roman / edebiyat
8 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

ilk olarak 6 kasım 1927 tarihinde, vakit gazetesi'nde tefrika edilmeye başlanan hüseyin rahmi gürpınar romanı. 26 şubat 1928'e kadar bölüm bölüm yayımlanmıştır.
aynı isimli fransızca bir piyes olduğu için ilk etapta alıntı olduğu söylense de gürpınar sadece adının oradan alındığını ve 10'da 1'i kadar bile içerik alınmadığını belirtmiştir ki haklıdır.

kitapta kokotlar mektebi gayrı resmi adıyla bir kız yurdu açan eski "metres" ulviye melek'in namuslu metreslik/fuhuşun namuslandırılması düşüncesi ve romanda hikâyenin anlatıcısı olan yazarın metreslik, fuhuş, toplumsal ahlâk, aile ilişkileri ve ahlâkı üzerine yorum ve çatışmalarını görürüz.

edebi olarak oldukça kusura kabul edilen gürpınar romanlarının en önemli özelliği olan toplumu eğitme ve sokağı romana taşıma anlayışı çok rahat görülür.

gürpınar sever biri olarak bir solukta okunan, üzerinde ciddi düşünülen, felsefesiyle insanı sürekli düşünmeye zark eden bir eserdir. içinde güldürü, sorgulama ve bolca duygu barındırır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kokotlar mektebi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim