m.ö. 1600'lere tarihlenen yaraları dikişlerle kapatma yöntemlerinden ve enfeksiyonları önlemek için bal kullanımından bahseden bir mısır ders kitabı sayfası; dünyanın en eski cerrahi belgesi.

beyin ve iç organların anatomik yapısıyla ilgili ilk bilinen tanımlamaların yapıldığı papirüs, fizik muayene, tedavi ve prognozunun izah edildiği 48 travmatik yaralanma vakasından, aynı zamanda kafatasının kemiklerini birbirine bağlayan lifli doku bantlarından ve beyin omurilik sıvısından ve meme kanserinin cerrahisinden de bahsediyor.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

- “kafatasında eziklik olan bir adamı elinizle muayene ettiğiniz zaman, eritilmiş bakır gibi buruşukluklar görülüyor, elinize bebek başı gibi yumuşaklıklar geliyor ve parmaklarınız altında kımıldama ve zonklama duyulmuyorsa bu vakanın tedavisinin mümkün olmadığı düşünülmelidir.“

- “eğer boyun vertebrası çıkığı olan bir hastayı muayene edersen kollarında ve bacaklarında duyarsızlık vardır gözleri kanlıdır. böyle bir hastalığı şöyle tanımlaman gerekir. kollarında ve bacaklarında duyarsızlık olduğu ve sperm damlattığı için bu hastada omuz vertebrası çıkığı vardır. bu hastalık tedavi edilemeyen bir hastalıktır.“

- “çenesi çıkmış bir adamı muayene ettiğimiz zaman ağzı açık ve ağzını kapatamıyorsa iki başparmağınızı ağzının içinden alt çene kemiğini kolları nihayetine ve parmaklarınızı çenenin altına koymalı, bunları yerlerine oturtmak üzere arkaya doğru itmelisiniz.“

hiyeratik ve dikey olarak sağdan sola siyah ve kırmızı renkli mürekkeple yazılan edwin smith papirüsü'nün yazarının bilinen ilk doktor olan imhotep olduğuna dair bir kanıt yok elde ama birden çok doktor tarafından yazılıp düzenlendiği tahmini var.

hastalıklara şeytanların neden olduğu inancından dolayı şeytanların kovulmasından, büyüden, batıl inançlardan bahseden ebers papirüsü ile kıyaslandığında edwin smith papirüsü, içinde herhangi bir sihirle ilgili metin olmadığından en önemli ve en bilimsel papirüs olarak kabul edilir.
5 metre uzunluğunda, sağ tarafında 17 sayfa ve 377 satır, sol tarafında 5 sayfa ve 92 satır olan papirüs, bugüne gelmiş en uzun ikinci tıp papürüsü.

şimdi metropolitan sanat müzesi’nde sergilenen, 1930'lu yıllara kadar tercüme edilmeyen el yazmasını 1862'de mısırlı bir satıcıdan alan edwin smith, amerikalı bir koleksiyonerdi.

kaynak
kaynak
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"edwin smith papirüsü" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim