kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

ya kardeşim sizin gibi akılsızlar , gözü olup görmezler, kalpler mühürlenmiştir (!).
bir kere oradaki kelimenin 18373924 farklı anlamı var ve arapça okuyacaksın. türkçeye çevrildiğinde hata oluyor yada bizim aklımız ermez belki bunu hiç düşünmedin mi ?
devamını gör...

tabi ki çiçek desenli elbise.
kırmızısı olur, mavisi olur, yeşili olur vb.
eteği olur, pantolonu, olur, gömleği olur vb.
siyah hiç bir şey olmasın lütfen, onunla aram hiç koş değil.
o da beni sevmez. yakıştırmaz kendini bana.
devamını gör...

birileri sevgiden kaçıyor,
birileri sevgiyi arıyor,
ne garip ki hepsi aynı dünyada yaşıyor.
devamını gör...

daha önce berdül acüz olarak bilinen ancak, muhtıralı hayat takvimi diye bir takvimde 1954 yılı için hazırlanan baskısında sona kalan soğuklar olduğu için “kocamış soğuk” ifadesinin daha türkçe ve yerinde olacağına kanaat getirildiğinden bu isim verilmiştir. zamanla koca karı soğuklarına evrilmiş arapça kökenli bir kelimedir.
devamını gör...

sıcak evet, uyunmuyor.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

trollük denemesine ait olduğunu düşündüğüm saçma sapan bir söz.

sosyal medyadan hangi ortama girsek maşallah "ne işin var burada?" diye sorgulanıp kovuluyoruz. elinizden gelse öldürüp gömeceksiniz galiba 40 yaşına basanları. bir yandan çağın gerisinde kalmakla suçlarsınız, diğer yandan çağın teknolojik gelişmelerinden faydalanıyoruz diye şikayet edersiniz.

size bir tüyo vereyim gençler; bize de öyle 30'un 40'ın bir ayağı çukurda gibi gelirdi zamanında. kendiniz o yaşa erişince aklınız başınıza gelir, o işin öyle olmadığını anlarsınız. böyle saçma sapan cümleleri trollük için bile olsa kurmazsınız. kimsenin sizin istediğiniz hayatı yaşamak zorunda olmadığını da anlar, 40 yaşına giren kişinin hâlâ hayallerinin olduğunu, birçoğunun "oku-evlen-çocuk yap" döngüsünden kurtulduğunu anlarsınız.
devamını gör...

pikap ve barış manço plakları olmuştu.
devamını gör...

evlenip boşanmış 87 yaşında biri olarak ben düğünümde neler konuştuğumu bu başlığa tanım gireceğim.
sevicem düğününü akrabasına gece olsa da küvette sevişsek aşkım demiştim.
aşkımda demişti ki sabret ayı oğlu ayı evleniyoruz şurada.
devamını gör...
(tematik)

sebzelerin 2 mm kalınlığında dilimlenip, bu dilimlerin 2 mm'lik şeritlere kesilip bu şeritlerin 2 mm boyutunda çok küçük küp oluşturması ile yapılan bir doğrama şeklidir.


kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel *
devamını gör...

noble isimli ingiltere menşeili butik spor otomobil firmasının 2011 yılından beri ürettiği el üretimi güncel modelidir..
b8444s kodlu 4.4 litrelik v8 yamaha üretimi bir volvo xc90 motoruna sahiptir.. bu motor garret marka twinturbo denilen ikiz turbo ile güçlendirilmiştir ve maksimum 650 hp güç üretir.. araç kullanımında 3 farklı mod vardır ve bunlara göre gücü 450-550-650 hp olacak şekilde sürücü tarafından ayarlanabilir.. şasesi alüminyum ve paslanmaz çeliktendir kaportası ise karbon fiberdir.. sadece 1250 kg olan bu aracın güç/ağırlık oranı bugatti veyron'dan daha fazladır..
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
aracın bu kadar özel olmasının sebeplerinden biri noble'ın leicester city şehrindeki fabrikasında 20 kişilik bir ekip tarafından el yapımı olarak üretilmesidir.. dolayısıyla nadir, egzotik bir araçtır..
yine bu kadar özel olmasının sebeplerinden en önemlisi araçta "bulunmayan" donanımlardır.. bu araçta esp denilen güvenlik donanımları, hava yastığı, abs, denge kontrolü, otomatik vites bulunmamaktadır.. güvenlik olarak sadece açıp kapatabildiğiniz azıcık çekiş kontrolü (traction control) ve emniyet kemeri bulunmaktadır.. bunun dışında pedallar, direksiyon, 6 vitesli manuel şanzıman, arkadan çekiş ve 650 beygir ile araba ve siz varsınız..
frenlerde genelde spor araçlarda karbon ve seramik alaşımları kullanılırken bu araçta eski tip çelik fren diskleri kullanılmaktadır.. önler 6 pistonlu, arkalar ise 4 pistonlu kalipere sahiptir..
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
araçla aranıza girecek hiç bir şey yok.. bu da saf bir sürüş zevkini size vaad ediyor.. diğer ünlü spor otomobillerdeki güvenlik sağlayan ve sürüşünüze yardımcı olan elektronik donanımlar bazı petrolhead'lere göre sürüş zevkini baltalamakta, otomobili limitlerde kullanmayı engelleyen ve bazen yapmak istediğiniz şeyi veya yeteneklerinizi göstermenizi engelleyen unsurlar olmaktadır.. bu araç da böyle düşünen kişiler için üretilmektedir.. saf bir otomobildir, aranıza fitne fesat sokmayan, sizi olduğunuz gibi gösteren, über süper ultimate driving machine'dir..
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
aracın içinde bol miktarda karbon fiber detaylar mevcut.. çok detay yok.. vites kolunun arkasında savaş uçaklarında bulunan kapaklı bir düğme var, zaten azıcık olan çekiş kontrol sistemini bu düğme yardımıyla tamamen kapatabiliyorsunuz.. yine vitesin ön tarafındaki kırmızı renkli çevirmeli anahtar ile de 3 tane olan sürüş modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz..
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
aracın teknik verilerine gelirsek:
0-100'ü 3 saniye
son hızı üretici firma tahmini olarak 362 km/h beyan etmekte ancak bilinmiyor.. resmi olarak 346 km/h hıza çıkılmış bu zamana kadar..
0-200 9 saniye
0-300'ü ise 30 saniye sürmektedir..
fiyatı yaklaşık 330 bin dolardır..
üstü açık modeli de vardır.. speedster diye geçer..
gönlümde yeri ayrı olan bir otomobildir..
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

türkiye simülasyonunda başka bir gün.

bu iş böyledir. ses çıkaramayacak olan bu muameleyi görür. daha geçende tıka basa dolu kongreler yapıldı, her yerde toplantı gösteri had safhada. hiç işlem yapıldığını gören var mı? olamaz. anca garibana efelik bizimki.

1-2 güne tvlerde vali/kaymakam/bb tarafındanı şov eşliğinde cezanın iptal olduğu, yardım yapıldığı çarşaf çarşaf yayınlanır biz de görürüz.
devamını gör...

duyarlıdır , çevresindeki her olay onu bir şekilde etkiler belli etmese bile; idealist ,disiplinli, takıntılı ve detaycı... evet düzenli tertiplidir de , bu sadece temizlik olarak algılanıyor ama değil. planlı programlıdır ,mesela bir önceki akşamdan bellidir o günün planı. soğuk görünebilir ama karşıdakine güvenince ne kadar samimi ve iyi kalpli olduğunu anlarsınız. alacağı bir kararın sonuçlarını defalarca düşünür , kafasında senaryolar kurar kimi zaman en kötüsünü düşünür ki ona karşı da planı olsun. zordur ama iyidir , değerlerini bilin.
devamını gör...

merhaba kafa sözlük,

adil ve hasan bu akşam sizlere sözlük radyosu üzerinden ayşe arman eşliğinde seslenecek.

akşam misafirliğe gideceğiz denilmiştir fakat akşam eve geldiğiniz zaman misafir ile karşılaşırsınız.

“biz burada büyük bir yanlışın ve gafletin içindeyiz” diyebileceğimiz konular hakkında fikir alışverişi yapacağımız programımıza siz değerli sözlük yazarlarını ve bizleri dinlemek isteyen herkesi saat 21:00’da sözlük radyoya bekliyoruz.

not: kitabın adı gölgem ve ben.

akıl bağımsız irade mi yoksa şartlı refleks mi?
ışıktan hızlı parçacık zamanı bükebilir mi?
kozmos ötesindeki bir üst akla benzetim miyiz?
bana sorarsan alemin yaşı kaç, nasıl bileyim?

gözlerimi kapattım paralel evrene geçeyim diye
uyandığımda parametreler sabit
değişen bir şey yok kaldım ben burda yine

neden bir deha değilim
veyahut mucit değilim
allahım akıl ver
belli ben bir cahilim

neden evliya değilim
veyahut alim değilim
icadım bile yok
belli tam bir cahilim

hücreler nasıl oksijen veriyor, ben de vereyim
evren karmaşık bir kodla yazılmış, yapay değil mi?
uydular nasıl uzayda geziyor, ben de gezeyim
ne ben ne de atım uçabiliyor, acı değil mi?

gözlerimi kapattım belki atım bir kuş olur diye
uyandığımda burktu yüreğim hemen
uçan attan yoksan girsin yerin dibine

neden bir deha değilim
veyahut mucit değilim
allahım akıl ver
belli ben bir cahilim

neden evliya değilim
veyahut alim değilim
icadım bile yok
belli tam bir cahilim

neden evliya değilim
veyahut alim değilim
icadım bile yok
belli tam bir cahilim

neden evliya değilim
veyahut alim değilim
icadım bile yok
belli tam bir cahilim
devamını gör...

hakkında yazılanları okudukça duygulandıran ve pozitif enerjiler saçan kampanyadır.

dünyadaki tüm kötülüklere rağmen birilerinin bir şeyleri güzelleştirme çabasını görmek insanı çok mutlu ediyor.

fakat bir fikrim var. yardımda bulunan yazar arkadaşlarımız hangi kitapları gönderdiğini bildirirse yeni kitap satın alıp göndermeyi düşünen yazar arkadaşlarımız için faydalı olur diye düşünmekteyim.

aynı kitaplar olması durumunda farklı yerlerde değerlendirilecekmiş tabii ama yine de çok çok fazla aynı kitap olursa diye endişe duydum nedense.
devamını gör...

iki üçgenin ters ve düz olarak üst üste gelmesi ile oluşan altı köşeli yıldızdır. heksagram da denir. yahudi inancına göre davud yıldızı, davud kalkanı (magen david), islam inancına göre süleyman mührü olarak anılır. binlerce yıldır farklı inanç ve medeniyetler tarafından kullanılmaktadır.

bu sembolün niyeyse benim nazarımda farklı bir yeri var. çok etkiliyor beni. küçük bir çocukken her yere çiziyordum bunu.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

ara ara bende koyuyorum ama nick gereği çoğu zaman bunu kullanıyorum.
devamını gör...

en bi sevdiğim, eğlendiğim aktivitelerden biridir. kalabalık ve eğlenmeyi bilen bir arkadaş ortamıyla harika olur. burda sesinizin güzel olması, beğenilmeniz çokta önemli değil. bırakın müzik sizi kanatlandırsın, mutlu etsin. gerisi boş.
devamını gör...

"neyse bari tanım gireyim" demek ve yazacağınız tanımın da daha önce girilmiş olmasıyla katlanan hayal kırıklığıdır.
devamını gör...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim