alpinçayırı yazar profili

alpinçayırı kapak fotoğrafı
alpinçayırı profil fotoğrafı
rozet
karma: 33411 tanım: 5978 başlık: 2009 takipçi: 55
...

son tanımları


google mail

google mail, gmail'in tam açılımıdır ve google'ın ücretsiz mail hizmetidir.
devamını gör...

ajan siyasetçiler

türkiye'de geçmişten günümüze kadar en nefret edilen siyasetçilerin mutlaka karanlık bir tarafı oldu. bence türk siyasetindeki ajan siyasetçiler şunlardır: turgut özal, tansu çiller, necmettin erbakan, alparslan türkeş, muhsin yazıcıoğlu ve malum şahıs recep tayyip erdoğan..
devamını gör...

merkez karar ve yönetim kurulu

merkez karar ve yönetim kurulu, siyasi bir partinin genel başkanının en yakınındaki ve yönetim kurulunda olan kişilerin oluşturduğu kuruldur. merkez karar ve yönetim kurulu'nun kısaltması mkyk'dir.
devamını gör...

mkyk

mkyk, siyasette önemli bir terim olan merkez karar ve yönetim kurulu'nun başharflerinden olan kısaltmasıdır.
devamını gör...

yargan

yargan; eski türklerde suçlulara bakan ve suçluları yargılayan kişidir, yargıç yani. zaten aralarında etimolojik olarak yargan-yargıç-yargıtay ilişkisi vardır.
devamını gör...

ayukı

ayuki, islam öncesi eski türk devletlerinde hükümetin öz türkçe karşılığıdır. ayukı, aygucı[başbakan] tarafından yönetilirdi.
devamını gör...

aygucı

aygucı; islamiyet öncesi türk devletlerinde ayukı(hükümet) başkanı olan kişi, başbakan.
devamını gör...

isa vs pavlus

dünya ve dinler tarihinin en önemli kişilerinden olan isa(jesus) ile pavlus(paul), her ne kadar hıristiyanlığın olmazsa olmazları olsalar da daha dikkatli incelendiğinde dünya görüşleri birbirinden oldukça farklıdır. her şeyden önce aziz pavlus, hiçbir zaman hz. isa'nın gerçek bir havarisi değildi ve diğer gerçek havariler tarafından ona güvenilmemişti. zafer duygu; isa, pavlus ve inciller kitabında bu acı gerçekleri anlatır. işte, isa ile pavlus arasındaki büyük farklar:
1) isa, tanrı(allah/yahweh) merkezli bir öğretiyi vaaz etmiştir; pavlus ise isa mesih merkezli bir öğretiyi.
2) isa, kesin olarak musa şeriatı'nı(halaha) onaylamıştır; pavlus ise şeriatın kaldırıldığını iddia etmiştir.
3) isa sadece yahudi olanlarla ilgilenmiştir, pavlus ise iseviliği yahudi olmayanlara açmıştır.
4) isa, kendisini asla tanrı ile bir tutmamıştır; pavlus, isa'nın insan şekline giren bir tanrı olduğunu iddia etmiştir yani isa, tevhidi; pavlus, teslisi savunmuştur.
5) nasraniler, roma karşıtı mesiyanik ve monoteist bir ideolojiye sahipken yani isa yoldaşlarıyla birlikte roma otoritesine başkaldırmışken ve ardından çarmıha gerilmişken; pavlus, yahudilerce şirk şayılan roma'nın pagan ideolojisini sinsice propoganda etmiştir. pavlus'tan 300 yıl sonra 1. konstantin, iznik konsili'nde manipülasyon yaparak bütün dünya'ya mitracılığı hıristiyanlık diye kakalamıştır yani gerçekte isa, yeni bir din ve kutsal kitap getirmemiştir. (bkz: inri)
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

stephen

(aziz) stephen(στέφανος/stéphanos), isa'nın yunan asıllı takipçilerinden ve hıristiyan kilisesi'nin ilk şehitlerinden birisiydi. stephen; yunanca "taç", "taçlanmış", "kıral olmuş" anlamlarına gelir. incil'in elçilerin işleri bölümü'nde stephen ve yanındakiler hakkında "helenistik yahudiler" olarak bahsedilir. gerçek adı tarsuslu saul olan aziz pavlus, hıristiyan olmadan önce isevileri tutuklayıp hapsetmek için kudüs'e doğru gittiğinde önce stephen'ı recmederek öldürür fakat daha sonra kendi kendini havari ilan edip hıristiyanlığa geçiş yaptıktan sonra bu hareketinden yan çizer. stephen; ingilizce'de steven, macarca'da itsvan, türkçe'de istefan olarak geçer.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel isa'nın ilk takipçilerinden ve hıristiyan kilisesi'nin ilk şehirlerinden birisi olan aziz stephen
devamını gör...

besili tibuk

besili sığır tibuk der gibi :)
ayrıca tibuk nasıl tuhaf bir soyaddır öyle? hadi çubuk dese gene iyiydi.
devamını gör...

iş kadını

iş kadını; adı üstünde iş hayatında olan girişimci kadındır, kadın patron yani.
devamını gör...

basp

basp, beyaz anglo-sakson protestanlar'ın türkçe'deki kısaltmasıdır.
devamını gör...

beyaz anglo-sakson protestanlar

beyaz anglo-sakson protestanlar[basp] white anglo-saxon protestants[wasp] olarak bilinen amerikalı sağcı-gerici grubun türkçe'deki karşılığıdır.
devamını gör...

white anglo-saxon protestants

white anglo-sakson protestants[wasp]; beyaz anglo-sakson protestanlar anlamına gelen, etnik olarak ingiliz kökenli amerikan vatandaşları olup adı üstünde beyaz ırktan protestanlardır ve abd'nin asıl sahipleri işte bunlardır. white anglosakson protestans, siyaseten sağcı olup her 4 yılda bir kasım ayında yapılan amerikan başkanlık seçimlerindeki oylarını cumhuriyetçi parti'ye atarlar.
devamını gör...

wasp

wasp(basp) açılımı white anglo-saxon protestants[beyaz anglo-sakson protestanlar] olan amerika'nın muhafazakar bir siyasi gurubudur. wasp'ların siyasi tercihi bir sağcı cumhuriyetçi parti'dir. wasp'lar, amerikan siyasetinde katolik olmak üzere farklı bir dinden, mezhepten, milletten ya da dinsizden bir başkan seçilmesini istemezler.
devamını gör...

chp ve mhp arasındaki farklar

türkiye'nin iki eski, köklü partisi chp ile mhp arasındaki büyük farklar şunlardır:
1) chp, sekülerdir; mhp, dincidir.
2) chp, merkez bir parti olmasına rağmen yeri geldi mi solcudur; mhp, merkez sağdır.
3) mhp'nin geçmişi katliamlarla doludur; chp, sağ partiler gibi masumları katletmemiştir.
4) chp'nin laik milliyetçiliği birleştiricidir; mhp'nin dinci-mezhepçi milliyetçiliği ayrıştırıcıdır.
5) chp, batı emperyalizmiyle savaşan yurtseverlerin partisidir; mhp, soğuk savaş yıllarında sscb'ye karşı gladio-kontrgerilla amacıyla abd tarafından kurulmuştur.
6) chp'liler daha özgürlükçüdür ve yenilikçidir, mhp'liler daha biatçıdır ve gelenekçidir.
7) chp, mustafa kemal paşa'dır; mhp, ismail enver paşa'dır.
devamını gör...

sami ırkının olmadığı bir dünya

arapların, yahudilerin, süryanilerin oluşturduğu orta doğulu sami(semitik) ırkı; son 4000 yıldır ilk çağ'dan beri dünya'nın başına satürn tapınmacılığına ve ay kültüne dayalı ibrahimi din masalları ile bela olmuş masalcı, parazit bir ırktır. ayrıca sami ırkı, sadaka gibi uygulamalarla tarihteki ilk kapitalistlerdir çünkü din, sermayenin köpeğidir. farz edelim ki arap, yahudi, bunların etraflarındaki ırklarla birbirlerini kesmeleri neticesinde oluşan etnik döküntüler falan bir anda yok oluyor. keşke bu semitikler ve onların semavi dinleri tarihte hiç olmasalardı şu an bambaşka bir dünya vardı.
sabah bir kalkmışsın bunlar yok. düşünmesi bile heyecan verici :)
devamını gör...

özgürlükçü sağ

özgürlükçü sağ, batı ülkelerinde görülen sağ hareketin bir türü olup sığınmacılara karşı olan ve öncelikle kendi vatandaşının refahını önceler. özgürlükçü sağcılar, gerçek vatanseverlerdir çünkü bu zihniyette hudut namustur anlayışı ve yeri geldi mi yolsuzluk yapan liderden hesap sorma anlayışı vardır. ayrıca özgürlükçü sağcılar, her ne kada solcularla zıt olsalar da doğa katliamı konusunda çok duyarlıdır. işte hristiyan ile islam kültürü arasındaki önemli farklar..
devamını gör...

otoriter sağ

otoriter sağ, sağ düşünceye sahip siyasi partilerin ülke yönetimini eline aldığı zaman düşünce özgürlüğünü yasakladığı ve ülke sınırını kevgire çevirdiği zorba yönetimlerde. islam ülkelerindeki sağ zihniyet, otoriter sağdır.
devamını gör...

türkiye'de sağ

türkiye'deki sağ, otoriter sağdır ve sözde vatansever özde menfaatsever araptaparlardır. türk sağı; dünya'nın en yoz, bağnaz, durağan sağıdır. bakmayın bunların vatan dediklerine, çok büyük bir çoğunluğu darü'l-harbçi vatansız islamcılardır.
devamını gör...
devamı...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim