oldukça gereksiz bir üründür, kağıt israfıdır.

düğün davetiyesi bastırmak yerine çok daha güzel şeyler yapılabilir. mesela o davetiyelere gidecek olan para güvenilir bir yardım kuruluşuna bağışlanabilir, sokaktaki hayvanlar için mama alınabilir yani çok farklı şeyler yapılabilir.
devamını gör...

paylaştığı kitap arşivi ile sözlük ahalisine büyük hizmette bulunmuş, koca yürekli yazar.
devamını gör...

kaplumbağalar da uçar.
çocukların gözünden savaşın etkileri, nasıl olur diye insan hayret ediyor. hassas bünyeler izlemesin.
devamını gör...

yıldızname, yıldız haritası ya da astroloji dünyasında kullanılan adıyla natal haritadır.
insanın doğduğu an, dünyada ilk nefesini aldığı o zaman diliminde bulunduğu yere göre (dünya merkez olarak kabul edilip), güneş sistemindeki tüm gezegenlerin konumlarını gösteren iki boyutlu diyagramdır. doğum horoskopu da denir.

doğum haritası kişinin bakışı, görünümü hatta duruşu başta olmak üzere yaşamı, hayat boyu başardığı başarabileceği mevcut ya da gizli güçleri, imkanları hakkında pek çok bilgi verir. horosko haritalar baz alınarak kullanılan bazı astrolojik tekniklerle birleştirilerek ve haritaya bakanın yorumuyla da harmanlanarak geleceğe yönelik bazı öngörümler yapılabilir. bu öngörüler özellikle belirli (doğum, iş başvurusu, evlilik tarihi hatta evlilik yapılacak kişinin seçiminde bile yardımcı olabilir.)tarihlerin önceden seçilmesinde, belirleyici olabilir. belirli dönemlerde beklenen astrolojik görünümler, astrolojik hareketlilikler ve bunların etkileri takip edilirse önceden hazırlıklı veya planlı olunması sağlanabilir. hedef belirlemek, yapılacak işte bir yol haritası çizebilmek astroloji haritalarının işinin erbabı kişiler tarafından okunması sayesinde çok daha kolay olabilir.
bir çok insanın ben inanmıyorum diyerek elinin tersiyle itmiş olduğu bu haritalar ülkeler, liderler, atılacak büyük adımlar, siyasi girişimler için bile kullanılmaktadır. bir çok devlet büyüğü attığı, atacağı adımları öncesinde olayın natal haritasına baktırarak sağlama alırlar.
`astroloji bilim mi ilim mi? ` tartışıla dursun bir çok insana ışık olmuş bir yol haritasıdır. içinde sanat, yorum, ilim ve bilim mevcuttur.
harita okumak bilgi, birikim, yorum kabiliyeti ve önsezi gerektirir.
haritanızı okuyan insana sizin hakkınızda bir çok sır verir. siz siz olun nasıl tc'nizi kimseye söylemiyorsanız. doğum tarih, saat ve yer bilgilerinizi kimseye vermeyin. (burası şaka verin gitsin.)
devamını gör...

kafatası anatomisini incelersek, muhtemelen genç bir kadına ait gibi görünmektedir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

1926-2017 yılları arasında yaşamış ingiliz yazar,ressam ve sanat eleştirmenidir.

özellikle dünyanın en iyileri arasında gösterildiği sanat eleştirmenliğinin yanında, az bilinse de muhteşem bir şairdir kendisi. kitapları çoğunlukla metis yayınları çevirisi ile dilimize çevrilip yayımlanmıştır. grafik tasarım ve görsel sanatlar ile ilgili olup derslerde de okutulan ways of seeing görme biçimleri isimli ufuk açıcı, başyapıt niteliğindeki eser kendisine aittir.

“gizli bir yetimler ittifakı öneririm. birbirimize göz kırparız. hiyerarşiyi reddederiz. her türlü hiyerarşiyi. dünyanın pisliğini olduğu gibi kabullenir, buna rağmen nasıl hayatta kaldığımıza dair hikâyeleri paylaşırız.”
devamını gör...

saçma sapan konuşmayıııııııııın !!! sünnet olunca neden düğün yapılıyor o zaman onu da herkes biliyor. ikisi de gençliğe adım. erkeğe ses etmiyorsan kadına da etme. ya da birine ediyorsan diğerine de et.
yanlış anlaşılmamak adına ekleme yapmaya karar verdim. sosyal medyadan paylaşması kesinlikle mantıksız.
devamını gör...

t: dil biliminde, yüklemlerin alabildiği öge sayısı ve türünün kapasitesidir. daha basit tabiriyle her fiilin bir istemi vardır.

bak- fiilini ölçünlü türkiye türkçesinde, cümle içinde yönelme, vasıta ve ayrılma hali ekiyle kullanırız: "bana baktı", "endişeyle baktık", "pencereden baktı". "beni baktı" veya "pencerede baktı" demek ölçünlü türkiye türkçesi için doğru olmaz. başka bir deyişle bak- fiili yönelme, vasıta ve ayrılma hali eki "ister".
örneğin çık- fiilinin basit çekimli halinin 4 tane istemi (yalın hal hariç) vardır: "eve çıktık, yoldan çıktım, onunla çıktın, kokusu çıktı" (yönelme, ayrılma, vasıta, belirtme hali eki) bazıları kalıplaşmış ifadeler olsa da sonuçta farklı durumları ifade etmek için farklı hal ekleri kullanılmaktadır.

bu istemler ağızlarda, jargonlarda, argolarda, bir dilin eski dönemlerinde, aynı kökten türeyen diğer lehçelerinde farklı farklı olabilirler. örneğin muğla ağzında "beni köfte yapıver" veya denizli'de "beni bak" duyabilirsiniz. köktürkçede (cümleyi sallıyorum) "ebde bar*" görürseniz türkiye türkçesine aktarırken "evde var" demeniz doğru olmaz; "eve var" deriz.
bir zamanlar da "beni elleme" mi "bana elleme" mi tartışması vardı. cevabı basit: ölçünlü türkiye türkçesi için doğrusu "beni elleme"dir. fakat "bana elleme", örneğin mardin ağzında kullanılıyorsa, o kullanım mardin ağzı için "doğru"dur. aynı fiilin aynı durumu farklı hal ekleriyle ifade etmesine de "istem farklılığı" denir. yani, hemen üstteki beni-bana örneği.
devamını gör...

canlı, dinamik, sola ghezzal gibi klas katacak yazarlar aranıyor.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
terk edilmiş bir sahil kasabasında köhne bir sandal...*
devamını gör...

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

"mutluluğun tek bir türü vardır ama mutsuzluk bin bir şekilde ve büyüklükte gelebilir. tolstoy'un dediği gibi:'mutluluk masal, mutsuzluk ise öyküdür.'"


(bkz: sahilde kafka- haruki murakami)
devamını gör...

herkesin başına gelmesi gereken durum.

ekşi'de eskiden mesela öyleydi, herhangi bir başlık pat diye patlardı, aynı gün google'da 1. sırada gündem olurdu. önemli bir özelliktir. gücü bir yüzüğün içinde sihirli şekilde taşımak gibidir.
devamını gör...

bir şeyi kötü yapanların kendilerini avutma şekli.

benim yazım da bayağı kötü bu arada. sanırım bayağı zekiyim.
devamını gör...

bir nevi güzel olmuş özelliktir ancak sınır olması saçma. mesela ben ilgi alanım olan denizcilik noktasında öğrendikçe bazı bilgileri giriyorum ama bazıları 1-2 cümlelik tanımlar oluyor. bu da yeterli zaten. iyi niyetle çıkılmış bir özellik ve bence güzel ama bu özelliği kullanacak olan yazarlar yine çalıntı ya da alıntı tanım yaparlar. şahsen kullanışlı bir özellik gibi dursa da öyle değil. yine de belki bilgi entrylerinin artmasını sağlayarak sözlüğü daha iyi hale getirir. goygoy tamam ama bilgi kategorisi gerçekten eksik.

bakalım neler olacak göreceğiz. kendimi 150 kelime olmuş mu diye yormayı düşünmüyorum şahsen. madalya falan da umrumda değil ama bilgi entrysi girecek olan arkadaşlarım umarım hak ettikleri değeri görürler.

ben hala okunma istatistiklerinin gösterilmesinden yanayım. çünkü gerçekten bazen okunsa da oylanmıyor. bende yapıyorum bunu. bu sebeple hala okunma istatistiklerinin gösterilmesi taraftarıyım ama eminim yönetim buna da bir çare düşünür ileride.
devamını gör...

ankara'da halıları "duygusal biçimde çitileyen" bir garip halı yıkama firması.henüz bu kadar ünlü olmamışlardı. posta kutusunda ilanını görmüştük. şoka girdik, ciddiler mi diye düşündük, epey güldük... meğer ciddi imiş bu arkadaşlar.
devamını gör...

bir kişiyi başka birine överken bak x arkadaş çok dürüsttür. deniliyor ya işte bu bile durumun vahimliğini gösteriyor. zaten dürüst olmamız gerekmiyor muydu bu ne zaman övülecek bir özellik oldu.
kaybetme-kazanma işine gelince kimseden bir şey bekleyerek dürüst davranılmaz zaten. ya dürüst bir insan olursun ya sahtekar bu kendinle ilgili bir olaydır.*
t. içimiz neyse dışımızda o olayını abartmadan *karakterine oturtmuş insan özelliği.
devamını gör...

(bkz: türkiye cinsel açlığın afrikasıdır)
devamını gör...

latince adıyla theloderma corticale, daha çok vietnam ve çevresi bölgelerde görülen muazzam bir kurbağa türü.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

anlayacağınız üzere ismini yosuna benzeyen şeklinden alıyor. böyle görünmesinin nedeni ise; evrimsel süreçlerinde iken ortama uyum sağlamak için bedenlerinde meydana gelen değişiklikler. mekânı tatlı sular olan ve nemli yerlerden de hoşlanan bu tür, kendini yaşadığı bölgedeki canlılardan birazcık soyutluyor. pek sevmiyor insan içine çıkmayı yani. *
herhangi bir tehlike anında da bacaklarını içeri doğru çekip tamamen bir yosuna dönüyor. tehlikeden kurtulmuş oluyor.

buraya kadar ilginç gördüğünüz her bilgiyi unutun çünkü daha ilginç olanı geliyor. * asya'da bu kurbağayı evinde besleyenler varmış. bir dönem bayağı da rövaçtaymış.
devamını gör...

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim