içinizde birikmiş öfkeyi en sonunda dışa vurmak, patlamak olabilir. sözünüzü söyler ve çekip gidersiniz. bir sessizlik, bir huzur...
devamını gör...

mezun olarak gireceği sınav . sınav sonrasında bakalım nereyi kazanacağız.
devamını gör...

sokağa çıkma yasağı ile bi nebze gerçekleşen hadise.
devamını gör...

dünyamız, tecrübe etmeye bir ömrün yetmeyeceği kadar güzellikler ile bezenmiştir ve hayat ise yaşamaya doyamayacağımız kadar haz ile doludur.

bir insan ömrü ortalama 70 yıl diyebilir miyiz. peki ya 100 olsa*

4,5 milyar yıldan fazla süre önce oluşmuş dünyada 100 yıl nedir ki. kim bilir ne hikayeler unutuldu 4,5 milyar yılda.

bize verilen bu süre içerisinde bir de zorluklar var tabi. ağıza alınmayacak kötülükler, uykularınızı kaçıracak vahşetler. bunlar da var dünya üzerinde.

bir de bizler varız. bir koşuşturma içinde kayıp ederiz zaten sayılı olan günlerimizi. ve sadece izliyoruz hayatı. fakat yaşamıyoruz. bahsettiğim o hazları tecrübe edenlerin hayatlarını izliyoruz ve yine bahsettiğim o vahşetin bizlerden uzak olması için dualar ediyoruz. çoğu zamanda elimizdekiler için şükür ediyoruz.

peki nedir elimizdekiler,

aklımızın erdiği yaşta henüz daha çok ufakken ölüm ile tanışıyoruz. sevdiğimiz herkesin öleceği gerçeği ile yaşıyoruz. değer verdiğimiz her şeyin biteceğini bile bile yaşıyoruz. ve hala kayıp edeceğimizi bile bile yeni insanlar sevmeye devam ediyoruz. biteceğini bile bile değer vermeye devam ediyoruz.

işte elimizdekiler bunlar, takvimin sayfaları gibi kopup giden günler ve kayıp olup gidecek değerler. yanı kısaca üzüntüler var elimizde, özlemler ve hüzünler.

belki ilk cümlelerde anlatılan haz dolu dünyayı yaşayan azınlığın arasında olunsa keyifli olabilir hayat. sınırsız imkanlar ve değer vermeden yaşanan bir hayat. kişinin kendinden başka kayıp edecek hiç bir şeyinin olmaması.

fakat sayılı günlerini henüz kendinin bile anlam veremediği bir koşuşturmaca da sadece hayatta kalabilmek için geçiren insanlar, hayatı yaşamak yerine yaşayanları izleyen insanlar, kayıp edeceğini, biteceğini bile bile seven insanlar için böyle bir şey dilemek belki de çok olağan dışı olmazdı.
devamını gör...

türk dil kurumu'na göre iadeiziyaret şeklinde yazılan, ziyaret eden kişiye yapılan karşı ziyareti anlatan sözcük.
devamını gör...

29 ocak 2021 günün ünlüsü seçilen yazarımız.
devamını gör...

3 kişi var, sağ olsunlar bu entrydeki şarkı onlara hediyemdir.
şaka şaka bütün yazarlarımıza en azından duman severlere
devamını gör...

teşekkür etmek sanırım, malum ender bulunuyor.
devamını gör...

güç neydi? etrafına saldığın korku mu? etrafında uyandırdığın saygı mı?
aeden-akilah azra kohen.
devamını gör...

çoğu kişinin ömründe bir kez olsun görmek istediği, görenlerin ise hayranlıklarını dile getirdiği kutup ışıklarından korkma durumudur.
devamını gör...

masallarda da cadılar, üvey anneler, kötü kalpli kız kardeşler var ama her zaman prenses ve periler kazanır.
devamını gör...

ne zaman öleceğimi bilmek isterdim çünkü bazen diyorum ki ne kadar zamanımın kaldığını bilmiyorum ve çok zaman varmış gibi çabalıyorum. şimdiki zamanımı mahvediyorum. şimdi ya şimdi ölüp gitsem hayatımda elle tutulur çok ama çok az güzel şey var. ve bunu beni üzüyor. düşündükçe üzüyor. bana deseler ki 1 yılın kaldı. herşeyi bırakıp istediğim herşeyi yaparım. ama bilmeyince öyle olmuyor. bir varsayım üzerine yaşıyoruz. 80 yaşına kadar yaşayacakmış gibi günleri heba ediyoruz. bilsek neler oldu kim bilir? belki herşey daha kolay olurdu. biri zamanım bitti diye koşarak sevdiğine giderdi. birisi hiç tatmadığı yemekleri yerdi. biri görmediği yerlere giderdi. gurur, kin, nefret, hırs belki çok az kalırdı yeryüzünde. kim bilir? ertelemekte bilmemekten kaynaklanıyor. bilsek ki zaman kalmadı o zaman ertelemezdik.
devamını gör...

neredeyse 3 günlük kısıtlamanın etkisi işte bu. insanlar evde oturmaktan sıkılıp ne yapacaklarını şaşırdılar. bundan sebep kartopuna vermiş kendini komşunuz. kısıtlama az daha uzasa 2 kat bina çıkar sanırım, kardan müstakil ev yapar. araba zaten hazır, yapılı. bi ev eksik. 2 araba büyüklüğündeki kar topunu da merak etmedik değil hani. yok mu bir fotoğrafı falan.
devamını gör...

isimlerini söyleyemiyorum dostum. şunların türkçesini yazsalar ölürler mi?
devamını gör...

ne bu şimdi ? hukuk reformu mu? bağımsız denetimsiz yargı bu fakültenin 5 sene olmasıyla mı tesis edilecek? adil yarglamayı 5 senelik hukuk fakültesi mezunu mu yapacak? 12 senede okullarında ingilizce öğretemeyen ülke 4 senelik fakülteyi 5 sene yapınca hukuk devleti olacak öyle mi?
devamını gör...

bence bu soruyu soran arkadaşın genel aile terbiyesine, eğitim düzeyine ve kültürüne bakmak gerekiyor.

cinsiyetçiliği hoş karşılayabilen bir yapım aşırı feminist bir kadın olmamdan kaynaklı yoktur.

ben bir kadının neden sözlük yazarını olduğunu değil ama senin gibi insanların bu ülkeye ne faydası olduğunu sorgularım işte.

çünkü sizin kesiminizin varlığı bu ülkeyi ileri götürebilseydi , medyada her gün bir cinayet/ istismar / şiddet haberi görmezdik.

demek ki sorgulanması gereken sizsiniz.
bununla ilgili bir başlık açman daha iyi bir strateji olur.
devamını gör...

4 sene kadar önce olan şeydir benim için. birinden haddimden fazlasını umdum. orada neşemi, enerjimi bıraktım. annem der ki 'sen neden böyle umursamaz oldun?' yeni değil anam 4 sene oldu siz anca fark ettiniz.
devamını gör...

anı kutusu mu çöp kutusu mu belli olmayan bir kutuya sahibim. saçma şeyleri sırf hatıra olsun diye saklıyorum. en gariplerinden birisi de "senin en güzel yerin kahverengi gözlerin" yazan kağıt parçası galiba.
devamını gör...

bir imza ile başlayan bir sürecin başka bir imza ile sona ermesidir. abartmamak lâzımdır.
devamını gör...

başrolünde brad pitt'in olduğu spor severlerin sevebileceği bir film.
düşük bütçeyle ligte başarı amaçlayan baseball takımının genel menajeri ve keşfettiği yardımcısı ile o düşük bütçeyle amerikan baseball federasyonunun art arda 20 maç kazanma rekorunu kırma hikayesini konu alıyor.
film baseball konulu olsa da çok fazla baseball maçı sahnesi yer almıyor daha çok içeride işlerin nasıl yürüdüğü gösterilmiş.
yani fifa oynamayı sevenler değilde football manager oynamaya bayılanlara daha çok hitap edecek tarzda.*

brad pitt'in yine cool tarzı ve oyunculuğu ile beğenimi kazandığı sürükleyici bir film olmuş. eğer baseball ile ilgileniyorsanız bir tık daha ilginizi çekebilecek türden. gerçekte izleme şansı bulduğum ve insanların izlerken çok eğlendiği bu sporu izlemeyenler için de bir göz atması tavsiyesinde bulunayım.

buda zamanında gittiğim baseball maçında başlamadan önce yapılan uçak gösterisinden kalan bir anı
görsel
devamını gör...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.