druaight yazar profili

druaight kapak fotoğrafı
druaight profil fotoğrafı
rozet
druaight (editör)
karma: 29717 tanım: 4818 başlık: 551 takipçi: 58
Druidry ist krieg!

son tanımları | başucu eserleri


albeni

metro ve albeni, rakiplerdi eskiden. aynı firmanın ürünleri olsa da böyle birini alırdı insanlar genelde. 90'larda. ben hep metro yerdim. aslında favorim çokomilk'ti de, albeni ve metro arasında hep metro'yu tercih ederdim.
devamını gör...

kerem aktürkoğlu

bakın burası çokomelli. vurgu, ak hecesinde olmalı.

voca.ro/13VRh5SlMEzw
devamını gör...

alf

1986'da bu ay ve günde izleyicileriyle buluşmuş olan efsane tv dizisidir.

gerçekten sıcak, eğlenceli ve komik bir diziydi. müşfik kenter'in dublajı da alf karakterine ve diziye ekstra ilginçlik ve klas katıyordu.

devamını gör...

normal sözlük yazarlarından ingilizce mizah paylaşımları

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

örsan öymen

chp genel başkanlığına aday olan kişilerden biri.

fatih altaylı'nın youtube kanalından ilk kez konuşmasını dinliyorum.

belli ki birikimli ve donanımlı biri.

zaten felsefe profesörüymüş esas.

özellikle kemal derviş'in gelmesine karşı çıktığı için (neoliberalizm karşıtı olduğundan) partiden zamanında dışlanmış. baykal döneminde partide aktifmiş öncesinde. parti geleneği önceki kuşaklara gidiyormuş. siyasetin içine doğmuş zaten. atatürk ile ciddi ortak işler yapmış dedeleri falan hatta.

bana göre böyle "farklı" bir lider denemeli muhalefet. özgür özel'i pek de tuttuğumu söyleyemem. tipik memur kafasından ötesini alamıyorum kendisinden.

imamoğlu da rte'nin farklı bir versiyonu gibi.

mansur yavaş ise farklı, tipik "borazancı" lider tiplemesisinin dışında bir siyasetçi. zaten cumhurbaşkanı adayı olarak kendisini görmek istiyordum ben.

neyse, olan oldu.

öymen tipinde bir lider iş görür mü bilemiyorum ama denenmeli bence.

not: altaylı, programda şunu söyledi: 2010 senesinde, daha kk chp'de yeni liderken ilk olarak teke tek programına katılmış. orada altaylı'ya, "bu seçimde chp'nin oylarını artıramazsam hemen ilk seçimden sonra başkanlığı bırakırım. hatta hedefim oylarımızı %40'lara çıkartmak." demiş. güler misin ağlar mısın...
devamını gör...

bar açtıktan sonraki ilk gün ülkeye şeriat gelmesi

duble viski...

şeriat düzenine double-dealing yaparak barbar olunup şeriatçı kesmekle karşılık verilebilir. de bu çok frp oldu. totomuz yemez buna modern dünyada. *
devamını gör...

takayuki miyauchi

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


doğduğundaki ismi kayuki uchita miyabi olan fantastik zat.

1955 doğumlu, özellikle de animeler ve tokusatsu'lar* için üretilen tematik parçalara sesini vermesiyle tanınan japon şarkıcı.

müzisyenlik kariyerine 1981 senesinde, kurucusu ve ana şarkıcısı olduğu why grubuyla başlamıştır.

ayrıca hiroshi uchiyamada and cool five adlı kayōkyoku* türündeki grubun da eski elemanlarından biridir.

1984'te ise super sentai kategorisinde ve tokusatsu türündeki choudenshi bioman isimli tv dizisinin açılış müziğini seslendirerek bu alandaki kariyerine başlamıştır.

kendisinin diskografisi gerçekten çok zengin.

wikipedia sayfasına baktığımda şunu gördüm: tokusatsu'lar için yaptığı işlerini 2011'e kadar; anime şarkıcılığını ise 2002/2003'e kadar sürdürmüş.

imdb'te 100 kişi falan oylamışsa bile benim gelmiş geçmiş en sevdiğim animelerden biri olan video senshi laserion'un tema şarkısını da kendisi seslendirmiştir. kendimi tekrarlamış gibi oluyorum belki (ilgili başlığa da bunları yazmışımdır kesin) ama o cidden de çocukluğumdaki en sevdiğim şeylerden biriydi. bence voltran'dan çok daha iyiydi. takayuki'nin bu anime dizisi için seslendirdiği tema müziği ise eşsiz güzellikte bence.

yaşını başını almış ama 2009'da sahneye çıkıp gene seslendirmiş adam bu parçayı. en alttaki videoda izleyebilirsiniz.

bana göre gerçekten kaliteli bir tenor. japonca bilmesem de artikülasyonunun da çok temiz ve iyi olduğu belli. ses tonunu da çok beğeniyorum ben; kendisine has, karakteristik bir ses kullanımı var. epik temalara gidiyor adamın sesi ve tarzı. rock/metal müzik solisti olarak da isim yapabilirmiş isteseymiş. galneryus grubunda masahiro yamaguchi isimli bir solist vardı mesela. o belki de miyauchi'den etkilenmiştir tarzını oturturken hatta. ciddi benzerlikler var şarkı söyleyişlerinde. yamaguchi genelde daha uç tizlere çıkıyor tenor tekniğiyle ancak miyauchi de bunu yapabiliyor aslında bazı tema müziklerinde ama yamaguchi'ye nazaran daha nadiren diyebilirim.

40th anniversary of singer life takayuki miyauchi "butchigiri box" ismiyle, 5 cd'den oluşan ve toplam süresi 6 saati aşan bir box set albümü de çıkmıştır sanatçının.


devamını gör...

kısa boylu olmanın zararları

mesela ortamda biri osurdu. ilk kısa boylular kokusunu alır. biz uzun boylular da onlar birinin osurduğunu söylediği veya belli ettiğinde burnumuzu tıkayıp ortamdan uzaklaşarak o kokuyu almadan yırtabiliriz. *
devamını gör...

normal sözlük yazarlarından ingilizce mizah paylaşımları

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

gündeme ait komik paylaşımlar

gs'nin şampiyonlar ligi grubundaki rakibi bayern munich gene kendisiyle maç yapıyor şu anda çünkü o kadar rakipsizler. bay vs mun - yani bayern vs munich.

ekran görüntüsünü az önce aldım.

ahanda şu:

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

not: bu elbette geyik ama iyi denk gelmiş. ahaha. manchester united, mun diye kısaltılınca...
devamını gör...

20 eylül 2023 galatasaray kopenhag maçı

berabere biten maçtır.

öncelikle ilk maçlar her zaman sürprizlere açıktır. ayrıca 4 senedir şl'den uzaktık. bu da takımda ekstra baskı yaratmış, belli ki.

tipik bir başta gol atıp sonra kopenhag'ın risk aldıkça verebileceği açıklardan faydalanıp 2'yi, 3'ü bulma stratejisiyle başladı galatasaray. kopenhag da buna iyi hazırlanmış.

kerem'in 3 tane o şekilde gol kaçırması kötü oldu. bu maçlarda onların en az 1'ini atacaksın.

icardi normalde atabileceği bir pozisyonda kaleciyi geçemedi. bir de gene ilk yarıda ona yapılan bir penaltı verilmedi bence. normal bir mücadelede ona faul verilmez ama icardi yarım vole aksiyonuna girmişti. orada müdahale sert/şiddetli olmasa bile şut çeken oyuncunun dengesini kasıtlı bozamazsın, topla hiç alakan yoksa hele de. ikinci yarıda da ceza sahasına yakın ve kaleyi karşıdan gören bir yerden şut çekerken gene biri kurnazca icardi'yi itti. hakem bunlarda penaltı/frikik vermeyerek maçın sonucuna direkt etki edebilecek hatalar yaptı.

gene de kötü skor değil ama artık mu ve bm maçlarından da bir iki iyi skor almamız gerekiyor, ilk iki şansımızın devam etmesi için. zor ama imkansız değil derim.

maçı buradan döndürüp beraberliğe çevirebilmemiz umarım takıma ekstra motivasyon ve kendine güven getirir.
devamını gör...

yapay zeka vs insan

(bkz: yapay zeka vs sahte insan)
devamını gör...

kirpik gözlük

kirpikleri de ok gibi. oklu kirpik! (bkz: kirpiklerin ok ok eyle)

böyle gözlük mü olur, sözlük? size soruyorum.

hayır rengi de turuncu.

ne karaktersiz bir gözlükmüş bu ya. nereye aitse orayı seçsin. hem kirpi dikeni gibi kirpikleri olacak, hem de burası gibi turuncu rengi olacak. cık cık cık...

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bayanım

diyaloglarda. "bayım, bakar mısınız?" süper tanıdık geliyor kulağa. hey bayım, paranızı düşürdünüz... falan. dublajlı filmlerde, çeviri kitaplarda falan hep rastlarız bunlara.

ama bayanım... olmadı ya. yazarlar ve filmciler hemmen bayanım'lı diyaloglar yazsınlar da kulağımız alışsın. sonra kullanırız. *
devamını gör...

dean koontz

dean ray koontz veya dean r. koontz

1945 doğumlu, abd'li çok üretken yazar. şimdi oturup sayamam ama 130 tane romanı falan var galiba. ilk romanı star quest, 1968 senesinde çıkmış. tam 14 tane romanı the new york bestseller'lar listelerinde 1 numaraya çıkmış. bu rakama ulaşabilen yalnızca 1 düzine kadar yazar varmış. eserleri tam 38 dile çevrilmiş ve 400-500 milyon civarı satmış. japonya'dan isveç'e kadar, farklı farklı ülkelerde en çok satanlar listelerine girmiş yazarın çeşitli kitapları.

koontz, sabah 6:30'dan akşam yemeğine kadar çalışıyormuş haftanın 6 günü, 50 seneden fazladır.

çok fakir bir çocukluğu olmuş ve babası şiddet uygulayan ağır bir alkolikmiş hatta dean'i öldürmeye teşebbüsten hapis bile yatmış. küçüklüğünde ve gençliğinde, kitaplar onun için hem bir kaçışmış hem de başka tür hayatların da var olduğunu göstermesi bakımından öğreticiymiş. bu durum onu hep motive etmiş hayatta.

lisedeki kız arkadaşı gerda ile evlenmişler ve hala beraberlikleri sürüyormuş. çocuk yapmamışlar zira dean, kendi babasının* mental rahatsızlıklarının oğlunun genetik yatkınlığı olursa onda da ortaya çıkabileceğinden çekinmiş. golden retriever'ları çok seviyorlarmış dean ve gerda.

doğum yeri olan pennsylvania'daki shippensburg üniversitesinde okumuş. burada son sınıftayken atlantic monthly kurgu yarışması'na katılıp kazanmış. 1967 senesinde bir lisede ingilizce öğretmenliğine başlamış ve boş zamanlarında ilk romanı star quest'i tamamlamış ve bu bir sene sonra yayımlanmış. koontz, sonrasında da bir düzine tane daha bilim kurgu türünde eser üretmiş.

1970'lerde ise gerilim ve korku tarzlarında yazmaya başlamış ki zaten ülkemizde de kendisi bir korku yazarı olarak bilinirdi. stephen king'in en büyük rakibi falandı hatta korku türünde. kitapçılarda birçok eserine rastlardınız korku raflarında. hala da böyledir sanırım vaziyet.

1980'de çıkan whispers isimli eseriyle "büyük bir isim" olmuş, popüler kültürde.

ilk döneminden sonra ağırlıklı olarak korku ve gerilim türlerinde eserler üretse de, doğaüstü olayları mantıklı ve bilimsel bir zemine oturtmaya çabalamasından kendisinin hala bir bilim kurgu yazarı olduğunu savunanlar da mevcuttur.

dean koontz, "page-turner" denen, yani sürükleyici ve heyecan yaratıcı tarzı ile bilinmektedir. aynı zamanda, akılda kalıcı karakterler yaratması, orijinal fikirler üretebilmesi ve korku, fantezi ve mizahı ustaca harmanlayabilmesi de övülmektedir yazarın. lakin, çok fazla teşbih yaptığı ve bu yüzden betimlemelerini lüzumsuzca uzattığı, ayrıca birbirine benzer kurgu yapıları kullanması ve ağır ahlaki mesajlar verme kaygısı gütmesi gibi yönlerden negatif eleştiriler de almıştır koontz.

odd thomas dışındaki tüm başkarakterleri, çeşitli canavarlar ve manyak insanlarla savaşabilmek için tam teşekküllü bir mahiyette silahlanmıştır yazarın. koontz, burada birçok teknik detay verir. türlü türlü silahlar ve bunların fonksiyonları ve bunlarla yapılabilecek şeyler... amerikalı yazar, bu konularda çok bilgiliymiş ve asla hatalı bir şeyler yazmazmış.

yazar şu anda güney kaliforniya'daki newport beach'te karısı gerda ve köpeği trixie ile birlikte yaşamaya devam ediyormuş. herhalde uzun süredir burada yaşıyordur adam zira eserlerinin çoğu da güney kaliforniya'da geçiyor. stephen king'in de eserlerinin ciddi kısmı, yaşadığı yer olan maine'de geçer, bilindiği üzere.

kaynak: www.biblio.com/dean-koontz/... *

koontz ile tanışalı ne kadar zaman oldu tam bilmiyorum ama 22-23 sene olmuştur en az. belki de 25+ yıl. o dönemlerde büyük bir stephen king hayranıydım ve koontz da bir korku yazarıydı ve kitapları raflarda vardı. ilk olarak yaratığın gözyaşları* kitabını okuyup epey beğendiğimi hatırlıyorum ki konusu, karakterleri, o "yaratık", olaylar gibi şeyleri de hatırlıyorum kitapla alakalı olarak. her detayını hatırlayamam ama çok şeyi aklımda kalmış. demek ki adam dendiği gibi akılda kalıcı şeyler üretebilmiş. gene de stephen king'i daha entelektüel bulduğumu ve etik bakımdan* eserlerinin daha benlik olduğunu söyleyebilirim king'in.

bir de, king'in de koontz'un da sinemaya veya tv'ye uyarlanan işleri bolca oldu. bu konuda da king uyarlamaları bana daha çok hitap etmiştir hep.

koontz da iyidir ama. hakkını yemeyeyim.
devamını gör...

üstteki yazara 1 ile 10 arası puan ver

1. çünkü karizmada 1 numara.
devamını gör...

lisede statü farkı yaratan şeyler

benim dönemimde spor ayakkabıydı, erkekler bazında. net yani.
devamını gör...

normal sözlük yazarlarından ingilizce mizah paylaşımları

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

üzgünüm

internetteki araştırmalarım sonucunda bunun hem türkçe hem de ingilizce kaynaklarda büyük bir trollük olduğu sonucuna vardım. bu pro bir kısa film de olabilir, amatör bir iş de olabilir. izlemediğim için bilemiyorum ama oscar almış bir şeyse bile ismi, "üzgünüm" veya "sorry" değil.

aynı isimle paylaşılan başka videolar da var. ben bu kısa video ile ilgili hiçbir resmi bilgiye rastlayamadım. bilen/bulan biri çıkarsa bana özel mesaj atabilirse sevinirim.

mesela şu farklı video da "sorry" (üzgünüm) olarak, yine oscar ödüllü kısa film diye tanıtılmış. global çapta bir trollük var herhalde.

twitter.com/charudut/status...

ekleme: şurada fake olduğu anlatılmış. youtube'da bulunabilen, "the complete life" isimli 10 kısa filmden oluşan bir derlemede varmış sorry (üzgünüm) diye viral olan kısa film. hintler zaten sadece 1 kez bu alanda oscar ödülü almış tarihte. o da bambaşka bir filmmiş. the elephant whisperers isimli belgesel türünde bir kısa film. 2023 senesinde almış bu ödülü. hindistan'ın aldığı başka kısa film oscar'ı yokmuş.

devamını gör...

yemek yapan kişinin dış görünüşüne bakmak

(bkz: nefis salçalı kadınbudu köfte vs enfes kalçalı butlu kadın aşçı)

ich möchte eine köfte. almanlıktan aldığım tadı bir kadınbudu köfteden bir de kadın butlarından aldım.

valla hangisine bakacağımı şaşırabilirim. cinsel olarak mı daha açım yoksa midem mi boş?..
devamını gör...
devamı...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim