pitahaya, ejder meyvesi, çilek armudu,kaktüs meyvesi ya da dragon fruit olarak da bilinen egzotik bir meyve.
devamını gör...

kedimi okşamak, çünkü her sabah beni yalayarak uyandırır. daha sonra ise yanıma uzanır sırtüstü ve okşanmayı bekler. ben de 10 dakika okşarım. sonra uyur. hayatımda hiçbir sevgilim bu kadar ilgi beklemedi *
devamını gör...

spiritüalizm spirit kökünden gelir. spirit ruh demektir. spiritualizm ise ruhsal gelişim de denilen bir tür takva yolculuğudur. yani bireyin kendi yolculuğunu, kendi maneviyatını geliştirmesi, ruhsal gelişimini sağlaması için çıktığı bu yolda benimsediği yolculuğun adına spiritualizm denir. bizdeki karşılığı tasavvuftur. aralarındaki tek fark şudur: spiritualizm din, dil, ırk, kültür ayrımı yapmadan aslında çok daha kapsamlı, geniş çerçeveli, içerisinde felsefi akımları da bulunduran bir yaklaşımdır.
devamını gör...

dalga konusu bir kenarda, aksama kavga cikmasin dedigim durum. bilakis erkek yazarlar, yaptiginiz tanimlamalara aman diyeyim dikkat! esinizin ayar oldugu yorumunuz olursa eger, bilin ki kelimesi kelimesine onu zihnine kazir, intikaminida cok pis alir. bir ayaginiz cukurda olur, ruhunuz duymaz, benden soylemesi...
devamını gör...

hâlâ açık mı diye merak ettiğim klüp.

konu ile ilgili arkadaşlar / moderatörler bilgi verirse sevinirim.

meğer çoktan devirmişim ben o yolu, eğer devam ediyorsa da hakkımı genç bir dimağa devretmek istiyorum, lütfen kayıtlara geçsin.
devamını gör...

maalesef artık yapılmasının neredeyse elzem olduğu, tenha sokaklarda tedirginlik vermemek için yapılan harekettir. keşke bu tür olaylar yaşanmasa ve bu gibi hareketlere hiçbir gerek kalmasa.
devamını gör...

güzel olduğum için sağlıklı şekilde ayırabiliyor muyum emin değilim, ancak başka çokça güzel kız da görmüş ve beni ayrı yere koyan kişiler üzerinden yapacağım listedir:

-olgun olmak: yargılamak, kızmak veya sevmek konusunda aceleci olmamak, insanları kabullenici ve hayata karşı sakin olmak

-kendine güvenmek: “ay en güzel benim” demek değil bu. o kibirdir. kendin konusunda yapabileceğinin en iyisini yaptıktan sonra, yapamadığın veya olamadığın konuları dert etmemektir. her yerinin mükemmel olmasını beklememek, beğendiğin yerlerine konsantre olmak ve kendini sevmektir.

-bakımlı olmak: kızlar nedense bakımlı olmayı saça sarı boya vurmak veya ombre yaptırmak sanıyor. gerçek bakım bu değil. bakımlı olmak sabah kalktıp yüzünü yıkadıktan sonra insan içine çıkabileceğin durumda tutmaktır kendini. saçlarının bir tarama ile güzel olacak halde olmasıdır. cilt kusurlarına dikkat etmektir, örterek değil tedavi olarak. aktif seks hayatı olan biriysen popondaki sivilceye bile krem sürmektir. ayda bir de olsa manikür pediküre gitmektir. selülite karşı kendini keselemek veya fırçalamaktır. diş fırçalamaktır yahu diş.

-tarz sahibi olmak: modanın kölesi olmamaktır. basic şeyleri zamansız parçalarla kombinlemektir. sokağa bir çıkıyorum, kusura bakmayın kızlar ama hepiniz aynısınız. bir crop top, bir kare yaka büstiyer, bir yüksek bel pantolon veya biker şort. ben bile sizi ayırt edemiyorum ki…

-iş güç sahibi ve hedefleri olmak: maddi bağımsızlık sağlamasından daha öte, çevresine ve kendisine sarmayacağı, kendine ait bir dünyası olduğu hissini verdiği için değerli geliyor bu erkeklere.

bu arada, ekşide filan biz 30luklara sürekli sallarlar da, ben şu üstteki maddeleri bu yaşlarda tam hayata geçirdim, onu da düşeyim.
devamını gör...

kadıköy

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

doğanın cümbüşü, coşkusu. hepbir ağızdan patır patır patlayan tomurcukların orkestrası! koku, renk ve sesin ahengi! yürekte bir kıpırtı, karında bir sıcaklık. göğüste geniş, gepgeniş bir yer ki gökyüzü kadar!
devamını gör...

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

katliam değilmiş peh peh peh.
bir çocuk hangi suçtan dolayı öldürülebilir?
hadi diyelim reşit insanlar direnişe katıldı, devlete karşı çıktı, kaçakçılık yaptı.
ya peki çocuklar?
şimdi gelip burada bana duyar kasacak olan tiplere de hızlı cevap;
kimin çocuğu olursa olsun, hangi çocuk olursa olsun, ölmemeli.
-doğuda ölen çocuk da bizim çocuğumuz
-karadenizde ölen eren de bizim çocuğumuz
-gezi direnişinde ölen berkin de bizim çocuğumuz
bombalı saldırıda ölen asker çocuğu da bizim çocuğumuz.
faşistlik yapmanızın anlamı yoktur.
devamını gör...

seri beğenileriyle yüzümde tebessüm oluşturan yazar. umarım sen de hayatının her noktasında tebessüm edersin. ayrıca mahlasına pek anlam veremedim ama tanımları da oldukça güzel.
devamını gör...

amy winehouse'un en sevdiğim şarkısıdır, sen ağlama.* özlediğimiz yayınlar geldi, radyo yenilendi, devrimleri severiz, mayıslar bizim*......
devamını gör...

tûbâ (cennette bir ağaç)
devamını gör...

tecumseh shawnee kabilesinin, panter koluna mensuptur. shawnee'lerin bu kolu savaş konusunda ciddi bir tecrübeye sahiptir. kendilerini shawnee'lerin askeri gücü olarak tanımlayabiliriz.

sciota nehri kıyısında, savaştan önceki gece yıkanarak arınırlar, savaş boyalarını sürerken, kutsal ruha zafer için yakarırlardı.

babası pukeshinwah bir savaş reisiydi ve panter klanının önemli savaşçılardan birisi olarak gösteriliyordu. point pleasant savaşı'nda oğlu henüz 6 yaşındayken öldürüldü.

babasını küçük yaşta kaybeden tecumseh'i ağabeyi chiksika ve shawnee'lerin ruhani lideri ''kara balık'' yetiştirdi.

kabilesine yapılan onlarca baskını küçük bir çocuğun gözlerinden gördü. kabilesiyle birlikte defalarca yer değiştirmek zorunda kaldı. çocukluğundan gençliğine kadar geçen dönem onun için ölüm ve sürgün demekti.

tabi bu dönem onun fikirlerinin oluşmasında da önemli bir evre olmuştur. küçük husumetler yüzünden birbirleriyle savaşan kabilelerin beyaz adam tarafından kolayca alt edilebildiğini gördüğü için, birlik fikri kafasında gençlik yıllarında yeşermeye başlamıştır.

katıldığı savaşlarda başlarda gözcülük görevini yerine getirmiş, sonrasında ise savaşlarda aktif olarak yer almaya başlamıştır.

tecumseh'in siyasi birlik fikri, katıldığı savaşlar sonrasında iyice pekişmiş ve neredeyse tüm kızılderili kabilelerini gezerek, onlara birliğin şart olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

ona göre; ata toprakları bir bütündür. tüm kuzey amerika yerlilerine aittir. hiç bir kabile diğerlerini yok sayarak, topraklarını elden çıkaramaz veya terk edemez, bu sebeple tüm kabileler tarafından topluca müdafaa edilmelidir.

tecumseh'in bu fikirleri özellikle genç kızılderililer arasında hızla yayılmaya başladı. diğer kabilelerin reisleri, genç savaşçılardan gelen talepleri görmezden gelemediler ve kabilelerin ortak kararı ile bir kurultay toplanmasına karar verildi.

tecumseh bu toplantıda, yılanın kutsal toprakları sinsice dolaştığını, toprakların satılması konusunda kabileleri sincice soktuğunu söyleyerek, etkileyici bir konuşmaya imza attı.

yine bu konuşmasında ilk kez ''beyaz şeytan'' tabirini kullanarak, kızılderililer arasında bu tabirin yaygınlaşmasına sebep olmuştur.

birlik fikri çığ gibi büyüyordu...

her ne kadar karşıt görüşler ortaya çıkmış olsa da, ezici bir çoğunluk tecumseh'in arkasındaydı.

bu fikir ''beyaz şeytan''a da iletildi. tecumseh bu talebin kabul edilmeyeceğini bilse dahi, yine de meselenin barışçıl bir yolla çözülebilmesi için elinden geleni yapmıştır.

elde bir avuç kalan ata topraklarının kızılderili kanı akıtılmadan korunabilmesini sağlamak için eşsiz bir diplomasi mücadelesi vermiştir.

''beyaz şeytan''ın bitmez tükenmez açgözlülüğü ve acımasızlığı karşısında savaşmak zorunda oldukları kesinleştiğinde, tecumseh atalarının savaş boyalarını sürdü. ''gökyüzündeki panter'' artık savaş alanındaydı...

beyaz şeytan'ı defalarca küçük muharebelerde yenmiş olsa da, bu durum asla yeterli olmuyordu. yeni bir yol düşünmeliydi. tekrar diplomasiyi devreye soktu ve ingilizlerden siyasi ve lojistik destek alarak savaşmaya devam etti.

5 ekim 1813 günü ''thames river'' savaşında ingilizler savaş alanını terk edince, beraberindeki kızılderililerle birlikte yalnız başına kaldı.

çekilmeyi düşünmediler. son ana kadar savaştılar.

savaş alanında düşen sadece tecumseh'in bedeni değildi...

birlik hayali ve kabilelerin özgürlük isteği de orada toprağa karıştı.

bu büyük adamın, bedeni asla kabilesine iade edilmedi. ''beyaz şeytan'' onun ölüsünden bile korkmuştu. ölüm haberi, küçük çaplı direnişlerinde bir süre durmasına neden oldu.

''babam ! benim babam güneştir. benim annem topraktır; onun bağrına yatacağım! ''diyen ''gökyüzündeki panter'' her ne kadar onun bağrına düşmüş olsa da, bedeninin yerinin bilinmemesi kabilesi arasında büyük bir acıya sebep olmuştur.

derler ki, geriye kalan bir avuç shawnee, ne zaman başını göğe çevirse, usulca onun adını fısıldarmış...

dibine not: başlığı açan değerli yazar arkadaşımın söylediği gibi tecumseh'e dair türkçe'ye çevrilmiş bir kitap yok. bu cidden büyük eksiklik. yabancı kaynaklardan okumak isteyenler james laxer'ın ya da john sugden'ın onunla ilgili yazdığı kitapları okuyabilirler. her ikiside tecumseh'i ve mücadelesini ayrıntılarıyla anlatmıştır.

dibine not 2: başlığı açan değerli yazar arkadaşıma ayrıca teşekkürü bir borç bilirim. zira kendisi bu alanda, sözlükteki boşluğu doldurmaya gayret ediyor. meşguliyetler trenimden her inişimde kendisine katkı sağlamaya çalışacağım. var olsun.
devamını gör...

kaç yaşına gelirsem geleyim sanırım hep çocuk kalacağım.
devamını gör...

komik gözüküp değerler söz konusu olunca aniden fazlasıyla ciddi olmak.
gidip gelmek de diyebiliriz.
hangisi gerçek, onu allah bilir.
riyakarlık mı denge mi, onu da allah bilir.
devamını gör...

amerika’nın yerlileri olarak bilinen kızılderilileri ve eskimoları temsilen kullanılan ifade.
devamını gör...

güzel bir şey olsa gerek. birinin nasıl olduğunu, neyi sevdiğini, neyi neden yaptığını merak edip bilmek... ayrıca merak duymaya başlamak aşkın da habercisidir.
"birine karşı, ansızın, merak duymaya başlarsınız, korkunç bir merak. onu tanımak, onunla doğmak, dünyaya onunla yeniden gelmek tek amacınız haline gelir. aşka en uzak cümle, senden nefret ediyorum değil, bilmek istemiyorumdur.”
devamını gör...

kendi adıma kadıköy beyefendisi'ne teşekkür ediyorum. ufacık bir şey bile farkındalık adına kıymetlidir benim için.
-hala- ütopik bir şekilde, hiçbir canlının şiddete, cinayete uğramadığı günler diliyorum.
devamını gör...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim