27 şubat 2003 - 10 mart 2012 tarihleri arasında yayınlanan sihirli annem dizisinde suat sungur'un canlandırdığı karakterin ismidir.
devamını gör...

şaşırtmamıştır. atatürk’lü bardaklar, kupalar, çakmaklar ya da allah yazılı çakmaklar. insanları nereden vuracaklarını çok iyi biliyorlar.
(bkz: kapitalizm)
devamını gör...

fırtınadan önceki sessizlik mi diye düşündüren bir sessizlik. ah öyle olsa keşke kaos'u özledim yemin ederim.
devamını gör...

demokrasi genellikle çoğunluğun iktidarı zannedilir. seçimde çoğunluğun desteğini alan kişi veya kişilerin halk desteği olduğu sürece istediğini yapabileceği, bunun demokratik olduğu zannedilir ancak bu yanlıştır. demokrasi bir değerler bütünüdür. isterse halkın %99’u kadın ile erkeğin eşit olmadığını savunsun eğer yasalar kadın ile erkeği eşit tutmazsa o ülke demokrasi ile yönetilmiş olmaz. barışçıl eylemler militarist müdahaleler ile sindiriliyorsa o ülke demokrasi ile yönetiliyor olamaz. demokrasi sadece bir seçim mekanizması değil insanlığa tanınmış haklar bütünüdür.

kitleler bilinçlendirilmeden demokrasiye geçilirse halk demokratik haklarını savunmaz, savunamaz. böyle ülkelerde iktidar genellikle kukla olur. amerika’nın ortadoğu projesinin temel mantığı da budur. demokrasi dağıtıyorum iddiasıyla kuklanı meydana çıkart. türlü manipülasyonlar ve fonlamalar ile kuklanı başta tut ve 21. yüzyıl tarzı sömürgen olsun.

işte avrupa’daki demokrasi ile türkiye’deki demokrasinin işlev bakımından bu kadar ayrılmasının nedeni budur. halk belirli bir bilinç düzeyine geldikten sonra kendi gücüyle demokrasiyi elde ederse ona sahip çıkar. türkiye’deki gibi halkın desteği olmadan bir kahraman ve onun silah arkadaşları demokrasi getirirse neler olduğunu görüyoruz zaten.
devamını gör...

fiziksel şiddetten çok daha tehlikeli ve yıkıcı olan şiddet türüdür.

vücut yarası geçer ama kalp yarası geçmezmiş.
devamını gör...

porfobilinojen deaminaz enzim eksikliği sonucu oluşan tablodur.
idrarda porfobilinojen ve ala birikir.
hastaların idrarı hava ile temas ettiğinde ışıkta koyulaşır.
hastalar ışığa hassas değillerdir, bu özellikle fotosensitivite görülmeyen tek porfira hastalığıdır.
devamını gör...

robert de nironun aynaya bakıp konuştuğu sahne sinema tarihinin en iyi sahneler arasında yer alır.
devamını gör...

“daha çok anlat” dedim.
“hoşuna gidiyor mu?”
“çok. elimden gelse seninle sekiz yüz elli iki bin kilometre hiç durmadan konuşurdum.”
“bu kadar yola nasıl benzin yetiştiririz?”
“gider gibi yaparız.”
devamını gör...

kendisi türk rock/anadolu rock janrasında mihenk taşı görevi gören bir isimdir. moğollor, dervişan, apaşlar ve kardaşlar gibi birçok grupta bulunmuş, bu gruplarla türk rock müziğine güzide parçalar kazandırmıştır. bunun dışında kendine has bir kişiliği vardır #50448 no'lu entry de bahsedildiği gibi. solcu olmuş, sürgün edilmiş, allah-u yar adlı şarkı seslendirmiştir. kendi dönemdaşı ve dostu olan barış manço kusursuz gelir bana ama cem karaca'nın bu çalkantılı hayatı, yaptığı hatalar (kime göre neye göre tabii) hep kendimi ona daha yakın hissetmemi sağlamıştır. "manço mu karaca mı?" geyiğinde de cevabım bu yüzden hep cem karaca'dır cem babadır.
devamını gör...

eşi/karısı/kocası falan değil birlikte yaşadığı sevgilisidir. yasalarımız gereği imam nikahı diye bir saçmalık yoktur. resmi nikahı olmayan çiftler evli değillerdir. haberlerde falan da "imam nikahlı çift" diye belirtilmelerini esefle kınıyorum.

oldu o zaman ben de şaman adetlerince transa geçip eşimle üst diyarlara yolculuk yaptım, şerbet içtim diyeyim evli sayılayım. kilisemizin saygıdeğer papazı avluda kıydı nikahımızı; nedime de şirine'ydi desem aynı şartları sağlar mı ya da? din adamı din işini, devlet adamı devlet işini yapacak. yanlış hatırlamıyorsam ata'm bunları keskin çizgilerle yarıp geçmişti zamanında. kiminin gücüne gidiyor yediremiyor demek ki.

ikisinin de yetişkin olmaması nedeniyle birlikte yaşama kararı aldıklarında ev tutamayacakları / satın alamayacakları için, ya ailelerden birinin evinde kalmaları ya da aile büyüklerinden birinin kendilerine ev tutması gerekmekte. böyle bir olayı destekleyen akrabalardan biri bıçaklansa zerre üzülmezdim.

öte yandan, henüz hayatını idame ettirecek erginliğe erişmemiş, yasalarımızca bile henüz kendi sorumluluğu tamamen üzerinde olmayan zatların bağımsız olarak hayatlarını paylaşmaları da mantığıma uymuyor bir türlü. vücudu hormonlarla 3 sene önce tanışan ve duygusal çalkantıdan tarantumlara kafa atan bireyler kaldıramayacakları taşın altına girerlerse sonuç bu işte.
devamını gör...

sabah yüzümü yıkadıktan sonra hemen fırçalarım, kahvaltıdan sonra bi daha fırçalarım. çantasında, iş yeri çekmecesinde diş fırçası ve macunu olan manyaklardanım.

ama sabah uyanınca fırçalanması gerekir.
devamını gör...

artık çok geçtir. 2009'da felsefe lisansına giriş yaparak imanımı kaybettiğimden dolayı benim için önemsiz iddia. tabii öncesinde liseli iken kendi kendime de ilgi duyup okumalar yapıyordum. o değil de sokrat belki sapkındır ama aristo gayet natüralist bir bilim adamıdır. ha gerçi onun yüzünden orta çağ avrupası beş yüzyıl karanlığa bürünmüştür o ayrı.
devamını gör...

hukuki bir sorunla karşılaşıyorum, sorunumun çözülebilmesi için twitter adalet sarayına gidiyorum.
devamını gör...

boyu 8 metre olan ''erkek ve kadın'' isimli heykel, gürcistanlı tamara kvesitadze tarafından yapılmış. gürcistan'ın batum kentinde bulunan heykellerin üzücü bir hikayesi var.ali ve nino heykelindeki erkek figürü ali adında müslüman bir çocuğu, kadın figürü ise nino isimli gürcistanlı bir prensesi temsil ediyor. trajik hikaye ise, sovyet rusya'nın işgali sonucu aşıkların ayrılması ile sonlanıyor.
heykel her gün akşam saat 19:00'da hareket etmeye başlıyor ve iki figür tekrar ayrılmadan önce birbirlerini kucaklıyor. 10 dakika sonra ise bütün hareket son buluyor.kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

umarim ahiret dedikleri yer gercektir ve orada kavusup bir sarilma ihtimali vardir. 5 sene gecmis.. zamanla gecer dediler ama gecmedi, ozlemim gun gectikce daha da cok artiyor..
devamını gör...

edgar allan poe tarafından yazılan ve insana varoluşu iliklere kadar hissettiren, adeta hakikati kanla haykıran şiir. (bkz: friedrich nietzsche)

--- alıntı ---

kalkıp haykırdım: "getirsin ayrılışı bu sözlerin!
rüzgârlara dön yeniden, ölüm kıyısına uzan!
hatıra bırakma sakın, bir tüyün bile kalmasın!
dağıtma yalnızlığımı! bırak beni, git kapımdan!
yüreğimden çek gaganı, çıkar artık, git kapımdan! "
dedi kuzgun: "hiçbir zaman."


--- alıntı ---

bu kısım o kadar hüzünlü ve nefret dolu ki!
devamını gör...

öyle illet bir renktir ki, ne zaman duş alsanız banyonuz savaş alanına döner. havlularınızın rengi artık kırmızıdır. saçınızı başka bir renge boyatsanız bile o kızıl yansımalar uzunca bir süre yakanızı bırakmayacaktır.

tek artısı ise bazı kadınlara enfes yakışmasıdır.
devamını gör...

dün misafir olduğum evde inci (4) ve giray (3) ile girdiğim diyalogdur.

rastrel: hadi limonatanızı bitirin.

giray: bira istiyorum ben.

rastrel: çocuklar bira içmez. hem acı. hadi limonata...

inci: biz manyak olduğumuz için bira seviyoruz.

o an ne bira var ne de bahsi geçmiş değil. canı bira çeken çocuk mu olur? yeni bir alkolik büyüyor.
devamını gör...

ahde vefa.
devamını gör...

aslında yetişiyor ama 100 yıl sonra farkında olacağız dediğim başlıktır.

sokrates bugün olsaydı twitterdan linç falan yiyordu.
devamını gör...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim