kuzey sentinel adasında bulunan kabile oraya 60.000 sene önce afrika'dan asya'ya göçen insan dalgasıyla birlikte geldikleri ve o zamandan beri bu adada izole kaldıkları düşünülmektedir.


1771 yılında east india company adına keşiflerde bulunan britanyalı araştırmacı john ritchie geçerken adadan ışıklar gördüğünü not etti. ocak 1880'de adaya giden maurice vidal portman, araştırma amaçlı 6 tane sentinel yerlisini alıp port blair'e götürdü. ancak bu insanlardan yaşlı adam ve kadın hızlıca ölünce 4 çocuğu hediyelerle adaya geri yollandı.

2004 hint okyanusu depremi ve tsunamisinden üç gün sonra adaya yardım getirmeye çalışan ve yiyecek taşıyan hindistan donanmasına ait helikopterlere ada halkı ok ve mızraklarla saldırdı.

2005 yılında ada halkının tüm yabancıları düşman olarak görüp saldırması nedeniyle adanın doğasını bozmak istemeyen hindistan hükümeti adayı girişi yasak bölge ilan etmiştir.

26 ocak 2006 tarihinde adaya kanunsuz bir biçimde avlanmaya gelen iki balıkçı, botlarının adaya yanaşması üzerine sentineller tarafından öldürüldü. balıkçıların cesedini kumsalda çukurlara atan sentineller, onları almak için gelen helikoptere de saldırdı.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sentinel kabilesi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim