veya sirena adıyla da bilinen, görünüş itibariyle deniz kızına benzeyen antik yunan mitolojisine ait bir ırk. rivayetler odur ki: denizciler izmir foça yakınlarında gece vakti yol alırken, kulağı büyüleyen cinsten, kadın sesinden hoş şarkılar duyarlar. sesin kaynağını merak eden denizcilerin gemileri alabora olur, ne gemi kalır, ne mürettebat. hâlâ unesco dünya mirası listesinde yer alan siren kayalıkları da adını bu hikayeden alırlar.

esasen, rüzgarın kayalardan çıkardığı uğultu, denizciler için bir kadın sesine benzetilmiştir. dünya, sirenleri daha çok, hollywood'un yadsınamaz gücüyle karayip korsanları film serisinde, sesiyle denizcileri dibe çeken denizkızına benzer figürler olarak bilir. ve evet, son olarak ambulanslara, itfaiyelere, alarmlara adını veren siren sesi de bu sesin yüksek volümünden kaynaklıdır.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"siren" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim