toplumsal cinsiyet eşitliği kadınların ve erkeklerin toplumsal yaşamın her alanına eşit katılımlarını ifade etmek için kullanır.
toplumsal yaşamın her alanı tabiri ise iş hayatı ile sınırlı bir alan değildir, bu yüzden atanmış, seçilmiş ya da seçmiş bir erk tarafından bu eşitliğe saldırıldığı düşüncesi hatalıdır.

bu eşitliğe saldıran gelecek nesillerin üzerine karabasan gibi çöken gelenek anlayışıdır. toplumsal eşitsizlik bir kadın ya da erkeğin iş hayatında cinsiyeti sebebi ile geri plana atılması, bir ortamdan sadece cinsiyeti yüzünden dışlanması ve hatta cinsiyeti yüzünden rahatça oturamamasıdır.

evet efendim, oturmak.

her gün yaptığımız ve yaparken nasıl yapmamız gerektiği konusunda üzerine düşünmediğimiz oturma eylemi. elbet biz düşünmesek bile toplumsal bir anlayış yıllarca bizim yerimize bunu düşünmüş ve nasıl oturmamız gerektiğine karar vermiştir.

görsel

kendine güvenen ve toplum tarafından onaylanan erkek karakterimiz ve yanında toplum tarafından onaylanan hanım hanımcık kadın karakterimiz. erkeğin bedenini açarak oturması onu güçlü kılarken kadının bedenini kapatışı onu anadolunun yiğit kadını yapıyor.

şimdi cinsiyet rollerini değiştirelim;

görsel

toplum tarafından onay gören her iki cinsiyet de birden yıkıldı. bedenini kapatarak oturan erkek karakterimiz artık ensesine vur lokmasını al türünden pısırık bir tipe döndü, bedenini açmış kadın karakterimiz ise artık kafamızı başka yöne çevirme isteği uyandırıyor değil mi?

toplumsal eşitlik kavramı işte tam da buradan başlar, oturmaktan. bırakın iş hayatını, evlilikleri, sosyal ortamları bir parka gidip bankta otururken bile bırakmaz toplumsal cinsiyet yakanızı.

toplumsal cinsiyet eşitliği kavramı ortaya sürülen bir gariplik değildir, unutmayın parkta oturan bu kadın ve erkek şiddet görmeye, ezilmeye ve dışlanmaya mahkumturlar. işte bu yüzden toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşılmalıdır. evine ekmek götüremediği için intihar eden erkekler ve giyimi, tavrı sebep gösterilerek öldürülen kadınlar işte bu neoliberal zırvayı anlamadığımız için hızla artıyor.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"toplumsal cinsiyet eşitliği" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.