köylü yazardan ironiler yazar profili

köylü yazardan ironiler kapak fotoğrafı
köylü yazardan ironiler profil fotoğrafı
rozet
karma: 108020 tanım: 13787 başlık: 1224 takipçi: 406
o brad pitt buraya gelecek.

son tanımları | başucu eserleri


deneme yazıları

montaigne ile hayatımıza giren yazılarla ilgili yazılar yazalım niyetiyle açtığım başlık.
montaigne gitti o vakit biz yazalım. şaka bir yana ben deneme yazısı okumaya üniversite sınavı hazırlığı döneminde başladım. soruları çözerken aklım metnin sonrasındaydı. denemenin, içine kolayca girilebilmesi bana hep tatlı gelir.
bu kadar ballandırma niçin, kendi yazım için tabi.
**************
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

etki yatırımı
geçenlerde bir eğitime katıldım. teknik bir eğitimdi ama araya yemekteki zeytinyağlı yemek tabağı gibi bir konu koydular. “etki yatırımı” diye bir konu. konu son yıllarda ab’nin önemsediği bir değer. dünyaya yapılan toplumsal ve çevresel kötülüklerin ölçülebilir şekilde geri dönülmesi yatırımı.

kalkınma ajansları bu alanda yatırımcı bekliyor. ülkenin fazla akıllı para sever insanları hemen buna ayılmış olabilir. dilerim ülkenin toplum sever ve çevre sever girişimcileri de buna ayılır. hem iş yapıp para kazanıp hem ülkeye hayır sağlayabilirler. yapılması gereken, sağlanması beklenen faydanın pozitif bir değeri olduğunun ölçeklendirilebilmesi. kabaca bu, ama tabi işi yapmaya niyetlenenler, asıl maceralarla karşılaşacak olanlar. yeni bir alan, içinde ne heyecanlar barındırıyordur, allah bilir!

heyecan demişken, burayı şansa bağlamak isterim. bir araştırma yapılmış, araştırma sonucuna göre kendini şanslı sayanlar ile şanssız sayanlar arasındaki en büyük farkın şanslı sayanların yeniliklere açık olduğuymuş. şanslı olanlar yeni şeyler deniyor ve başarılı oluyor ve şansını pekiştiriyor. şanssız olanlar ise şanssız olduklarını düşündükleri için yeni şeyler denemiyor aynı yolda bildikleri başarısızlara maruz kalıyor ve şanssızlığını pekiştiriyor. sonra bir deney daha yapılıyor. şanssızlar arasında, yarısı yeni şeyler denemeye maruz bırakılıyor, kalan yarısının kaderine müdahale edilmiyor. yeni şeyler deneyenlerin, artık şanslarının açıldığı kanaatine vardıkları görülüyor.

dönemin sözü olan konfor alanı, aslında herkes için yüksek standartları olan bir alan değil. kimisi de yaşadığı florayı kabulleniyor. yanlışlarını bildiği, dönemeçlerini bildiği o floradan çıkmıyor. orayı konfor alanı biliyor. aynı yerlerde düşüyor, aynı ağlamaları yapıyor ama çabuk toparlıyor. çünkü önceden de orada ağlamıştı. florasında çıkıp başka ağlamaları ya da gülmeleri deneyimlemesindense bildiği yerden devam etmeyi yeğliyor. böyle geldi böyle gitsin diyor. canı sıkıldığında da bana kaderimin bir oyunu mu diyor, arabesk olmak bildiği soru, cevabını kolayca veriyor.

zorlanalım, yırtalım bir yerlerimizi demiyorum ama yani biz yırtmasak da hayattaki bazı başlangıçlar yırtar. doğum yapanlar bilir, doğum dediğin şey tatlı yemek gibi, çorba içmek gibi bir eylem değildir. candan can kopmasıdır. deneyimleyene zor gelen ama deneyimledikten sonrasındaki ödülü görenin yaşadığı her şeye değdiğini düşündüğü bir acıdır doğum.

belki burada çevremizdekilerin bize olan etkisi devreye girmeli. yakınımda olanlar ne kadar kendi florasında, ne kadar yanlış yapmaya meyilli, ne kadar kader mahkûmu olduklarını düşünüyorlar. müge anlı izleyip oradan mı tecrübelenmeliyiz yoksa sevdiğimiz birinin yanlışlarını, keyiflerini, haylazlıklarını, başarılarını görerek mi tecrübelenmeliyiz. bunlar hep kişisel tercih. ama ucunda öğrenme olan her tercih kıymetli. dünden farklı olduğumuz her tercih kıymetli.

sir john templeton; “başarılı insanlar kendi hatalarından ve başkalarını hatalarından ders alanlardır” diyor. müge anlı izlemek de başarılı olmak için bir yol olabilir. allah için farklı kadın, seyircisine ayar verme hali bana eğlenceli bile geliyor. ama yani bile bile yanlış yapan bir arkadaşıma onun ayar verdiği gibi ayar veremem ve bana da öyle ayar verilsin istemem.

geçen bir arkadaşımla muhabbet ettik, bana yapmak istediği bir haylazlıktan bahsetti. haylazlık diyorum çünkü daha önce bunu yaptı ve sonuç uzun vadede onu mutlu etmedi. kısa vadede mutlu olacağını öngörüyor ve bunu yapmayı çok istiyor. bunu bana sordu, ne yapayım dedi. bana sorduğu soru, cevabı olmayan bir soruydu. o kararını vermişti aslında, benden onun haylazlığının keyfini paylaşmamı istedi. çünkü sonrasında pişman olduğunda ona ama o an buna ihtiyacın vardı diyen birileri olsun istedi.

yetişkin olmak, tam olarak bu işte. yanlış yapabilmenin hafifliğini taşıyabilmek. din ve devlet bizleri mükemmel olmamız üzerinden okumaz. bizleri yanlış yapacak potansiyelde insanlar olarak görür. yetişkin dediğin de zaten yanlışını sahiplenebilen, bundan ders çıkarabilen, bunun sonuçlarına katlanabilen insandır.

yeniliklerle aramın iyi olmasını istediğim günlerdeyim. yeniliğin iyi eden yanlarından biri zihnin eski okumalarının sessize alınması. zihin öğrenirken derdini tasasını bir kenara koymak zorunda kalıyor. şimdi işim gücüm var, seninle daha sonra uğraşırım diyor. benim de zihnimde bildiğim dertlerim var. daha doğrusu, bildiğim afyonlarım. kısa vadede kendimi uyuşturduğum, uzun vadede canımı sıkan afyonlarım var. bunların başını kaygılarım çekiyor. kaygılarım benim için her şeyi en eksi uçtan en çok alternatifli yerden okuyor. sıradan bir durumda bile bana bir dünya saçma, alakasız ve genelde negatif veriler sunuyor. içinden nasıl çıkacaksın böyle olduğunda diyor. hakikaten diyorum ya ben bunları nasıl çözeceğim. o anlarda bir arkadaşımın yapacağı, bile isteye yapacağı yanlışı duymak bana iyi geliyor. bunu ben arkadaşlarımla yapıyorum, başkası bunu müge anlı’daki insanlarla yapıyor.

bence müge anlı’nın çok izlenmesinin altında bu yatıyor. insanlar yetişkin olmanın hata yapmaya engel olmadığını, hatta uçlarda hata yapanların var olduğunu, o insanların bunu tüm türkiye’ye ifşa edebileceğinin görmek duymak istiyorlar.

yanlış yapmak, ondan beklenmeyeni yapmayanların var olduğunu bilmek tatlı geliyor. tek günahkâr olmadığını bilmek istiyor. günah, aslında ucunda tövbe kadar kıymetli kapısı olan bir eylem. tövbedeki dönüşe ulaşabilmek için günah işlenmeli demiyorum ama insan olduğumuzu unutmayalım diyorum.

yazımı başlangıçtaki zeytinyağlı yemek gibi diye nitelediğim etki yatırımı ile bitirmek istiyorum. hani yemekte de olur ya, arada ona bir çatal batırırız. yemeğin sonunda o zeytinyağlı yemeğe ekmek bandırırız. şimdi tam zamanı; mesela zeytinyağlı bakla ya da zeytinyağlı bezelye…

etki yatırımını; psikolojimize, bedenimize ve sevdiklerimize yapalım. bence başka bir davranış mümkün. hatta başka birçok davranış mümkün. yatırımımız tepkisel olmayı dönüştürmek olsun. ne kıralım dökelim ne de bırakıp gidelim tepkisellik yerine kibar olalım ama kararlı olmayı da becerebilelim. bunu da okumalarla, izlemelerle hatta gezmelerle yapalım. ki bence gezmeler bu yatırımlar içinde, birden çok duyuyu harekete geçirdiği için diğerlerinde daha da kalıcı olur. baktık olmadı beceremedik, hala aynıyız, gezdiklerimiz yanımıza kar kalır. o zaman yazımı seyahat ya resulullah diye bitiriyorum.
devamını gör...

lennie (yazar)

sözlüğe girdiğimde, eski yazılarımı beğendiği bildirimi ile karşılaştığım aynı ilgiyi yeni yazılarıma da gösteren; kalemini, espiri gücünü, keyfini, trolleri trollemesini sevdiğim yazarcım.
olan biten, gelen giden değil, keyfin seni motive etsin, gerçi sen o işi iyi biliyorsun ama işte ben ve elimde olmadan yaptığım ablalık işleri.
sende yaz yaz yaz bi kenara şarkısı sana gelsin canım.
devamını gör...

eratosten kalburu

asal sayıların arandığı aralıktaki sayılar sırasıyla 2’ye 3’e 5’e bölünür. bölünebilenler çıkarılır,kalan sayılar asal sayılardır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

günaydın sözlük

günaydın sözlük.
ankara bahardan ve yazdan vazgeçti bugün.
mecburen ona yardımcı olacam. bugün ben ona yarın o bana diyelim.
eskilerden bir yaz şarkısı yolluyorum ankara’ya ve isteyen herkese.
ne cici bir klipti ya…

sufle veriyorum. zakkum çiçekleri
devamını gör...

sokak köpeklerinin uyutulmasına yönelik yasa teklifi

ankara’nın pilot uygulamaya alınmasını istediğim teklif.
sekiz yıldır burdayım, başka hiç bir şehirde bu kadar köpek olduğunu sanmıyorum.

bence bir araştırma yapılsa, en az sokak kedisinin ankara’da olduğu görülebilir.
çünkü ankara köpekleri sokak kedilerinin yaşamına izin vermiyor.
nerde sokak kedilerinin hakkı.

bir dişi köpek senede iki üç kez yavruluyor. arabalardan ve diğer köpeklerden paçasını kurtarabilen bebek köpek beş altı aylık olunca üreyebebiliyor.
bunları gözümle gördüm sallamıyorum.

ya bu köpekler bizim okusun büyük adam olsun ya sanayide çalışsın ve üretime dahil olsun ya da devlet onların sayısını kontrol altınsa tutsun.

bir sigara tüketiminde birde sokak köpeği yetiştirmekte dünyada birinci olduk, aferim bize(!)
devamını gör...

dünya açlar günü

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kutlu olsun. benim tanıdığım en aç insan yeşil-uzum.
herkes tanıdığı en aç insanı yazsın.
devamını gör...

emekli olup köye yerleşmek isteyen insan

gitsin ve görsün, diyomuşum ama demedim.
herkesin hayali kendine güzel.
devamını gör...

kuvenks (yazar)

sevgili kuvenksin ilk nickaltı benden olsun.
dünden beri takipleşiyoruz.
başka mecralarda tanışmıştık ama işte hep bu telefonda benim sözlüğe browserda girmemden kaynaklı olan sözlükle senkron olamamam.
sözlük onunla daha edebi daha keyifli olacak.
geçenlerde doğum günüsüymüş burdan ona birde doğum günü şarkısı yollayayım.
yeni yaşın dilediğince geçsin.
devamını gör...

patagonyalı ile sözlükteki sesiniz radyo programı

radyoyu açtım ve sevdiğim bir şarkı denk geldi.
mucize time for me.
keyifli dinlemeler, şarkıyı üstüme aldım, kabul ettim.
devamını gör...

reçel sevenler derneği

reçel için çok şeyler yapmak lazım o her şeyin en iyisini hak ediyor diye düşünerek açtığım başlık.
geyiği bir yana, yılın her ayında farklı lezizlikte meyvelerimiz var ve hemen her meyvenin aromasını aylar sonrasına bırakacak yeni bir lezzeti pişirecek tariflere sahibiz.
ne duruyoruz
hepsinden reçel yapalım.
mesela şu an çilek reçeli zamanı.
çileğin en uygun ve en lezzetli olduğu zaman.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

güne bir reçel bırak

fotoğraflarım reçel fotosu dolu.
bu başlıktan
reçel sevenler derneği başlığına geçelim.
devamını gör...

günün en iyi tanımı

#2983617
canım pictorem o ne güzel ne anlamlı ne üçlü ne faideli ne ders dolu ne ileri görüşlü bir tanım.
helal olsun, ah o eski sevgililer ve eski sevgili olmaya aday şimdiki sevgililer ve onlara karşı duyulan yükselmeler.

ne komiklerrr
devamını gör...

günaydın sözlük

günaydın sözlük,
güzel bir sertap erener şarkısı bırakayım
beraber dinleyelim.
sözleri ile yol alalım,
olmasa da deneyelim,
nedir yani
denedik deriz.
devamını gör...

portakallı ördek

şu yaşıma kadar geyiğini yaptığım yemek.
biri bana yemeğe çıkalım mı dediğinde olur ama portakallı ördek isterim derdim. kimse bana portalallı ördek ısmalamadı.
hayat insana her istediğini vermiyor, netcen!
neyse ajitasyonumu şuraya bağlıyorum. dün üç harfli marketlerden birine ördek gelmiş, tavuk almayı planlıyordum. tavuk fiyatı ile ördek fiyatını kıyasladım ve ördek beni kazandı.
oğlum portakallı ördek yapsana anne dedi.
bir an düşündüm, yapabilir miyim yoksa dedim.
sonrası kendimi soya sos ararken buldum.
yanına kırk yıldır yaptığım* zerdeçallı pilavdan yaptım.
sonuç is like this:
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
esinlendiğim tarif:

kendimden eklediklerim; ördek etini tiftikledim, tepsiye yaydım, sosu ekledim, iyice karıştırdım. tepsinin üstüne kekik ve karabiber serptim.
hayvanın içinde sakatat olan bir poşet var ben onu yemeğime katmadım, sakatat sevmiyorum.

evdekilerden aldığım yorum: çok iyi pişmiş kavurma ile kuyu kebabı arasında, sosu ile sanki portakal yenmiş elle et yeniyormuş gibi.

kendime yeni bir kariyer alanı buldum.
kümes hayvanları yemekleri alanı.
evimin kadını çocuklarımın anası olmayı abarttım ama yani bu alanda yeteneğim olduğunu nerden bilebilirdim.

ben ve alçak gönlüm herkese iyi akşamlar diliyoruz.
devamını gör...

portakallı pekin ördeği

bu gün denediğim yemek. akşama son durumu yazarım.
evdeki gurmeler bir tatsın bakalım.
az sonra.
devamını gör...

güne bir şarkı bırak


bir volkan konak klasiği bıraktım.
şöyle seven adamlara denk gelenler, sonrasında kaybedenler, olsun ya hayatta ne kalıcı ki, en azından bir kere gördün.
neyse sabah sabah romantizm oldu ama işte…
devamını gör...

trabzonspor

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
yer yurt seçmeyen insanların takımı.
devamını gör...

futbol düşkünü tiplerin ortak özelliği

futbol gibi topla, takımla, yöneticilerle oynanan bir oyunda, düzenli seyrediyorum diye kendini uzman sanması.
dün oğlumla fb-gs maçı ile ilgili konuştum. oğlumla konuştum çünkü futboldan hiç anlamam ama yani fb’nin yeneceğini tahmin ettim çünkü;
ali koç yolcu ise gs’nin şampiyonluğunun finali sözkonusu ise önemli bir gecede fb, gs’nin tahtını sallar dedim.
ama yani maçın gs sahasında olmasından işkillenmedim değil. takımlar kendi sahalarında ekseriyetle yener onu nasıl becerdi fb bilemedim.
dün yanımda olan arkadaşım fb’li idi onun için fb galibiyetine onunla sevindim bile. futbol neydi, futbol sevinmeye bahaneydi bence.
neyse ya biz trabzonspor olarak üçüncü olacaz gibi dördüncü büyük düşünsün sahi ya dördüncü büyük kimdi?
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

fenerbahçe kafilesine saldırı haberleri

ınstagramda gördüğüm haber üzerine yaptığım aramalarda trabzonspor çıkıyordu.
artık galatasaray’da çıkacak.
spor neydi spor centilmenlikti de mi tabii yenince, yenilince gelsin sahaya inmeler holiganlıklar.
www.instagram.com/reel/C7KZ...
google aramalarını güncelleyen saldırılardır.
devamını gör...

normal sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
bu akşam bizim oralara gittum geldim.
devamını gör...
devamı...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim