suriyeli beyan b. ile 14 yaşındayken istanbul'da tanışıp evlenen, iki de çocuğu olan suriyeli muhammed dugan. türkiye'de suç olduğu için haklarında dava açılmış ama 'suç olduğunu bilmiyordum, suriye'de 15 yaşından küçük biriyle evlenmek yasak değil' dediği için berat etmiş.


suriyeli beyan b. ile 14 yaşındayken istanbul'da tanışıp evlenen, iki de çocuğu olan muhammed dugan'a 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. suriye'de 15 yaşından küçük kadınla evlenmenin yasak olmadığını, türkiye'deki yasayı bilmediğini söyleyen muhammed dugan hakkında mahkeme beraat kararı verdi.


kaynak: tr.sputniknews.com/turkiye/...
devamını gör...
"suriyeli beyan b. ile 14 yaşındayken istanbul'da tanışıp evlenen, iki de çocuğu olan muhammed dugan'a 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. suriye'de 15 yaşından küçük kadınla evlenmenin yasak olmadığını, türkiye'deki yasayı bilmediğini söyleyen muhammed dugan hakkında mahkeme beraat kararı verdi.

suriye'deki savaş nedeniyle 2015'de türkiye'ye gelen oto tamircisi muhammed dugan, kendisi gibi halep'ten göç eden beyan b. ile 2018 başında yeşilpınar'da yapılan bir düğünle evlendi. muhammed 23, beyan ise 15 yaşındayken ilk çocukları oldu. beyan b., gaziosmanpaşa'da özel bir hastanede 21 kasım 2018'de doğum yapınca, gaziosmanpaşa ilçe nüfus müdürlüğü savcılığa bilgi verdi."
buradan
devamını gör...
bilmemek değil öğrenmemek ayıptır öyle değil mi?
14 yaşındaki bir çocuğun iki çocuğu var.
bu çocukların ellerinden alınan gelecekleri kimsenin umurunda değil. bizim sesimiz fısıltı.
devamını gör...
eh si... git suriye'ye o zaman.
devamını gör...
istanbul'un suriye'de olmadığı gerçeği?
devamını gör...
nikaragua'da yaşanmış olay. şaşırmıyoruz.
devamını gör...
benim üst mahallemde olmuş olay. yeşilpınar, gaziosmanpaşa... ben de metro gelince medenileştik sandıydım.
devamını gör...
sana kötü bir haberim var... suriye'de değilsin...
devamını gör...
suriye’ye git o zaman sayın hıyar diyesi geliyor insanın... (bkz: çölüne dön vahabi köpeği)
devamını gör...
sübyancılıktan başka bir şey değil.15 yaşındaki bir kızla ya da erkekle nasıl evlenilebilir anlandıramıyorum.15 yaşındaki kişi daha kendini bile tanımıyorken hayatının kararmasına nasıl izin verilebiliyor.bu çocuğun ailesi nerde?
devamını gör...
14 yaşında nikahsız cinsel ilişkiye girenler in
14 yaşında evlenenler out

ahh benim güzel memleketim.
devamını gör...
bu savunmadan sonra da serbest bırakılmış...
suriye'nin kuralları suriye'de kaldı. burası türkiye öğrenin o zaman kardeşim...
yahu bir de azıcık kafanızı kullanın yaa. 14 yaşında kız nasıl evlenir? suriye'de bunun yasak olmaması bile yapılması için bir açıklama değil. çocuk lan o çocuk..
allah'ım sen sabır ver.
devamını gör...
adamda kabahat yok aga , hiiiiç* kusura bakmayın. adam bulmuş muz cumhuriyetini istediğini yapmasın mı? siz ülkeye alırken bir kural ya da düzen oluşturmadınız ve pambık* gibi insanlar beklediniz. bir 40 harcadık gerekirse 40 daha harcarız.
devamını gör...
t: her türlü hizmetinden faydalandığı türkiye cumhuriyeti devletin'de suriye hukukunun uygulanmasını bekleyen embesil kişiliği içerir haber başlığıdır.

olaya çok farklı bir bakış açısıyla bakarak size bir şeyler anlatmaya çalışacağım sayın sözlük yazarları ve çaylak arkadaşlar. dün uzun yıllar boyu uzman jandarma olarak türkiye cumhuriyeti'ne hizmet vermiş, mahmut yıldırım(yeşil) kod adlı kontrgerilla ile aynı dönem mezunu bir büyüğümüzle hasbıhal yapma fırsatı buldum. kendisi bana 1970'li yıllarda silopi de görev yaptığından bahsetti.

o yıllarda merhum bülent ecevit bir miting için diyarbakır'a gelmiş. askerler bu olaydan habersiz bir görev için o civarlarda bulunuyormuş. meydandaki kalabalığı görünce merak edip sormuşlar:
- neler oluyor burada?
- haberin yok mu oğlum eco geliyor.
-amca eco kimdir necidir?
-şu oğlana bakın hele ecoyu bilmiyor
-...
-bülent ecevittir oğlum bizim karaoğlan.

o gün diyarbakır'da insan seli varmış adeta, hüseyin amcanın anlattığına göre ecevit'in sadece sesini duyabilmiş. şimdi bunu neden anlattın derseniz, zamanında o bölgede devlete devlet adamına saygı hürmet varmış üstadım. insanlar devleti düşman yahut kendileri için bir tehdit olarak görmüyorlarmış.

peki sonra ne mi olmuş:

jitem devreye girmiş. asit kuyuları faili meçhul cinayetler, köy baskınları, psikolojik, sosyal her türlü baskı. hatta belki bilenleriniz vardır ecevit o yıllarda sırtçılık denen bir olayı engellemek için toprak reformunu savunmuştur. o zamanın muhafazakar sağı ap ise anayasa mahkemesi dahil bütün itiraz haklarını savunmuş ve reformu iptal ettirmiştir. yani aslında birileri güneydoğu anadolu'nun gelişmesini istememekte, bölgede baskıcı bir ortam yaratarak insanların huzursuz olmasına neden olmak derdindeymiş. bu yaratılan ortamın sonucunda ne mi oldu yıllardır süre gelen türk- kürt düşmanlığı ve hala kalkınma problemleri yaşayan güneydoğu anadolu.

2011 yılından beri devam etmekte olan suriye iç savaşı ve yansıması olarak türkiye'de bulunan milyonlarca suriyeli mülteci. neredeyse her gün gördüğümüz suriyeli mültecilerle alakalı sorunları yansıtan haberler. suriyelilerin gün geçtikçe artan nüfusları ve imtiyazları sebebiyle, kendi memleketinde 2. sınıf muamele gören bir türk halkı. şimdi durup sorgulamak lazım bundan kaç sene sonra suriyeliler de topraklarımızda hak iddia etmeye başlarlar sizce?

yüzyıllardır ümmetçilik ayağına türk halkına her zulmü reva gören bu zihniyet artık bu coğrafyadan silinip atılmalıdır. katar'dan arabistan'dan aldığı emirle, avrupa birliğinin verdiği üç beş kuruş parayla memleketi arap çöllerine çeviren bu zihniyete haddi bildirilmelidir. hümanist tavırlar sergileyip onlarında başka çaresi yok diyen zihniyet ülkemde açlıktan ölen, parasızlıktan intihar eden, banka önünde kendini yakan insanlarıma da göz yummamalıdır.

son olarak bu coğrafya dostuna her zaman kucağını açmış, düşmanına karşı kılıcını bilemiştir. yeri geldiğinde ilim irfanla yeri geldiğinde kılıç kalkanla refaha erişmek için mücadele etmiştir. bu son yüzyılda hiç olmadığı kadar cahil bırakılmış türk halkı ise ikisini de yapmaktan aciz durumdadır. o yüzden unutulmamalıdır ki :

''en büyük savaş cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' m. kemal atatürknot : '' sırtçılık bir nevi kaçakçılık. zengin tüccarlar fakir köy halkına kaçakçılık yaptırıyor bütün mücadele fakir köylü ile türk askeri arasında gerçekleşiyordu. yani olan yine memleketin gariban insanına oluyordu. ''
devamını gör...
diyanet işleri başkanlığı'na göre kızlar ve erkekler, bulûğ çağına girdiğinde nikah kıyabilirler. diyanet, bulûğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtti. diyanet, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirdi.

en son ne demiştiniz...
devamını gör...
normaldir arkadaşlar, kültürleri öyle. ne olacak sanıyorsunuz? ceza mı verilecek bu adama sanki?
devamını gör...
ingiliz ve fransızlar ortadoğu'yu sömürürken, sömürdüğü halkların yaşayış biçimlerine, aile hukuku, miras ve borçlar hukuku konularına karışmadılar. darbeyle gelen baas tipi yöneticiler de bu alanlara müdahale etmediler. sözüm ona hafız ve beşşar'a da laik yöneticiler diyorlar ya neremle güleceğimi bilemiyorum. o ülkelerin ceza ve yönetim kanunları fransa kaynaklı ise de bahsettiğim alanlarda halen islama atfedilen hukuk uygulanmakta. çok eşlilik yasal mesela.

şimdi gelelim ülkemize; yargıtay bu tür evlilik yapan suriyeliler hakkında türk ceza kanunu m. 30, f. 4 hükmünü uyguluyor ve haklarında "ceza verilmesine yer olmadığı kararı" veriyor. mahkemenin suçun maddi unsurlarında hata kapsamında (tck m. 30, f. 1) beraat kararı vermesi yanlış. bu karar yargıtay'dan bozulur.


türk ceza kanunu madde 30, fıkra 4:
işlediği fiilin haksızlık oluşturduğu hususunda kaçınılmaz bir hataya düşen kişi, cezalandırılmaz.
devamını gör...
şeriat getirmek için ellerinden geleni yapan badem bıyıklılar için sevindirici haberler bunlar.
devamını gör...
bir kere başlık yanlış olmuş. suriyeli olduğunu belirtmeye gerek yok. suriyeli de olsa, türk de olsa bu suçtur. özellikle suriyeli kız diye belirtmek olmamış.
devamını gör...
gençler size kötü bir haberim var. bu duruma ceza hukukunda “haksızlık yanılgısı” denir ve beraat kararı verilmesi doğrudur.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"14 yaşındaki suriyeli kızla evlenen suriyeli" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim