sen hiç, hiç oldun mu?
devamını gör...

baş parmağı buruna dayamak ve diğer parmakları açarak sallamak suretiyle karşıdaki insana yapılan alay.
devamını gör...

o kadar çok ağladım ki şu şarkıda. gözyaşlarım birol namoğlu'nun kafasına düşse saç çıkardı.
devamını gör...

tartışma ortamı bile yokken, mizahi bir tavırla özelden soru yönelttiğim ve "okuduğunu anlamamışsın" diyerek engelleyen yazardır.
özelden kimseyle münasebete girmeyin. zira bu tür "ruh adam" popülasyonu moralinizi bozabilir
devamını gör...

kaynak

afedersiniz ama ülkenin içine ettiler. andımızla başladı kim bilir nelerle devam edecek.
devamını gör...

elalem seksi kıvırcık görsün deyyü ara ara yaptığım hede.

edit: başarısız internet trolünü ciddiye alan tayyar ahmet’in sonsuz sayılı günleri... :d
devamını gör...

leman sam’ın sevilen bir şarkısıdır.
şarkıyı daha iyi hissetmek için önce eski bir fotoğrafa bakalım…


avrupa bizim topraklarımızdan çıkan eserleri değerlendirmesini bilmiş, biz bilmiyoruz. bu bir para meselesi değil, bir kafa meselesidir” diyen deneme ve inceleme yazarı, eski yunan ve roma dilleri uzmanı, filolog, arkeolog, çevirmen ve düşünce insanı azra erhat’ın yanında
“huzur bulunan yerde, gurbet hasreti çekilmez” sözüyle bizi düşündüren nurullah ataç.

unutmayın ki, dünyada en korkunç şey, ümidini kaybetmektir” diyerek bizi ümitli olmaya teşvik eden sabahattin ali’nin yanında “bütün şairler gökyüzüne pencereden bakarlar, halbuki kuş yuvalarının üstü açıktır ve kuşlar şiir yazmazlar” diyerek şiir yazmanın inceliklerini öğreten bedri rahmi eyüboğlu.

insanı insan yapan duyguların ilkidir aşk. bir kişiyi seven, bütün insanları sever” diyen necati cumalı’nın yanında “yaşamın olmadığı her bir gezegen, başlayacak olan bir hayata işaret edebileceği gibi orada yaşamış canlıların tükettiği, hatta yok ettiği bir aleme dair izler de bırakmış olabilir bize” diyerek doğayı korumanın önemini anlatan orhan veli kanık'ın eserleri akla gelir... leman sam’ın eski fotoğraflar şarkısını dinlerken.bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı
elbet vardır demiş büyükler

sulanmış akşamüstü bahçelerinde
dostluk kokan kahveler içmişler
arıyorum nerde o bahçeler
dostluk dumanıyla tütsülü geceler
kaybetmeyin bu fotoğrafları
kaybolan dünümün son yadigarları

yok artık her gün son seferde geçerken
tüm yalıları selamlayan kaptan
ya da ince bir tebessümle balıkçıdan
küçücük paketini alan madam
ah çok mu zor karşıki komşuya
serin sabahlarda bir günaydın demek

ah çok mu zor eve dönüşlerde
yoldan geçenlere iyi akşamlar demek
karanlıkta kaybolmuşsa eğer zaman
yoksa aşk için konuşmaya bir an

utanırsam bir gün eğer ağlamaktan
düş olup akarım camlardan.”

kayıp fotoğraflar bulunur ansızın, hayatın ve yılların gizli deliklerinde” -didem mamak.
devamını gör...

o erkeklerin çoğu belalı falan değil, ruh hastası. ortada bi takıntı falan da yok, sadece cehalet söz konusu. o adamlar genelde eğlenceli, pratik akıllı, kendi işlerini halleden tipler oldukları için kadınlar onları yüksek özgüven ve güçlü karakter sahibi olmakla karıştırıyorlar. halbuki herif antisosyal sosyopat bok herifin biri mesela.
devamını gör...

ödüllenen davranış, tekrarlanmaya açıkken cezalandırılan davranışın daha az tekrarlandığını öne sürer. yani olumlu veya olumsuz sonuçların, bir kişinin davranışlarında yol açtığı değişikliklere ''edimsel (operant) koşullanma'' denir.

skinner, edimsel koşullanma denince ilk akla gelen en önemli isimdir. kendi adını verdiği skinner kutusu ile bir deney yapmış ve deney faresinin düzeneğin bir kısmına her basışında aldığı yiyecek ve sudan dolayı (ödül), içgüdüsel olarak butona (manivela) basışında artış olduğunu gözlemlemiştir. yani fare, sonucundan hoşnut olduğu için hareketini tekrarlamıştır. ayrıca bu deney sonucunda fare, manivelaya bastığı taktirde yiyecek alacağını öğrenmiş olmuştur.

klasik koşullanma ile karıştırılmaması gerekir. klasik koşullanmada denek herhangi bir davranışta bulunmasa bile önüne yiyeceği gelir. fakat edimsel koşullanmada deneğin aktif olması ve davranışta bulunması gerekir.

sadece hayvanlarda değil, çocuklar üzerinde de önemli bir yere sahiptir. nitekim, çocuğu yaptığı bir davranıştan ötürü ödüllendirirseniz, örneğin matematik sorusunu çözdü diye ''aferin'' derseniz, ödül aldığı için belki de daha çok matematik çalışıp soru çözmeye çalışacaktır. evet, sınıfta parmağını hiç indirmeyen o arkadaşınızın nedeni buydu, ödül! ödül aldığı için davranışını tekrarlama eğilimi gösterdi. belki de arkadaşınız değil o kişi sizdiniz, kim bilir.
devamını gör...

insan mutlu oluyor tabii ki bir de bunun bir üst versiyonu şudur,
bazı yazarlar var ki onlar beğenince tanımınızı çok mutlu olursunuz. o yazarın sizdeki değeriyle doğru orantılı.
devamını gör...

bu ülkede biri birşey yapmak istiyorsa kanun ona göre düzenlenir gerekirse. hatırlarsanız daha önceden de bir cezası vardı kendisinin milletvekili olamıyordu. önce kanun değişti, sonra siirt seçimleri iptal edilip tekrarlandı ve milletvekili seçildi. oradan başbakanlığa geçti. parti iç tüzüğü 3 kez üst üste başbakanlık yapmasını engelliyordu bu sebeple cumhurbaşkanı oldu. başbakanlığı süresince simgeleştirdiği cumhurbaşkanlığı makam ve yetkilerini kendisi cumhurbaşkanı olunca tekrar genişletti. artık inmesi gerekiyordu koltuktan bu sefer de cumhurbaşkanlığı başkanlık modeli getirildi. bakın tüm bunlar sadece bir adamın yönetebilmesi için, koltuktan inmemesi için yapıldı. eğer inmek istemezse o koltuktan yine bir takım şeyler değişir ve yine o koltukta kalmaya devam eder.
devamını gör...

vücudun doğal olarak ürettiği ve hipotalamus tarafından da salgılanan kimyasal.
kan basıncını ayarlar, tansiyonu yönetir, hareket etmeni sağlar. haz duyduğun ve mutlu olduğun her şeyde bu salgı aktif demektir.
mutlu eder; çok istediğin ürünün kargosunu beklerken hissettiğin duygu, akşam yiyeceğin yemeğin düşüncesi, hafta sonu sinemada izleyeceğin film.. hatta 6 ay sonra gideceğin tatilin sevinci

ama bu haz ve duyguların tamamı o şeye ulaşana kadar. elde ettiğin an, o dürümden ilk ısırığı aldığın an biter.
seks, uyuşturucu, alkol, sigara.. vb bağımlısı olunan şeylerin sebebidir.

varlığı mutluluk
yokluğu melankolidir
yönetemezsen kulu köpeği olursun.
devamını gör...

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

steve parkhouse ve peter hogan'ın grafik roman serisinden uyarlanan ve prömiyeri 27 ocak 2021'de syfy'de yapılan, amerikan bilim kurgu, gizem, komedi dizisi olup, henüz izlememiş olan komedi severlere (kara mizahtan hoşlanıyorsanız bilhassa) tavsiyemdir.

beni güldürdü efenim evet, bu dizi kaknem suratlı beni güldürmeyi başardı.
başrolü oynayan alan tudyk'ın bu rol için yaratıldığına yemin edebilirim, bir insan bu kadar mı yakışır uzaylı rolüne allaam deli çıkacağım.

dizinin konusundan bahsedeyim hemen:
gaddar, zalim bir uzaylımız var efenim ve galaksiler ötesinden dünyaya melun bir görev için gönderilen bu uzaylımız, tam da görevini icra edecek iken, kaza geçirerek uzay gemisiyle birlikte dünyaya, hemen hemen herkesin birbirini tanıdığı colorado’da küçük bir kasabaya düşer. uzaylı haliyle hemen yakalanıp deney masalarına meze olacağından, kılık değiştirerek, öldürdüğü patoloji doktoru harry'nin kimliğini alır ve onun hayatını yaşamaya başlar. sonrası curcuna, sonrası olaylar olaylar efenim...

"sen biraz daha anlat hele, öyle izlerim" diyenleriniz için:

ufosunda durduğu gibi durmayan uzaylı harry, ifşa olmamak için insanoğluna ayak uydurmak konusunda kararlıdır. bir yandan insanlarla sosyalleşerek istemsizce insani duygular edinen harry, bir yandan da uğruna geldiği görevini gerçekleştirebilmek için uzay gemisinden kalanları arayıp-toplamakla uğraşmaktadır. ayrıca başına bela olan, evlat olsa sevilir (ben severim ehehe) bir velet de vardır ki harry'yi uzaylı formunda görebiliyordur.

tüm bu süreçte, harry, artık o eski harry değildir.
dünyada tecrübe ettikleri ile ahlaki ikileme düşmüş, kendi içinde bir meydan muharebesi de çıkmıştır efenim.izlemeyen kalmasın.
keyifli seyirler.
devamını gör...

doğa ile mücadele etmek insanın kendi sonunu getirecektir.
hayvanlardan tanrılara: sapiens, yuval noah harari
devamını gör...

cinsel olmayan seksli başlıklar açılırsa önüne geçilebilecek sorunsaldır.

başlığı okuyunca gözlerim kanadı resmen.
devamını gör...

şu an canımı çok sıkan durum.

şu başlıklara bakın bi, 37 ekran tüplü televizyon, benim hüzünlü orospularım, marvel kahramanları, sedat peker, mahlastan cinsiyet... hem fakirler hem küfürbazlar, yetmezmiş gibi bir de cinsiyetçiler.

bunları yazarken de esad'lı suriye ile anlaşma olur mu çıktı.. bu duruma biri dur demeli, herkese açık davetimdir:
gelin kitap-film sekmesindeki başlıklarla oynaşalım. lacan'a yazalım bergman'a yazalım, sarılalım.

şimdi de schadenfreude başlığı... utanmazlar random başlık açıyorlar. bıktık be hocam.
devamını gör...

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

1870-1880 yılları arasında abraham salomon de kamondo tarafından yaptırılmış merdivenlerdir.

abraham kamondo merdivenleri, avusturya lisesi'nde okuyan torunlarının yokuşu daha rahat çıkabilmeleri için yaptırmış.

döner şekilde iki parça halinde tasarlanmasının nedeni de yukardan düşen birisinin en azından bir noktada durabilmesi içinmiş. ayrıca merdivenler, galata tarafında çalışan levantenlerin de pera'daki evlerine rahat ulaşabilmesini de sağlamıştır.
devamını gör...

sürekli şikayet ve sitem eden insanlar için kullanılan kelime.

eylem- mızmız
devamını gör...

okuması çok keyifli yazılar yazan, ortağıyla birlikte büyük şehrin kaosundan kurtulma şansına sahip olmuş değerli bir yazarımızdır.
ikizlerine uzun, sağlıklı ömürler diliyorum.
kalemi körelmesin.
devamını gör...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim