bir canlının farklı çevre şartlarına gösterdiği tepkidir. tepki normu veya tepkime normu olarak da karşımıza çıkabilir.

genotipte oluşan farklılığın fenotipe yansıyarak tür çeşitliliğini sağlaması ve bir hayvan ya da bitkinin nasıl yaşayabileceğini gösterir. örneğin bir boz ayı ve kutup ayısı aslında aynı familyada olmasına rağmen genotipteki değişikliğinden dolayı farklı çevrelerde yaşarlar. aynı şekilde bir bitkinin yaprağının biçimi de onun nerede yaşadığını bize gösterir.

bu canlılar arasında fenotipik esneklik dediğimiz olguya yol açar ve tür çeşitliliği ve evrimsel sürecin gelişmesine katkıda bulunur.

bilemezsin adlı yazara terimi söylediği için teşekkürler.
devamını gör...
''siz aynı kökten gelen kurbağayı 33 derecede büyütürseniz dişi, 25 derecede büyütürseniz erkek olur.''
'' aynı gen' den meydana gelmiş tek yumurta ikizini temel olarak 1.80 metre boyunda olacağını varsaysak, birini alıp uygun ortamda besleyip büyüttüğünüzde, 1.90 metre olur, diğerini uygun olmayan ortamda büyütürseniz 1.70 olur. ama hiçbir zaman 1.70 altına, 1.90'ın üstüne çıkmaz. bu aradaki mesafeye “reaksiyon normu (tepki normu)” denir.
bir türe ait bir bireyin farklı yetişme ortamlarına gösterdiği tepkiye “reaksiyon normu (tepki normu)” denilmektedir. bu bütün canlı guruplarında vardır. ''
ali demirsoy.

allah bizi affetsin; fetö bizi kandırdı diyen suçluların arsızların ülkesinde,
suçlarının karşılığını ödemeyen puştların ülkesinde,
gerekeni yapmayan halkın içinden daha beter pislikler doğar; pislik pisliğe gebedir.
bu da bir etki tepki normudur.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"reaksiyon normu" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim