halkın parasını çalan siyasiler olduğu sürece cebimizde "hırsız var" diyorum.
devamını gör...

işveren çıkarına çalışan işçi sendikalarına verilen isim.

ismini duyar duymaz yandaş olduklarını anlasak da "bunlar neden sarı" diye de kendimize soruyoruz elbette. diğerleri 'kızıl' sendika olduğundan mı sarılar? yoksa binaları sarıydı da oradan mı çıktı?

yirminci yüzyılın başlarında fransa'da sarılar hareketi isimli bir hareketin faaliyet alanı olarak ilk kez ortaya çıkmış kuruluşlardır sarı sendikalar. sarılar, sınıf mücadelesini aslında bir 'mücadele' olarak görmeyip uzlaşmacı, diyalogcu yöntemleri savunur. bu sendikalar, onu kuran güçlere ve sonraki sahiplenici veya yürütücülerine bakıldığında milliyetçi gruplar tarafından idare edilmiştir ve edilmektedir diyebiliriz. dolayısıyla 1900'lerin fransa'sında da günümüz dünyasında da işçi hareketlerini ve özellikle en büyük kozu olan grev hakkını baltalamak için tetikçilikten ibaret faaliyetleriyle işçi değil patron, yurttaş değil devlet çıkarlarını gözetmişlerdir. daha sendikal hakların kazanımını doğru dürüst tadamamış işçi sınıfının ortasına konan bu 'hain' kurumlar o dönemde patron/devlet eliyle yönlendirilmemiş (ki buna inanmak güç) olsa dahi buna oldukça uygun bir anlayışta olduklarından işveren güdümünde yıllardan beri varlıkları devam eder. hareketin ilk yıllarında da mali ve fikri açıdan işverenlerle arasında bulunan organik bağ da sosyalist düşünceye karşı oluşturulduklarını anlamamızı sağlıyor. sendikal faaliyetin amacı ile bağdaşmayan grev kırıcılık, patron sözcülüğü gibi sevdalarından dolayı her dönemde onursuzluklarıyla anılacaklar.

genel olarak 'sarı' tabiri, hareketin adından geliyor denilse de bunu gerçekten binalarının renginin sarı olması veya kızıl'la bir karşılaştırma sonucunda daha uzlaşmacı ve apolitik bir renk olmasından ötürü böyle isimlendirildiklerini söyleyen kaynaklar da mevcut. sarılar'ın işçi sınıfının sosyalizmle özdeşleştirilmesini reddetmesi, sınıf mücadelesinde kullanılan araçlarda işverenden yana tavır alması sebebiyle kızıl ile yapılan kıyasın da pek yanlış olduğunu söyleyemeyiz.
devamını gör...

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

başta saklanmasının nedeni ne? nedeni ne ya bu suçluların bu kadar korunmasının, hak ettikleri cezanın alınmaması için her şeyin yapılmasının?
gerçeklerin gün yüzüne bu kadar yavaş çıkmasından daha doğrusu çıkmaması için uğraşlar verilmesinden, yüzsüzlüğün, acımasızlığın bu kadar hızlı yürümesinden tiksiniyorum artık. çürümüş bir şey var diyoruz ya bu dünyada, tam olarak biziz o şey.

zamanında leyla'nın aç bırakıldığı için öldüğünü ve kesinlikle cinsel istismar görmediğini belirttiler. buna rağmen leyla'nın katili serbestti, şimdi hem katili hem de tecavüzcüsü serbest. bu iğrenç gerçeği yediremiyorum. buna göz yumanlar o yaratık amcadan daha nefret edilesi.
devamını gör...

ya deli ya da moderatör olduğunuza delalet eder. zaten moderatörlük de havalı bir deliliktir. ben sinirlerimi pamuklara sarmalar sararken bu serdengeçtiler her şeyi okuyup, etiketleyip, taşıyıp, gerekirse de siliyorlar. düşmanına ceza ver deseler sözlükte akış takip ettiririm, o derece ağır iş. ha sisifos'un kayası*, ha kafa sözlük'te akış. aynı şey.

ben takip, gündem, kitap-film, bilgi dörtgeninde takılıyorum genelde. kafam rahat. çakralarım da annesinden kursağından yemek bekleyen yavru kuş gagası kadar açık.

edit: yok len ben de akıştayım. kahretmesin bağımlı oldum.
devamını gör...

türkiye de nesli tükenmekte olan bir ağaçtır. meyvesi hariç, meyve çekirdeği dahil bütün kısımları zehirlidir. tohumunun zehirli olmasından dolayı tohumdan yetiştirilmesi imkansız denecek kadar zor olan bir ağaçtır. kuşlar tarafından yenen meyvenin dışkıyla birlikte dışarı atılması sonucu tohumda ki çimlenme engeli ortadan kalkmış olur. oldukça dayanıklı ve esnek bir ağaç olmasından dolayı savaşlarda kullanılan geleneksen yaylar bu ağaçtan yapılmıştır. ülkemizde en yaşlı porsuk ağacı zonguldak'tadır. 4112 yaşındadır.
devamını gör...

en güzel yalnızlıktır. o yumuşak yatağın içine gömülüp sabaha kadar ayı gibi yatmak, salyalar içinde uyanmak gibisi var mıdır?
vardır tabi ki ama iki kişilik yatakta tek kişi yatmakta çok güzel bir şeydir.
devamını gör...

ilk aşkım son aşkım oldu daha ne yapayım hep ilk olarak kalacak hep son olarak kalacak.

1 sene sonra edit: bu ifade bana biraz abartı gibi geldi.
devamını gör...

how i met your mother'ı tüm zamanlarda tokatlayan dizidir.

bu versusu yapmak bile gereksiz zaten. dizi hakkında sayfalarca girdi yazabilirim. binlerce tanım yapabilirim. analizler kasar, hatıramda kalanları dökebilirim ama özet geçmek istiyorum.

phoebe için babamı bıçaklarım. net.
devamını gör...

sen türkiye'yi savundun!
devamını gör...

bazı şarkıların anlamı hepimizde farklı olabiliyor. özellikle dinlediğimiz zaman dilimi ve ruhen hissettiklerimiz bambaşka yerlere götürebiliyor. ilk parçayı çok sevmemle beraber ruha dokunan cinsten olmasıyla, yayın şimdiden beni alıp götürmeyi başardı ehe.
devamını gör...

istiklal ve hürriyet benim karakterimdir.
devamını gör...

doğrusu profil fotoğrafıdır.
devamını gör...

hayal gücünün beslediği ve oluşturduğu yakın gelecek veya uzak geleceğe yönelik hayal kurmanın ürünüdür. herkesin aşina olduğu bir isim ile tanıştım bilim kurgu ile tabii ki (bkz: jules verne) ve o günden beri bilim kurgu ögesi olan her şeye bayılıyorum . düşününce benim ya da benden sonra gelecek insanlığın bulunacağı ortamın bir tezahürü. bu zamana kadar yazılan bilim kurgu romanları da aslında geleceğin bir kılavuzu ,keza bilim kurgu filmleri de öyle. uzak ya da yakın geleceğin izleri bilim kurguda saklı bence....
devamını gör...

yakın bir zamanda milli duyguları harekete geçirecek gelişmelere gebe sonuçlar. reis bunu karşılıksız bırakmaz. vatan millet sakarya din iman allah muhammed ne varsa yüklenir.
devamını gör...

susmak asalet değil, erdemdir diye bağırıp çağırmak istediğim başlık.

bir de susturmak var. böyle kodun mu lafı susarlar. susturmakta asalettir o zaman.
devamını gör...

bir kürt arkadaşım "bak, türkler bizi o kadar sömürdülerki, böreğimizin içine koyacak bir şey bulamadık" demişti. :)
devamını gör...

kedilerin bir hareketi var belki bilirsiniz, mırlayarak yaptıkları masaj hareketi. böyle bir şey:
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
bugün bu hareketi yaptı ve ilk defa yanıma yattı. dedim ki tamam bu sefer yanımda yatıp uyuyacak.
nerdee...
iki dakka durmadı vicdansız. geçici mutluluk nolacak!
devamını gör...

pırasa kafa isimli yazar arkadaşımızın ukdesi.

sümerlere ve akadlara ait şehirleri ele geçirmesi sonucu babil kralı (bkz: hammurabi)ye verilen unvandır.
devamını gör...

fok balığı. elleri ve ayakları yüzgeç şeklinde olan, denizde çok hızlı yüzebilen, küçük balıkları yiyen ama köpek balığı tarafından yenilen, bıyıklı bir hayvandır.
yavrularının, çok güzel beyaz kürkleri vardır. bu yüzden kanada'da bile binlerce fok daha yavruyken öldürülür. delici yada kesici alet kullanıp kürkü bozmamak için kafalarına sert cisimlerle vurarak öldürürler.
cape town'da, deniz kenarındaki turistik alışveriş merkezi waterfront'da gezinirken homurtulu seslerini duyabilirsiniz ama yanlarına çok yaklaşınca sidik kokusunu farkedersiniz. çünkü bu hayvanlar, toplu halde yanyana yatıyor ve sadece acıkınca balık yemek için denize giriyor, karnını doyurur doyurmaz, gelip yatıyor.
devamını gör...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim