dün yoldaşa katılacağımı söylemiştim, iş toplantısı saatiyle çakışınca yalan oldu. kusura bakmayın, artık bir dahakine diyorum. yukarıdaki tanımlardan okuduğum kadarıyla hayli keyifli geçmiş. katılamadığıma elbette üzüldüm, yarattığınız sinerjiye en az o kadar sevindim, her şey çok güzel olacak.
devamını gör...

millet bahçesi gibi başlıktır. bir keyif çayı içilir.
devamını gör...

şunu bir ateyize izletirseniz anında sonuç verir. bilgiyse bilgi. sorgulamaysa sorgulama. işte fazilet, işte cesaret, işte adam gibi adamlık. ateyizler korkabilirler.
devamını gör...

şeyhleri, şıhları ve bilimum sahte hocaları eşek cennetine yollaması. tüm bunlar atanın ne kadar ileri görüşlü olduğunu da gösteriyor.
devamını gör...

cam kabın içinde bulunan metal filtre yardımıyla katı maddeleri sıvıdan ayırabildiğiniz demleme ekipmanıdır.

nette de bulabileceğiniz bir kaç ipucu ile harika filtre kahve demleyebilirsiniz.

tabi her french press kalite olarak aynı değildir. kullanılan malzemenin ısı yalıtımı iyi ise demleme süresinde ya da beklemede kahvenizin sıcaklığını daha iyi muhafaza edecektir.

ben bodum marka kullanıyorum. fiyatı yüksektir fakat kahve sever biri iseniz hayatınızda kaç kez french press alacaksınız.
devamını gör...

yok kadın yazarlar, yok karı kız kaynaması. erkekler kadar kadınlar da kullanıyor bu sözlüğü, gayet normal. artık alışsanız mı diyorum.
devamını gör...

mikrobiyolojideki adı draculunculus medinensis olan bir nematotdur.
dişi ve erkek bu parazitler çiftleşirler, çiftleşme sonrası erkek parazit ölür dişi parazit göç ederek deri altı dokuya yerleşir.
bu süreç yaklaşık 1 yıl sürer.
bu yüzden deri altında gezen parazit olarak da bilinir.
devamını gör...

ayna nöronları sayesinde empati yapabilmemizle ilgili durum. ayna nöronları çalışmayan kişilere antisosyal diyoruz zaten. dindar insanların da dinsizleri ahlaksız ve kötü sanmaları yanılsamadan ibaret bence yarın kendisi de ateist olsa millete saldırmaz büyük bir ihtimalle ama dışarıdan bakınca öyle görünüyor. kendisi kötü olan bir insana istersen en sevgi içeren dini yarat o yine de kötülük yapar.
devamını gör...

bilgi ve inanç aynı cümle içinde pek eğreti durmuş. bilginin hangi dilde ne anlama geldiği de bu durumu rasyonalize etmez.

bilim ön kabullerle ilerler doğru ama yukarıda bazı yazarların biraz kurnazlıkla görmezden geldikleri şu.

bilimde teori ispatlanmadığı sürece teori olarak kalır. teoriyi ispatlamak için bilim deney ortamı oluşturur ya da veri toplar. sonuç ya da yeni gelen veri öngörülenden farklıysa yeni teori inşa eder.

her iki durumu da örnekleyelim:

eldeki kabullere göre kütlesi olmayan atomlara kütlesini veren bir nesne var ama ne olduğu bilinmiyor. bu parçacığın var olduğunu higgs isimli bir bilim insanı ortaya atıyor, sırf bu parçacığı bulmak için isviçre'de
laboratuvar ortamı kuruluyor, inanılmaz paralar harcanıyor. kaç yıldır deneyler yapılıyor, ancak hala ortada kesin bir kanıt yok takip ettiğim kadarıyla. (bkz: büyük hadron çarpıştırıcısı) yani bilim deneme-yanılma prensibiyle ilerler ve geri adım atmak her zaman mümkündür.

göbeklitepe örneğinden gidelim, tarih biliminin kabul görmüş tüm değerlerini yıktı, eldeki veri setine göre dinler yerleşik hayatın başlamasından sonra ortaya çıkmıştı ama göbeklitepe sonrası hiç bir bilim insanı kalkıp da vay efendim, nasıl olur, daha önce doğruysa şimdi de doğrudur söylediklerimiz yazdıklarımız demiyor.

inanç sistemleri basit anlatımla siyah-beyaz prensibi üzerine kuruludur. ispat gerekmez, inanan bir insandan ispat istemek de zaten anlamsızdır. inanırsın ya da inanmazsın. temelinde spiritüeldir, metafiziktir.
devamını gör...

(bkz: ansiklopedi savaşları)
devamını gör...

insanlığın genel sorunu.
kendileri höt höt olduğu için tepenize çıkmaya müsaittirler. herkese hak ettiği gibi muamele edilmesi gerekiyor.
devamını gör...

-avrupalı kızın boy ortalaması 180'dir, türkiye'de 170'lik kıza uzun denir
-avrupalı kızın muhakkak bir hobisi vardır, türk kızı evlilikle bağıntısı olmayan herhangi bir uğraşla kendini yormaz
-avrupalı kız üniversite eğitimi almışsa akademik anlamda donanımlıdır, türkiyede adım başı üniversite olmasından mütevellit üniversite okusa dahi bir türk kızının ilkokul mezunu annesinden pek bir farkı yoktur
-avrupalı kız sevgi ve dostluğa önem verir, türk kızı allahına kadar maddiyatçıdır
-avrupalı kız karşısındakinin duyabileceği bir ses tonuyla konuşur, türk kızı yanık sesiyle bağırır
-avrupalı kız ömrü boyunca 20+ ülke gezer, türk kızı bayramda ailesiyle köyüne gider
-avrupalı kız kendini üremeye mecbur hissetmez, türk kızı yeğenini bile "annecim" diye sever
-avrupalı kızın öz saygısı yüksektir, türk kızı kendini değerli bir eşya olarak görür yalnızca sahibine ait olabilir
-avrupalı kız en az bir yabancı dil daha bilir, türk kızı türkçeyi bile günlük 200 kelimeyle konuşur
-avrupalı kız sadece kendi yaşamıyla ilgilenir, türk kızı dedikoducudur başta diğer kızlar olmak üzere milletin özel hayatını ağzına sakız yapar
-avrupalı kızın hayat tarzı genel hatlarıyla hep aynı çizgide seyreder, üniversiteden sonra en özgür türk kızının içinden öyle bir hayriye çıkar ki aklınız şaşar
devamını gör...

incir reçeli - duygu’nun ölüm sahnesi.
devamını gör...

aslında yoldaş benjamin franklin ölmüştür, onun ses kayıtlarını kullanarak modlar durumu idare etmektedir.
devamını gör...

gülen gözler filminde şener şen'in canlandırdığı karakterin ağzından çıkan cümle.

-pühh, olur mu be , öyle kalkılır mı? , allah kahretsin düzelt! , yüksel yüksel!!
+sakin ol vecihim.
-bunlar da pilot mu be, bir uçağı doğru dürüst kaldıramıyorlar. ben koskoca boeingi ankara asfaltına indirdim.
+ama kıymetini bilmediler vecihim, kovdular seni.
devamını gör...

sar abime oradan suç ve ceza.
devamını gör...

genetik uzmanı diyenleri rencide etmek istiyorum. ben lisedeydim, genetik geleceğin mesleğiydi. ben şu an doktora yapıyorum hala geleceğin mesleği deniliyor.

biyoinformatiktir efendim geleceğin mesleklerinden biri. genetik mezunu her insana da önerimdir. ıslak labdan uzak durun.
devamını gör...

başlığı ne zaman görsem, lan acaba öldü mü diye umutlanıyorum. sonra tekrar hayal kırıklığı.
devamını gör...

her yaştan herkesi ama en çok da gençleri dört bir koldan öyle bıktırdılar, öyle umutlarını kemirip bitirdiler ki düşman istese bu kadar başarılı yapamazdı bunu. arzu edene de, edip gerçekleştirmiş olana da hak verdiğim eylem.
devamını gör...

eski mısırlılar kedileri öldüğünde kaşlarını kökünden kazıyarak yas tutuyorlarmış.
devamını gör...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.