önce çiçek açarak baharın güzelliğini, sonra meyvesiyle yazın neşesini, ferahlığını hissettiren güzel insan... okuyarak tanıdığım, anladığım, sevdiğim renklerden birisin sözlükte. buralarda ol hep. ne yazsam diye düşünürken bilge karasu 'nun narla incire gazel kitabından şu alıntı geldi aklıma:

sana, penceremin önünde duran o vişne ağacını anlatmıştım. karanlıkta bile, ona bakmak bir mutluluktu, bolartırdı gönlümü. sen o vişne ağacı gibisin, demek isterim sana.

ilkyaz güneşinde sert, yalız, ışınımlı aklığıyla bir kışın daha ödülünü dağıtır gibi göğe karşı çiçeklenen, taçyaprakları pörsüyüp döküldüğünde ardından gelecek alın umuduyla bizi oyalayan, yemişi, koparılmazsa, uzun süre karara karara kışı bekleyen vişnenin bütün hallerini sende görüyor değilim elbet. ama onun gibi bir yaşam umudusun benim için. yaşanabileceğini , yaşamağa çalışmak gerekeceğini duyurup duran.
devamını gör...

haşlanmış yumurtanın kabuğunu santim santim soymak yerine yumurtayı bıçakla ortadan kesin daha sonra yemek kaşığıyla yumurtayı çıkarın. *
devamını gör...

bu başlığı görüyorsam çalışmıyordur, dediğim fasilite. güncelleyin, plz.*
devamını gör...

laubalilik ya da tersi aşırı çekimserlik bu ikisi olmuyor. her şeyin bir ölçüsü var işte.
devamını gör...

uzun mesafede tam ışınlanma.
insan teknolojiye hayran kalıyor.
ama kısa mesafede çile. havaalanına git, didik didik aranma çilesine maruz kal, bekle de bekle uçağa bin, uçaktan in bekle de bekle.
bir saatlik yolculuk oluyor en az 3 saat.
hele ankara gibi havaalanının, şehirle alakası olmadığı yerde olan yerler için duble çile.
devamını gör...

rusya hava savunma sistemleri dahil balistik füze sistemleri konusunda dünyanın en iyi ülkesidir. satan ve topol-m kıtalararası füzelerini incelemenizi tavsiye ederim. rusya başta amerika'nın ve dünyanın korkulu rüyasıdır.
devamını gör...

genelde ortadoğu’daki ve kuzey afrika ülkelerinde yaşayan primatlardır. bu bölgelere çeşitli sebepler ile seyahat edenler veya seyahat etmek zorunda kalanlar doğal ortamlarında kimlik bulmuş bu primatlardan çokça görebilirler..

bunlar genellikle trafikte önünüze kırarak “toplumda uyanık davranarak 1-0 öne geçtiklerini”, “trafiği rahatlattıklarını” veya “iyi/aktif araba kullandıklarını” vb düşünerek yaptıklarına bir de kendilerince kılıf uydururlar. tepki verdiğinizde filan yaptığının modern toplumlarda “öküzlük” adı altında sınıflanacak bir aktivite olduğunu dahi anlamazlar. trafikte yaptıkları türlerine özgü davranışları, sırada, kaldırımda, çarşıda pazarda, plajda gösterirler. daha yeteneklilerinde görülen diğer takdire şayan davranışlar ise “balkondan aşağı sigara atmak, yediğinin çöpünü atmak”, “sağlık personeline saldırmak”, “yerlere tükürmek” vb dir. düşündükçe örnekler çok arttırılabilir ama bu yazıyı okuyarak anlayabilen seviyede türkçe bilen herkes bu primatların binlerce davranışına şahit olduğundan örnekleri kısa tutuyorum. maalesef herkesi kendi zeka kapasitesi içerisinde kabul etmek zorundayız. ama bizler için bu primatlardan bazılarının kendilerini modern toplumun üyesi zannediyor olması kötü…. birde şu güzellemeleri çok duyulur: “ülkemiz cennet yaaa” “buraları gibisi yoğğğh”… en ilginç benzetmeleri bu olsa gerek. başka yeri görmediklerinden veya görüp de ne gördüğünü anlamadıklarından veya oralarda kendilerini buradaki kadar doğayla başbaşa zannetmediklerinden olabilir. normal karşılamalıyız.

genelde bu tür platformlarda birçok avrupa ülkesinde yaşamak için kurulan hayallere ilişkin entryler okuyoruz. aslında ekonomik gelişmişlik yanında bu tür primatların fazlalığı da yaşamaya çalıştığımız bu yerde hayatı daha da fazla zorlaştırırarak bu ülkeden gitme konusundaki hisleri daha da perçinlemiyor mu?

ben 20 li yaşlarımda gitme şansım varken gitmedim… şimdi o dönem için kendime koyduğum hedeflerin hepsine eriştim ama pişman mısın sorusunun cevabı koca bir “evet” tir.

ülkemizde bulunan bu primatlara karşı eğitim de dahil olmak üzere tüm argümanları kullanarak mücadele edemeyeceğimize göre kendi hayatımızı güzelleştirecek yöntemleri hayata geçirmeliyiz. bunlardan birisi modern insanın evrimleşmesinin tamamlandığı bu yerlerde yaşamak diğeri ise burada yaşayamaya karar verenler için, yaşadığımız toplumla 0 iletişime girmek olabilir.
devamını gör...

utanmasa tüm istanbul'u yazacakmış.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

anlat oğlum.. her gün kaça bölündüğünü..
her gün küfür ederek uyandığın uykundan, bağladığın kravatından, olduğun tıraşından, sevdiğin kedinden, unuttuğun balığından, unutulduğun dostlarından, içtiğin rakıdan, kıçını koyduğun koltuktan, çektiğin sigarandan, verdiğin dumandan, attığın adımdan her gün nasıl lime lime eriğini anlat.. içini kemiren kuşkularını bir barda tanımadığın bir insana anlat.. her gün kendine söylediğin yalanları üzerine taktığın maskeni anlat.. anonim hayatların anonim maskelerinden oluşan gerçekliğe içten içe inandığını anlat.. dök dudaklarından itiraf et kendine..

sen değil misin oğlum keşkeler ile yaşlanıp insanları kendinden kaçıran.
sen değil misin bu sefer tamam diyip aynı hikayeyi başa sardıran.
sen değil misin umut aşısı gibi sevgi yoksunluğuna bağlanan..
sensin o işte hadi bana yeniden boşa kurduğun hayallerini anlat.

dön 2003 e hiç bir şey yapamadığın halde mahlasını vücuduna kazıdığın o anı anlat. söyle çekinme hadi parmaklarının ucunda dilin söylüyor dök hızlıca kurtul bu buhrandan.. her gün içinde yaşıyorsun. dünyanın en mutlu adamasın ama kapı kapandığı an bir o kadar en negatifisin. hadi sırf sabah işe geç kaldığın için 8 saat aç seni bekleyen kedine kapıyı açıp dibinde aç olduğunu anlatmak için gezinirken sırf günün kötü geçti diye nasıl bağırdığını anlat.

olmayacak oğlum olmayacak bir 35 yıl geçse de olmayacak. sen asla değişemeyeceksin.. sucu kendinde arayıp asla hayır diyemeyeceksin.

0330 dan 0330 a itiraflar kısmına makinist daveti için teşekkür ederim.
istasyonun son durağında sanırım şizofren olduğuma kanaat getirmişsinizdir.
devamını gör...

bu gece yaptıkları röportaj ile daha fazla heyecan ile beklediğim program. her çarşamba dinliyor olacağız efenim.
devamını gör...

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel ayni anda iki mevsime şahit olmak.
devamını gör...

bağlaçlardan önce ve sonra virgül konmaz.
devamını gör...

- yaşar ne yaşar ne yaşamaz.
- şimdiki çocuklar harika.
- ben bir gürgen dalıyım.
- içimizdeki şeytan.
- dorian gray’in portresi.
devamını gör...

bir çeşit isteksizlik halidir. hiçbir şeyden keyif almadan zorunluluk dahilinde bir şeyler yapmaktır.
devamını gör...

yaklaşık on dakikalık bir loreena mckennitt şaheseri, 1906 yılında robert noyes'in bir halk masalı üzerine yazdığı bir şiir üzerine bestelenmiş.

jilet gibi lakin haydut bir delikanlı, ganimet peşindeyken sisli ve mehtaplı bir gece vakti at üzerinde eski bir hana girer. her yeri kapı duvar bulunca bir ıslık çalar ve hancının kara gözlü kızıl dudaklı güzel kızı bess'i görüp aşık olur. böyle başlar masal. delikanlı ödülü alıp geri dönecek, sevdiğine kavuşacaktır, iki eli kanda olsa bile geleceğine söz vermiştir* bu sırada onları gözetleyen tim adlı biri vardır, o da bess'i sevmektedir ama bu şapşaldan daha sonra bahsedilmez. * kızcağız sevdiğini bekleyedursun, kralın adamları gelip kızcağızı bir köşeye kıstırıp sıkı sıkı bağlarlar yatağının ucuna. kızcağız kaçmak istese de kaçamaz, kan revan içinde kalır, görebildiği tek şey sevdiği adamın gelmeye söz verdiği , ay ışığıyla aydınlanan yoldur. bir süre sonra atının sesini duyar, doğrulur, gözleri parlar ve son nefesini verir. delikanlı ise şafakta ancak gelip görecektir, ay ışığında görmeyi umduğu sevdiğinin karanlıkta öldüğünü. çılgına dönen delikanlı gökyüzüne küfürler savurur, intikam yemini eder; lakin tam da o ay ışığının aydınlattığı yolda kralın adamları tarafından köpek gibi vurulur, öldürülür. o jilet gibi halinden eser kalmamıştır.

eski bir halk masalı olduğu söylenen bu şiir görsel ayrıntılarıyla olayı okurun gözünde canlandırmayı mümkün kılar. şiirin sonunda duyarız ki delikanlının geldiği zamanki mehtap her döndüğünde, nal sesleriyle bir atlının aynı yol üzerindeki sesi duyulur imiş. sahiden de dinlerken, önce ay ışığıyla aydınlanan, koyu gölgeli ağaçların arasındaki puslu ama gözlere şenlik yol canlanır gözünüzde. böyle bir halk masalını güzelim sesiyle ezgili bir biçimde anlatan loreena mckennitt'i dinledikçe "haydi bir daha anlat" deyip tekrar tekrar dinler, kendinizi bir zamanın irlanda'sında bulabilirsiniz.
devamını gör...

kendisine derhal yatak orucu verilmesi gerekir. ilkel tarım aracı kılıklı herif seni.
devamını gör...

çok daha önce hak ettiği oscar'a yapımcı olarak 2006'da kavuşmuş olsa da yardımcı oyuncu olarak epey geç kavuşmuş başarılı oyuncu. yeni filmler bekliyoruz. tarantino'nun projelerinde yer alırsa ekstra mutluluk duyarız.
devamını gör...

kendisi olmaktır, hele ki yaşadığımız kadınlara binbir yafta ülkesinde.
devamını gör...

kulaklık demek istediğim başlıktır.
evin içinde sürekli kaybolur ne zaman lazım olsa 5 dakika kendisini aratır.
devamını gör...

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim