bugünkü suriye topraklarının eski dili aramicede "dediğim gibi yaratacağım" (avra kedabra) anlamındaki efsunlu cümle. o tarihten (m.ö. 2bin) bugüne türlü çeşitli büyü, sihir ve duada kullanılmıştır. musevilikte içinde piramid şeklinde sadece abrakadabra yazan muskalar yazılırdı. popüler kültürdeki yeri; prestige filminde başroldeki borden'in, asılmadan önceki son sözüdür.
devamını gör...
bir kara orkestra ve korhan futacı şarkısı.
klipi çok eğlencelidir.
devamını gör...
hokus pokus'un ekürisidir.
devamını gör...
büyülü bir kelime olduğuna ve hastalıkları uzaklaştırdığına inanılan söz öbeği. başlığı açan yazarın da söylediği gibi muskalara üçgen biçiminde yazılırmış.

bazıları için baba, oğlu ve kutsal ruh'u simgelerken bazıları için ise "ölünceye kadar seni şaşırtacak her şeyi at" anlamındaki "abreg ad habra" deyiminden geldiği düşünülüyor.

görsel

ibranicede "tanrı dört elementi yok ediyor", anlamındaki büyülü formülünden alınan "arba dak arba" abrakadabra (abracadabra) kelimesi ilk defa 1560 yılında cerrah ambroise paré tarafından "bu güzel kelime ateşli hastalıkları iyileştiriyor" diyerek ortaya atılmış ve uzun bir süre bu amaçla kullanılmaya devam edilmiş.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"abra kadabra" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.