hiçbir aracı kullanılmaksızın, herhangi bir malın diğer malla değiş tokuş edilerek ödeşildiği ticaret tipidir.
devamını gör...

mor rengini yine kaptırdım birine..

edit: tam olarak ruh halim bu çünkü görseldeki kişi suzy. (bkz: bae suzy), (bkz: armysuzy).
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

piko adlı çikolatadır.
devamını gör...

fark ettim ki tam da gatsby gibi yaşıyormuşum. hayallerim o denli görkemli ve romantizmle bezeli ki günümüz dünyasında yaşam bulamıyor. bu da ötekileşmeye oldukça müsait benliğimi tüm insanlardan ayırıp ayrı bir yere koyuyor. bu durumda da yalnızlığım giderek depreşiyor.

büyük hayaller... insanlığa karşı karşı konulamaz bir öfkem vardı benim. bireylere gelince, onlara sevgi besleyebiliyordum ancak. zaman zaman bunu da karıştırırım gerçi. bazenleri insanlık ideasına tapınır, sonra bireylere nefret kusarım. fakat... gelin görün ki herkese şüpheyle ve güvensizlikle yaklaşan ben, son yaşadıklarımdan sonra bütün bu sözleri de rafa kaldırma taraftarı oluyor.

niçin? güvenmek ve güvenmemek, şüphecilik vs. vs. belki bilincim sıkıldı artık. kendisini kurtarmak istiyor.

o kadar korkunç insanlar var ki size anlatamam. bunun korkunçluğu hakkında tek bir kelime dahi etmeye dilim varmıyor. hayat korkunç. bunda kararlıyım. korkunç olduğu gibi bir güzelliği de barındırıyor ama. belki de bu kişinin kendisiyle özdeşleşmesiyle alakalı bir şeydir.

fakat belki de ileride "korkutucu" insanların avukatlığını yapacağım. insanlardan korkmuyorum gerçi. aslında bakarsanız pek bir şeyden de korkum yoktur. sadece bazı insanlar. o bazı insanların yaptıkları aklıma gelince beynim "error veriyor". ve düşünmeyi sonlandırıyor.

anna karenina yaşamakta olduğu trajedi aklına geldiğinde gözlerini acıyla kısıp kaçınırdı konudan. ben de aynı durumdayım.

ama düşünüyorum. insan sevemeyen ben, insanlara yabancı olan ben, nasıl oldu da birilerine ümitle yaklaştı?

gerek yok konuşmama. yeterince rahatsızlık verici. eğer cehennem diye bir yer varsa şayet, insanlara yüce gönüllü ve sevgiyle yaklaşmaya başlayan yabancı ben, bazı insanların yandığını görmeyi sabırsızlıkla bekliyor.

ya da bir şafak vakti onları kendi elimle yakmayı.

ah, gerçekten de korkunç insanlar var. sizi temin ederim. ve ölümleri bile onlara iyilik olur, yemin ederim. sonsuz bir lanetle yaşamaları dileğiyle.
devamını gör...

feriştah: seni seviyorumm mükremin

mükremin: beni sevmenin nedeni, seni sevmemdir

feriştah: beni sevilesi yapan senin sevgindir

mükremin: sev seni seveni ki sevdiğin de sevsin seni.

feriştah: seni gidi sevilesi hınzır seni
devamını gör...

kargo - yıldızların altında
devamını gör...

şahsiyet dizisiyle anlamını öğrendiğimiz isim.

-kız arkadaşının ismi ne?
+süveyda
-ne demek süveyda?
+bilmiyorum
-her insanın kalbinin ortasında siyah bir nokta bulunur, insanın gizli günahı o noktadadır. işte o noktaya süveyda denir. insan önce sevdiğinin isminin anlamını öğrenmekle işe başlamalı.

gibi bir diyalog hatırlıyorum. herkes böyle olsa dediğim sahnelerdendir.
devamını gör...

tekrar tekrar bakıyorum da çok havalı duruyor ya. çok yakışıyor nickimin yanına. keşke gerçekten kurucu olsaydım dedirtti.
devamını gör...

yapmayın. vazgececekseniz yapmayın. pişman olacaksanız yapmayın. mutlu olmayacaksınız yapmayın. çünkü bahaneler bulup vazgectiginizde artık çoktan yapmış oluyorsunuz.
devamını gör...

en acı çektiren halini sigarayı bırakırken yaşadığım sendrom..

bir üstteki yazar gibi, efexor isimli ilacı bırakırken bende problem yaşadım ama 1 hafta kadar sürmüştü.

en sıkıntılı hali nikotin yoksunluğu. nerden baksan 3 ay bitmiyor ızdırabı çilesi.
devamını gör...

benimdir. hayatımda o kadar zor badireler atlattım ki, bazen üst üste gelmesine rağmen aklımın ucundan bile geçirmedim. arkadaşlar antidepresan kangren olmuş bir kolu kesmek gibidir. kişinin çok ciddi, ölüme götürebilecek psikolojik sorunları varsa intihar etmesin vs. diye son çare olarak kullanılır. depresyonel vakalarda antidepresan kullanım oranı çok düşüktür çünkü hem çok derin, hemde uzun süreli maruz kalınmışsa ve kişi hayata dair bir çıkış yolu bulamıyorsa, “ doktor kontrolünde” ve belirli dozlarla verilir. öyle ergen ergen tribe girip hemen ilaca sarılmayın ve şunu düşünün. insanlar önceden bu ilaçlar yokken bu sorunlarla nasıl başa çıkıyorlardı ? unutmayın insan beyni ve vücudu koşullar ne olursa olsun hayatta kalmaya programlanmıştır. hayattaki çoğu problemimiz, biraz sabır, gayret ve destek ile çözülebilir.
devamını gör...

başlaması mı? titanic battı jack de denizin dibini boyladı batması mı kaldı allahasen.
devamını gör...

defalarca dedik burada; kadına şiddeti değil, şiddeti kınayın diye ama işte yine bi sürü şey söylendi yanlış olmasın 2 veya 3 kişi gördüm şiddete karşı çıkalım diyen şu sözlükte.izmir'de sosyal medyada videolarının izlenmesi için kendilerinden yaşça küçük kız çocuklara saldırarak videolarını çektikleri iddia edilen çocukların görüntüleri şok etti. dehşeti yaşayan çocuklar ve aileleri, saldırganlardan şikayetçi oldu. kızlara saldıran şahısların, daha sonra i.e. ve h.k.'ye sosyal medya üzerinden mesaj atarak özür diledikleri ve paylaştıkları videoları sildikleri öğrenildi.

zmir'in koan ilçesinde yaşanan olay 15 temmuz demokrasi şehitleri meydanı yakınındaki parkta meydana geldi. iddiaya göre i.e. (14) ve h.k. (14) isimli kız çocukları, yürüyüş yapmak için parka çıktı.

parkta kendilerine yaklaşan iki kız çocuğu, 'ne bakıyorsun?' diyerek bir anda kendilerine saldırdı. iki çocuk i.e. ve h.k.'yi öldüresiye döverken, o esnada üç erkek çocuk da o anları videoya çekmeye başladı. yaklaşık 10 dakika boyunca i.e. ve h.k.'yi darp eden grup, polise yapılan ihbarın ardından olay yerinden uzaklaştı.

mesaj atıp özür dilediler

mağdur çocukların aileleri, çocukları için tedavi gördüğü hastaneden aldığı darp raporu ile birlikte saldırganlar hakkında şikayetçi olurken, grupta yer alanları tanıyan bir başka çocuk ise saldırganların bilerek ve isteyerek kavga ettiklerini, o anları sosyal medya hesaplarından paylaşarak fenomen olmak istediklerini öne sürdü.

olayın emniyete bildirildiğini öğrenen saldırgan kız çocuklarının i.e. ve h.k.'ye sosyal medya üzerinden mesaj atarak özür diledikleri ve daha sonra videolarla birlikte sosyal medya hesabını sildikleri öğrenildi.

ünlü olmaya çalışıyorlarmış"

dehşet anlarını anlatan i.e., "ben arkadaşımla sahilde otururken bir anda içlerinden birisi 'ne bakıyorsun?' diye bağırıp üzerimize çullandılar. beni saçlarımdan tutarak havaya kaldırdı. o sırada diğer kız da arkadaşıma saldırdı. o esnada çığlık attığımı hatırlıyorum, başka bir şey hatırlamıyorum. kafamı yere vurduğu için o anı net olarak hatırlayamıyorum. 10 dakika boyunca darp edildik. ben engellemeye çalışıyordum ama bu sefer de tırnaklarını vücuduma geçirdi. hala başımda, boynumda ve vücudumda ağrılar var.

arkadaşım şeker hastası olduğunu söylemesine rağmen onu da dövmeye devam ettiler. bu esnada onların dayak atma anını kaydeden 3 kişi fark ettim. 2 kız bize saldırırken, 3 erkek de video kaydı alıyordu. bunlar bu tarz kavga görüntülerini sosyal medya hesaplarında paylaşarak ünlü olmaya çalışıyorlarmış. sonrasında oradan uzaklaştılar ve biz de olayın ardından şikayetçi olduk. bu olayın ardından psikolojimiz bozulduğu için arkadaşımla beraber psikolojik tedavi görmeye başlayacağız" dedi.

"etraftakiler müdahale etmedi"

saldırganlar tarafından darp edilen çocuklardan h.k. ise, diyabet hastası olmasına rağmen dakikalarca acımadan darp edildiğini söyledi. saldırıdan dolayı bilincini kaybedip baygınlık geçirdiğini anlatan h.k., etraftaki vatandaşların olaya seyirci kalmasından dert yandı.

o anları anlatırken gözyaşlarına boğulan h.k., "biz arkadaşımla beraber orada otururken belgin adlı kişi bize bağırmaya başladı. ortada hiçbir şey de yoktu, ne olduğunu anlamadık. belgin adlı kız arkadaşıma, asya ise bana saldırmaya başladı. bir anda saldırdılar ve biz de savunmasız yakalandık o şaşkınlıkla. beni saçımdan sürükledi yerde. çekilen videoda da görülüyordu zaten, ben şeker hastası olduğumu bağıra bağıra söylememe rağmen saçımdan sürüklemeye devam etti.

daha sonra yüzüme ve kafama yumruk atmaya başladı. bilincimi kaybettim, bayılacak gibi oldum orada. daha sonra polisi aradım. etrafta kavgayı izleyenlere bağırdım. şeker hastası olduğumu, neden müdahale etmediklerini sordum hepsine. arkadaşım o esnada hala darp ediliyordu, izleyenlere bağırdım, 'neden müdahale etmiyorsunuz?' dedim. kimse hiçbir şey yapmadı. bacaklarımda, kafamda bir sürü şişlikler var. defalarca yüzüme vurdular, burnumu yamulttular yumruk ata ata" diye konuştu.

"hesaplarında 20 tane böyle video vardı"

saldırgan şahısları sosyal medya üzerinden tanıdığını söyleyen i.e. ve h.k.'nin arkadaşı b.ö., "bunlar kendilerinden güçsüz olan insanlara sataşıp kavga ettikleri anı sosyal medyada paylaşarak ünlü olmaya çalışıyorlar. daha önce kendi sosyal medya hesaplarında yaklaşık 20 tane bu tarz video vardı ama bu olaydan dolayı arkadaşımın ailesi şikayetçi olunca bu videoları kaldırmışlar" dedi.

darp edilen i.e.'nin babası osman e. de, saldırgan çocuklar hakkında polis merkezine giderek şikayetçi olduğunu bildirdi. osman e., "iş yerinden geldiğimde evde kızımın ağladığını gördüm. kızım bana olayı anlattığında şok olmuştum. fenomen olmak adına bu tarz şeylerle kendilerinden küçük, güçsüz çocukları böyle dövüp sosyal medyada paylaşarak hem çocukları hem de ailelerini zor durumda bırakıyorlar. benim kızım psikolojik tedavi görmeye başlayacak. biz yaşadık, başka aileler yaşamasın. görüntüleri de var zaten, o düşüş anında beyin kanaması geçirebilirdi benim kızım. böyle şeylerin yaşanmasını istemiyoruz. gerekli yerlere şikayetimizi de yaptık ve bu olayın peşini bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

i.e. ve h.k.'nin ailesinin saldırgan çocuklar hakkında polis merkezine giderek şikayetçi olmasının ardından çocuk büro amirliği olayla ilgili çalışma başlattı.


buradan
devamını gör...

evet sabah sabah gözler çapaklı hâlde kendimi burada bulduysam evdeyim demektir.
devamını gör...

ingilizce bir kelimedir. ciddi olunması gereken ve sessiz ortamlarda aniden gelen gülme krizine giren kişilere denmektedir.
-psikolojik olarak bir rahatsızlık olarakta görülebildiğini, kişilerin cenaze evlerinde birden kahkaha atması gibi örnek verilebilir.
devamını gör...

eskiden sözlük olayı benim için; aranan herhangi bir şeyin tecrübeler etkisiyle anlatılan bir takım metinlerden oluşmuş web sitesiydi. 2010-2012 arası süreyi sözlüklerde çokça vakit harcayarak geçirdim. gün içerisinde anlam veremediğin çoğu şeyi, başka insanların görüşüyle okumak çok ayrı bir olaydı. misal bir program izliyorsun televizyondan, o sırada sana çok boş gelen bir unsur yakaladın ve hemen yazdın mevcut arama motoruna; bir bakmışsın başka başka görüşler aynı olay hakkında. sanki bu insanlar ile aynı ortamdaymışsın gibi... çok keyifli geliyordu, anlatamam. sözlük olayına o sıralar çok ısınan ben, okul ve başka nedenlerden dolayı ara verdim. daha sonrada sürekliliği sağlayamadım zaten, nadiren giriyordum bu platformlara. zaten bir süre sonra hesaplarımı unuttum, gerek kalmadığını düşündüm sonra.

2020 senesinin sonunda ise tekrar üye olmadan çokça vakit geçirdiğimi fark edip yılbaşından bir süre sonra bir sözlüğe tekrar üyelik açtım. entryler bayağı bir değişmişti. sanki sadece nick ve profil fotoğrafı kullanarak girebildiğin bir sosyal medya olayına dönmüş gibiydi. ilk izlenimim bu oldu. “aman aman nereye geldik bi’ anda” dedim içimden. başlıklar ayrı bir olay olmuş zaten; şöyle kadın mı? böyle kadın mı?, zengin erkek mi? fakir erkek mi?, kadınların bilmem ne şekilde bilmem ne yapması, erkeklerin şu şekilde şöyle şekil şey yapması vb. şeyler. liste uzar gider böyle. tabii önceden de böyle şeyler mevcuttu.

her sözlüğün içeriği biraz farklı olduğundan her web sitesi ayrı bir gezegen gibiydi. ama şu an neden böyle bir talep var anlamış değilim. anlamaya çalıştıkça da uzaklaşıyorum zaten. asıl mesele başlıkların, entrylerin böyle olması değil; mesele neden bu gibi platformlarda bunun sürekliliğine bu kadar müsaade edilmesi. bunu kafam almıyor.

son olarak enteresan gelen başka bir konu ise; nickaltı başlıklarında, yazarın kendisini değerlendirmek yerine “seviliyosun karşiiim” cümlesiyle aynı ana metni taşıyan entryler girilmesi. bu da benim için en az tommy wiseau’nun the room filminin neden çekildiği sorusu kadar gizemli. bir türlü anlayamıyore.


kısacası, sizde benim gibi sözlük denen bu tür oluşümleğ hakkında gel gitler yaşayıp, kısa aralıklı periyotlar halinde pek çok düşünüyor isenizz toplanmanız gereken başlık belki burası olur. kendinize iyi bakın, iyi günler.
devamını gör...

hinduizm'in yaratıcı tanrısı, bu tanrının da dört adet başı varmış. aslında zamanında beş tane başı varmış ama birini ne yazık ki yok edici tanrı (bkz: şiva) kesmiş.
devamını gör...

rozet boyutları küçültülüp, profile birden fazla rozet ekleme özelliği de gelebilir mi acaba ?
sözlük halkına açık sergi yapmak istiyorum. menümü x lira farkla büyütmek yerine cocuk menusu istiyorum hem de yanında oyuncaklı.

t: kafa store rozetleri hakkında öneridir. profil kısmının daha estetik duracağını düşünüyorum. hem böylelikle kapak fotoğrafının da yarısını kaplamamış olur.
devamını gör...

(bkz: hahahahahahahaha) çok güldüm yaa! dün şeker alan anneme napacan şekeri dediğim için de özrü borç bilirim.
devamını gör...

sözlüğün tarihçilerinden ve edebiyatseverlerinden olarak bilge rütbesiyle şereflendirilmişim. teşekkür ediyorum. bilgilenmeye ve bilgilendirmeye devam edeceğim. buradan bu günlere gelmemde büyük emeği olan anne ve babama, hocalarıma, ve elbette ki kitaplarıma çok teşekkür ediyor ve selamlarımı iletiyorum. siz olmasanız ben olmazdım.

alkış hani?
devamını gör...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim