bengaripsengüzeldünyaumutlu yazar profili

bengaripsengüzeldünyaumutlu kapak fotoğrafı
bengaripsengüzeldünyaumutlu profil fotoğrafı
rozet
karma: 42376 tanım: 2064 başlık: 428 takipçi: 362
burası sözlük yahu, burası bu kadar işte..

son tanımları


normal sözlük moderasyonu

hem arka hem ön planda sözlük ve yazarlar için gecesini gündüzüne katarak çalışan, gelmesine çok az bir süre kalmış olan uygulama öncesi her zamankinden çok mesai harcayan ve emeklerinin görmezden gelinmesine gönlümün razı olmayacağı; her zaman arkalarında olduğum kişilerden oluşan canım ekiptir.
normal sözlük formatı ve kurallarını herkes için uygulayan, uygularken mümkün olduğunca adil davranan, yanlışı/hatası olursa özür dileyerek hatasını düzeltmekten gocunmayacak ekiptir.
her geçen gün büyüyen sözlüğün daha iyi, daha huzurlu, daha güzel ve ait hissettiğimiz bir yer olması için çabalayan; ön sıraya egosunu değil sözlüğü koymuş gönüllü insanlardan oluşan ekiptir.
çok yakın bir zamanda geleceğini söylemekten mutluluk duyduğumuz ve büyük bir heyecanla beklediğimiz uygulamamızın çıkması aşamasında birden fazla şeyle ilgilenerek mesai harcayan, yorulan ama yılmadan yoluna devam eden ekip arkadaşlarıma yeri gelmişken kocaman teşekkür etmek isterim.*
ve elbette siz sevgili yazarlarımıza da anlayışınız, desteğiniz, birlikte büyüyüp daha güzel bir sözlük olmamıza yardımcı olduğunuz ve hepsinden de önemlisi normal sözlük ailesinin bir parçası olduğunuz için teşekkür ederiz.
yapacağınız her yapıcı eleştiriye, istek ve öneriye, dilek ve temenniye* açık olduğumuzu bilmenizi çok isteriz.*
uzaklarda ya da mumla aramayın, bir mesaj atmanız yeterli. sevgiler ve keyifli sözlükler diliyorum.
devamını gör...

i am melting lannn melting

çoktan beri aklımda olup yazmak istediğim ama neden bilmem sürekli ertelediğim bir nickaltı bu.*
melting'ciğim ile sözlüğün taa başından beri tanırız birbirimizi ve o gün bugündür sözlükte çizgisi değişmeyen ender insanlardan biri olduğunu biliyorum.*
kalbinden geçen ne varsa dilinde ve içi dışı bir olan, sinsiliğin, içten pazarlıklı olmanın yakınından bile geçmeyecek biri o.*
yakınlarımda bir yerlerde olmasını canı gönülden isteyeceğim hem kalbi hem kendi güzel olan bir minnoş. *
o yüzden iyi ki doğmuş ve bu sözlükte çıkmış karşıma. iyi ki çıkmış da onun gibi birini tanımışım. kalbinden geçen her şeyin gerçek olduğu musmutlu bir yaş diliyorum kuzum.
ıyi ki doğmuşsun, nice güzel yaşlara. *
devamını gör...

bengaripsengüzeldünyaumutlu

#2291047 numaralı tanım ile gülümseyen yazar.*
aynı zamanda durduk yere "beni uçurun çünkü öyle istiyorum" diyen sevgili altı'yı istemeden kırarak geri çeviren yazar.
he bi de "bu kadar mutlu olacaksınız fenerbahçe size bir kere daha yenilsin" diyen yazar.
çünkü ben takımım yense de yenilse de onun yanındayım; takımımı seviyor, destekliyorum.
sevgiler, saygılar. **
devamını gör...

çok sevip çok özlediği halde aramayan insan

aramamak konusunda haklı sebepleri varsa bir süre sonra sevgisi de özlemi de azalarak yok olacak insandır. kendisine sabır diliyorum.
ama gurur sebebiyle aramıyorsa beter olsun dediğim insandır. kendine egosu ve gururuyla birlikte insanlardan uzak bir hayat diliyorum.
devamını gör...

10 kasım

"büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir."
sevgi, saygı, minnet ve özlemle...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

insana mutluluk veren sıradan olaylar

"öğretmenim sen seviyorsun diye çikolatalı süt aldık dedemle sana, ama hep içme çünkü içinde katkı malzemesi var. zararlı onlar tamam mı?"* *
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

normal sözlük

gözlerimin önünde büyüyen ve bugün bir yaşına daha giren bebek sözlüğüm!
kurulduktan 4 ay sonra keşfettiğim, o gün bugündür bünyesinde yer almaktan mutluluk duyduğum, sadece bir oluşum demeye dilimin varmadığı, kendimi her zaman bir parçası olarak gördüğüm sosyal platform.
neredeyse her alanında aktif görev aldım, bir sürü insanla çalıştım, konuştum, anlaştım ya da anlaşamadım bilmiyorum.
bildiğim tek şey sayesinde birçok şey öğrendiğim ve bunların en önemlisi insan ilişkileri ile insanlara dair olanlar.
çok ama çok güzel insanlar tanıdım burada, ailem dediğim, başım sıkıştığında hemen koştuğum, en büyük sırlarımı paylaştığım, kilometrelerce uzaktan ne hissettiğimi bilen insanlarım oldu mesela.
hissettiklerimi, duygularımı, düşüncelerimi filtrelemeden gelip yazabildiğim anı defterimdi burası bir bakıma, o yüzden yeri hep ayrıdır.
şimdi gözlerimizin önünde büyüyor, kurulduğu günden bugüne kadar bir sürü engel/aşamadan geçip büyümeye devam etti ve yine edecek.
demem o ki, yeni yaşın kutlu olsun sözlükçüm, iyi ki doğdun!
devamını gör...

normal sözlük'ü sözlük olarak görememek

katıldığım durum.
şahsen ben de bir sözlük olarak değil arkadaş olarak görüyorum.**
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
edit: iş bu tanım kimsecikleri hedef almak için yazılmamıştır.*
devamını gör...

normal sözlük yazarlarının karalama defteri

diş ağrısını bilirsiniz; tüm canınızı ağrıyan dişinizde toplayan, günler geceler boyu uyutmayan, dokunsan ağlatan bir ağrısı vardır. "allah düşmanımın başına vermesin" dedirtir. heh işte o ağrı.
oysa o diş size bu ağrıyı hissettirene kadar sizin bir parçanız, olmazsa olmazınızdır. ona gözünüz gibi bakar, korur kollarsınız.
sonra bir gün bir sebeple ağrımaya başlayan bu diş ilk zamanlar sizi üzse ve yorsa da çok oralı olmaz ağrı kesicilerle ağrıyı gidermeye çalışırsınız. ama o ağrımaya devam eder, siz de ondan kopmamak için direnmeye.
derken bir gün gelir, size dayanamayacağınız kadar acı vermeye başlar diş. derdinize çare olsun diye gittiğiniz diş hekimi geç kaldığınız bu diş için yapılacak tek şeyin çekmek olduğunu söyler. *
siz de artık çektiğiniz bu acıya daha fazla dayanamayacağınız için kabul edersiniz çekimi.
diş hekimi dişinizi çeker ve size bir ağrı kesici verir. ağrı kesicinin etkisi geçene kadar iyisinizdir, her şey yolundadır ama sonra etkisi geçince canınız acımaya, diliniz çekilen dişin yerine gitmeye başlar. uzun zamandır sizinle olan diş artık orada yoktur ve diliniz artık onun olmadığına ikna olana kadar acısa bile orayı yoklamaya devam eder. taaa ki çekilen dişin yerindeki yara geçene kadar... sonra diliniz ne kadar oraya giderse gitsin canınız yanmaz, iyileşen yara size acı vermez olur.
işte bazen çok sevdiğimiz, bir ya da uzun süre bizimle olan sevdiklerimizle olan ayrılık sürecimiz tıpkı ağrıyan dişin çekilmesine benzer.
önce ne kadar üzülsek de hayatımızda kalması için elimizden geleni yaparız. çünkü insan sevdiği şeyden ayrılmak istemez ve bu ona zor gelir. ama sonra canınız çok acımaya, kalbiniz daha çok kırılmaya başlar ve tek çareniz aranızdaki ilişkiyi bitirmektir artık.
sevilen kişinin yokluğu tıpkı çekilen diş gibi bir süre daha acı verse de bir yerden sonra alışmaya başlarsınız. çünkü artık sizi daha fazla kırmayacak, üzmeyecektir. * *
ayyy ne diyordum ben?
ağrıyan bir dişten nerelere geldim ben yahu! ilk başlarda çok ağrımıştı ama şimdi geçti. ağrıyacak diş kalmadıysa demek..*
devamını gör...

utangaç ayı monti

duncan beedie tarafından yazılan ve türkiye iş bankası kültür yayınları tarafından basılan çok tatlı bir çocuk kitabı.
selam vermenin ve gülümsemenin aslında ne kadar önemli olduğunu anlatıyor çocuklara.
konusu kısaca şu şekilde;

utangaç ayı monti adından da anlaşılacağı üzere pek utangaç bir ayıdır. utangaç olduğu kadar meraklı da olan monti çevresinde gördüğü her şeye ve herkese gözünü diker, uzun uzun ama çoooook uzun süre bakar. haliyle kimse birinin gözlerini dikip kendisine bakmasından hoşlanmaz ve herkes rahatsız olur. monti'nin kendilerine gözlerini dikip bakmasından rahatsız olan hayvanlar artık ondan bıkarlar ve onun geldiğini görünce ortamdan uzaklaşırlar. taa ki utangaç ayı monti gözlerini dikip bir kurbağaya bakana ve kurbağanın aynı şekilde ona bakmaya başlamasına kadar. kurbağa ona başkalarına gözlerini dikip bakmak yerine gülümseyip selam vermenin daha doğru olacağını anlatır ve monti bundan sonra bu yolu dener. görür ki bu şekilde davrandığında hayvanlar ondan rahatsız olmazlar ve ona gülümseyerek cevap verirler.

konusu ve bol resimli olması sebebiyle çocukların dikkatini çekebilecek bir kitaptı. verdiği mesajı sadece çocukların değil bazı yetişkinlerin de anlayıp içselleştirmesi gerekiyor demeden edemedim çocuklara okuduktan sonra.
biz de kitabımızı okuduktan sonra utangaç ayı montilerimizi yaptık elbette!
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

9 ekim 2022 fenerbahçe fatih karagümrük maçı

başka bişey istesem olacakmış oh bee!
5-4!!
devamını gör...

9 ekim 2022 fenerbahçe fatih karagümrük maçı

başlığının açılmamış olmasına şaşırdığım, açıldıysa da açan arkadaştan cahilliğim için özür dilediğim maç.
şu an dakika 88 ve şimdiye kadar 3'ü penaltıdan olmak üzere toplam 8 gol var maçta. sezon başından beri izlediğim en heyecanlı ve keyifli maç diyeceğim ama keyfim sadece fenerbahçe öne geçince geliyor. anlık skor 4-4 ve keyfimin yerine gelmesi için sadece 1 gol gerekiyor.
haydi fenerbahçe'm!
devamını gör...

birinin kıyamadığı olmak

dünyanın en güzel hislerinden biridir ve yine şüphesiz ki bu hisse, böyle hisseden birine sahip olmak dünyada insanın başına gelebilecek en güzel şeydir.
birinin kıyamadığı olduğunuzda her daim korunur kollanır, gözetilirsiniz. asla yalnız hissetmez, desteklenirsiniz.
hiç düşmezsiniz demiyorum, düşersiniz ancak elbet düştüğünüz yerden kaldırılır, birlikte yürümeye devam edersiniz.
yediğiniz, içtiğiniz, aldığınız nefes merak edilir, hasta olmamanız için tüm önlemler alınır.
tüm sevincinize ortak, üzüntünüze yoldaş olan biri hep var demektir.
başarılarınız kutlanır, yanlışlarınız hakkında konuşulur, halı altına süpürülmez.
birinin kıyamadığı olduğunuz zaman mesafelerin hiçbir önemi kalmaz, uzaklar yakın, yollar yok edilir.
bazen nefesini duymanız sakinleşmenize yardım eder.
eğer bir gün birini gerçekten kıyamayacak kadar çok ve içten severseniz bu sevginize anlam veremez "nasıl ve neden bu kadar seviyorum" diye düşünüp kendinize bile şaşırabilirsiniz.
eğer bir gün gerçekten birinin kıyamadığı olursanız bu sonsuza dek böyle gider. siz bunu bilseniz de bilmeseniz de..
ve son olarak eğer bir gün biri sizin kıyamadığınız olursa bilin ki en çok o'nun tarafından kırılmaya korkarsınız.
devamını gör...

kendisini kurtaran polise kafa atan kadın

istanbul kağıthane'de gece eve geç geldiği için abisi tarafından darp edilen kadın, kendisini kurtaran polis memuruna kafa atarak burnunu kırdı.

istanbul'da, eve geç geldiği için kardeşini, sonra da yeğenini darp eden iki kardeş, ihbara gelen polislerden birinin kafasına yumruk attı; diğer memurun da boğazını sıktı. gözaltına alınan iki şüpheli aracın aynasını tekme atarak kırarken, polisin kurtardığı kadın ise hastanede kafa atarak memurun burnunu kırdı. yaşananlar kameralara yansırken, gözaltına alınan 1’i kadın 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi

kaynak: www.google.com/amp/s/m.habe...
yüz verirsin deliye gelir pisler halıya diye bir söz vardır, bu haber onu getirdi aklıma niyeyse..
devamını gör...

gaziantep'te derin dondurucuda bulunan çocuk cesedi

gaziantep'in şahinbey ilçesinde bulunan bir adrese polisler baskın düzenledi. yapılan arama sonucu derin dondurucuda bir süre bekletildiği düşünülen 3 yaşındaki bir kız çocuğuna ait ceset bulundu.
yapılan ilk incelemede bebeğin önce dövüldüğü ve bu yüzden öldüğü düşünülüyor.
kaynak: www.google.com/amp/s/m.takv...
ps: gecem zehir oldu, allah belanızı verir umarım.
devamını gör...

okula gitmek istemeyen zebra

anne tavuk anlatıyor serisinde yer alan bir çocuk kitabı.
fransız yazar christine biegel tarafından yazılan ve herve le goff tarafından çizimleri yapılan kitap adından da belli olacağı üzere okula gitmek istemeyen, bunu gereksiz bulan bir zebranın başına gelenleri anlatıyor.
anlatıcımız civcivlerini uyutmaya çalışan bir anne tavuk. erken uyumak ve okula gitmek istemeyen civcivlerine anne tavuk "siz okula gitmek istemeyen zebranın başına gelenleri biliyor musunuz?" diye soruyor ve başlıyor anlatmaya.

okula gitmek istemeyen zebra ormanda avare bir şekilde gezerken bir panterle karşılaşıyor. okula gitmek yerine ormanda gezen zebraya panter "sana bir soru soracağım bilemezsen seni yiyeceğim." diyor. zebra soruyu bilemiyor, yine de panter ona birkaç şans daha vererek sorular soruyor ama zebra hiçbirini bilemiyor. bunun üzerine panter zebradan ümidini kesiyor ve kolundan tutup onu okula götürüyor ki bu soruların cevabını öğrensin.

kitabın konusu kısaca bu şekilde. bana göre okula gitmek istemeyen çocuklara okul korkusunu yenmek için çok da faydalı bir kitap değil. sırf soruyu bilemedi diye bir panter tarafından yenmekle tehdit edilen zebranın okulu sevmesi ve çocukların bu kitap sayesinde okula bakış açılarını değiştirmesi ne kadar mümkün emin değilim.
yine de kitabı okuduktan sonra biz de kendi zebralarımızı yaptık ama onlar okula gitmeyi seviyorlardı neyse ki:*
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

avucundaki öpücük

audrey penn tarafından yazılan çok güzel bir çocuk kitabı.
okula gitmek istemeyen minik bir rakunun okula gitme aşamasında annesiyle olan sıcacık iletişimini ve bu sayede okul korkusunu yenmesini konu alıyor.

okul korkusu olan minik rakunun okula gitmemek için ağlaması üzerine annesi ona minik bir sır veriyor. yavrusunun avucuna bir öpücük konduran anne rakun ona kendisini özlediğinde elini yanağına götürmesini ve böylelikle kendisini yanında hissedeceğini söylüyor. bu minik sır sayesinde minik rakun annesini hep yanında hissediyor ve okulun korkulacak bir yer olmadığını anlıyor. hatta o okuldayken annesi de onu özler diye annesinin avucuna bir öpücük konduruyor ki annesi de onu yanında hissetsin.

çocukların okula uyum sürecini kolaylaştırmak, ilk gün korkusunu yenmek, evden ayrılma endişesini gidermek açısından çok tatlı, sıcacık bir kitap. resimlendirmesi de çocukların ilgisini çekebilecek şekilde yapılmış. tüm bu özellikleri göz önüne aldığımızda hem anne babalara hem de öğretmen arkadaşlarıma gönül rahatlığı ile öneriyorum bu kitabı.
biz bugün bu kitabı okuduk ve sonrasında bir de etkinlik yaptık, çok sevdik demiş miydim?
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

sözlük yazarlarının ruh halini anlatan görseller

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
şu an kafamın içindeki beyin değil sanki sünger. böyle biri onu almış, okyanusun yedi kat dibine atmış, okyanusta da parti düzenlemiş, sonra onu dışarı çıkarmış ve her yeri su dolmuş. uğul uğul uğulduyor kulaklarım. beynim karıncalanıyor, ellerim ayaklarım titriyor, gözüm yaşarıyor, göğsüm daralıyor, yüreğim kanıyor olmasaydı sonkdjsksj*
kısacası kafamın içinde fadime'nin düğünü var efendim.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

normal sözlük yazarlarının karalama defteri

bundan yaklaşık 3 ay önce #2037589 numaralı tanımımda yine yaklaşık bu saatlerde, bugünden farklı olarak, ertesi gün okul kapanıyor diye hüzünden uyuyamamış ve gelmiş buraya bir şeyler karalamışım sözlük.
şimdi de yarın, yeni bir eğitim öğretim yılı başlıyor diye heyecandan uyuyamıyorum iyi mi!! oysa bugün, yani aslında dün 11 eylülde ben göreve başlayalı tam 10. yılıma girdim! dile kolay yahu 10 koskoca yıl, bugüne kadarki ömrümün 3'te biri.
ilk gün ayaklarım titreyerek girdiğim, bir sürü minik gözün bana merakla baktığı o sınıf kapısından yarın yine aynı heyecanla gireceğimi, yine deli gibi heyecanlanıp dışarıya hiçbir şey belli etmeyeceğimi, ağzımda atan kalbimin çocuklar elimi tutup oynamaya başladığımızda sakinleşeceğini biliyorum. ama bu yine de akşamdan beri ara ara kalkıp yerimde zıplamama, ellerimi birbirine sürtüp "allah'ım çok heyecanlıyım yiaaa" dememe, on yüz milyon kere kıyafet deneyip hep aynısında karar kılmama engel değil. bak yine geldi zıplama perileri, şişştt sakin çocum!
bir yanım bir an önce yarın olsun derken diğer yanım "yoo olmasın cok heyecanlıyım" diyor. zaman ne garip şeysin, naparsam yapayım kendi akışında geçeceksin!
şimdi tek hedefim çocuklar için yaptığım çikolatalı okuluna hoş geldin kurabiyelerini sabaha kadar bitirmemek. * o yüzden elimin boş durmaması gerekiyor sözlük; gidip biraz oyun, etkinlik hazırlayayım. köpük partileri, su savaşları beni bekler ha bi de "annemi istiyorum ben, bana ne babamı özledim, çişim geldi, susadım, burnum aktı, saçımı çekti, benimle oynamadı, gitmemize kaç saat kaldı, okulda mi uyuyacağız" diyen minnoşlar!
devamını gör...

bodrum zeki müren sanat müzesi

bodrum zeki müren caddesi'nde yer alan, zeki müren'in 16 yıl boyunca yaşadığı ve sonradan sanat müzesi haline getirilen evidir.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
2 katlı, bahçeli ve mütevazi bir ev olan bu sanat müzesinde zeki müren'e ait eşyalar, kostümler, yüzlerce fotoğraf ve hayran mektupları ile bahçesinde 1976 üretimi olan aracı bulunmaktadır.
evin bölümleri ve odalarından kısaca bahsetmek istiyorum;
giriş katının hemen sol tarafında mutfak bulunuyor.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
beyaz mermerli bir tezgah ve oldukça mütevazi köşe koltuk takımı haricinde eşya yok denecek kadar az. duvarlarda zeki müren'e ait tablolar var. diğer odalarda da aynı şekilde zeki müren'e ait tablo ve çizimler bulunuyor.
benim dikkatimi çeken şeylerden biri duvara bir kopyası asılmış zeki müren'in annesine yazdığı mektuptu.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
bir ameliyata gireceğini, olur da uyanamazsa tüm mal varlığı ile bir zeki müren vakfı kurulmasını, fakirlere ve ihtiyacı olan insanlara bu vakıftan yardım edilmesini vasiyet ediyor mektupta.
giriş katın sağ tarafında ilk oda salon olarak kullanılmış. burada yeşil tonlarında bir koltuk ve zeki müren'e ait fotoğraflar ile kişisel eşyalar var.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
buradan çıkıp yatak odasına geçerken bir hol bulunuyor. holün sol kısmında kostümlerin sergilendiği vitrinler var, sağ taraf yatak odası.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
aşağıya fotoğrafını ekleyeceğim fotoğrafta göreceğiniz yatak odasındaki takımı zeki müren istanbul'daki evinden getirmiş.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
yine vitrinde yer alan pijamalar da zeki müren'e ait.
üst kat tamamıyla sahne kıyafetlerine, hayran mektuplarına, fotoğraflara ve gazete haberlerine ayrılmış. kostümlerin ve fotoğrafların küçük bir kısmını aşağıya ekliyorum.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
eğer müze kartınız varsa giriş ücretsiz yoksa güncel fiyatı 20 tl. hafta sonları açık olan müze sadece pazartesi günleri kapalı.
devamını gör...
devamı...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim