1.
islay adasında siyah çay üretilse böyle olurdu. neyse iskoç mamülü değil neticede, çin'in fujian bölgesi ile özdeşleşmiş yoğun isli bir çeşit siyah çaydır kendisi. ilk tanışmamız twinings markası ile oldu. viski tutkusunu paylaştığımız bir arkadaşımın islay viskilerine olan düşkünlüğümden dolayı beğeneceğimi düşünerek ikram ettiği bir kupa çayı öpe koklaya mest olmuş bir şekilde afiyetle mideye indirdikten sonra yana yakıla aramaya başladım. sonunda chado tarafından satıldığını bulup rahata erdim.

bu çay türünün en eski tür olduğuna dair rivayetler var. hasatın gecikmesi nedeni yüzünden toplanan çay yapraklarının kurutmak için ateşe tutulması ile doğduğu söyleniyor. souchong çayın gövdeye daha yakın* ve nispeten daha büyük olan, daha az aromatik yapraklarına verilen isim. bu özelliklerinden ötürü de filizlere ve uç yapraklara nazaran daha az talep gören bir tür. adamlar bunu tütsüleyerek aroma katkısında bulunmuşlar ve ortaya lapsang souchong çıkmış. yapraklar bambu sepetinde kurutulurken çam odunu ateşine tutularak isleniyor. bunun çam ağacı reçinesi ile de tütsülenen daha yoğun aromalı türleri de var. uzakdoğuda pek rağbet görmeyen bu siyah çay türü avrupa kıtasında pek makbul.

ne kadar aroma istediğinize bağlı olarak doğrudan demlenip içilebileceği gibi diğer çaylar ile harmanlanarak da içilebilir.

islay viski seven bunu da sever. tersi için kesin konuşamam.
devamını gör...
2.
daha az süt ile damak tadına enfes bir şölen yaşatabileceğiniz hede. çayı seven birisi için pek güzel deneyimler yaşatabilir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim