sevgili sözlük yazarları ve minnoş çaylaklarımız, bu başlığımızda sizler için ufak bir tanım yazma rehberi hazırlamak istedik.

öncelikle tanım yapmak entry yazmak ile aynı şey değildir. bu yüzden size tanım nedir sorusunu açıklamak istiyoruz.
tanım aslında türkçedeki tanım cümlelerini işaret eder.


bir olguyu, nesneyi ya da kavramı net ve detaylı bir şekilde açıklayan tümcelere tanım cümlesi denir.

yukarıda da anlatıldığı üzere tanım cümleleri başlığı tanımlamalıdır. örneğin çiçek başlığına girdi girerken çok severim gibi kendi öznel fikirlerinizi belirtmeden önce; bahçemde yetiştirdiğim şey, özel günlerde hediye edilebilen şey, güzel kokulu bitki, arıların besin için özler topladıkları bitki gibi tanım cümleleri eklemek girdinizi forumsallıktan çıkartıp tanım haline getirir. hiç mi fikir belirtmeyelim, sevmeyelim de taşa mı dönelim dediğinizi duyar gibiyim; tabii ekleyeceksiniz fakat tanım cümlesi olmadan da olmuyor maalesef.

o zaman biraz örnek konuşalım
-mars:
yer fıstıklı olduğu için severim. (tanım içermiyor, lütfen tekrar deneyiniz.)
sevdiğim bir çikolata markasıdır. yer fıstıklı olduğu için çok severim. (doğru yoldasın, lütfen böyle devam et)

-format:
çok saçma ya, ne sıkıyorsunuz bizi. (sizi anlıyorum fakat tanım yok, sıkılmak istemiyorsanız alttakini deneyiniz.)
uyulması konusunda moderatörler tarafından silahlı tehdit aldığım sözlük kuralları. çok saçma ya, ne sıkıyorsunuz bizi. (kocaman alkış, ellerinize sağlık)

diğer bir önemli mevzu ise küfür ve emoji. sözlüğümüzde küfür tamamen yasak, ben illa bir şey yapmak istiyorum diyorsanız %51 sansürlediğinizde kullanabilirsiniz. emojiyi de * içinde kullanabilirsiniz. bu bilgi bana yetmedi diyorsanız sizi normal sözlük enrty girme butonları başlığına alabiliriz.

yazılı olmayan bir kuralımız da noktalama işaretleri. noktalama işaretleri ile ben diyeceğimi dedim bu cümlede imajı veriyoruz. bu yüzden de cümlemiz bitirdikten sonra uygun noktalama işaretini kullanmamız gerekiyor. hem de daha düzgün bir görüntü oluyor bence, sizce de öyle değil mi? *
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"normal sözlük tanım girme rehberi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim