cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, new york’ta "13. concordia yıllık zirvesi"nde soruları yanıtladı.

cumhurbaşkanı erdoğan:

-abd ile güvenlikten ticarete çok boyutlu ilişkilerimiz var. türkiye'deki abd firmaların yatırımı 14,5 milyar dolar. abd'nin türkiye'deki yatırımlarının artması bizim beklentimizdir. ikili ticaretimiz 32 milyar doları aşmış vaziyette.

-türkiye olarak salgın dönemini başarılı bir şekilde atlattık. bazı ülkeler içine kapanık politikalar geliştirdiler ama bizde böyle bir şey söz konusu değildi. salgın döneminde 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi destek gönderdik.

-tbmm'de partiler olumlu cevap verirse değiştirmeyi başarırız. çağrı yapmaya devam edeceğim. bu, ortak meselemiz, birlikte çözmemiz lazım.

-atacağımız böyle bir adımla yeni bir dünyayı inşa etme fırsatını bulacağız. körfez ülkelerinin çok kararlı olduğunu gördük. biz de kararlıyız.

-putin ile yoksul ülkelere 1 milyon ton tahılın sevkiyatını hedefliyoruz. tahıl koridorundan afrika'ya daha fazla tahıl gitmeli. tahıl koridoruna derhal geri dönülmeli.

-nato'nun en eski üye ülkelerinden biriyiz. yeni değiliz. ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz. bundan şu ana kadar taviz vermedik. gücümüz nato ülkeleri arasında da takdir görüyor. biz aldığımız görevleri yerine getiren bir ülkeyiz. bundan sonra da aynı şekilde görevi ifa etmeye devam edeceğiz.

-ülkemizde 5 milyona yakın mülteci var. mültecilere bakışımız çok farklı. mültecilere ev sahipliğimizi sürdüreceğiz. bugüne kadar ne yaptıysak bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. 600 bine yakın suriyeli gönüllü olarak ülkesine döndü.

-fas ve libya'daki felekatler nedeniyle ekiplerimizi hazırladık. fas'tan bir dönüş alamadık ama libya'ya ekipler gitti.

-enflasyon küresel bir sorun. biz de bu enflasyonun şu anda bedelini ödedik, ödüyoruz. ekonomi ekibimiz yoğun çalışma içinde. başarılı süreç yürütüyorlar. inşallah yıl sonu ya da yılın başında bunu başaracağız. 2024'e daha farklı şekilde gireceğiz.

•aa
devamını gör...
sefil ülkelerde ilk 10 içindeyiz?
24'te hedef zirve sanırım...
5 milyon? (:
enflasyon küresel? :) gıda enflasyonu en uçuk olanı sanırım çoğu ülkede fiyatlar düşüşteyken bizde gittikçe pahalılaşıyor da.
ben artık sonra ki yılları korku içinde bekliyorum. o kadar umut vaad ediyorsunuz ki bazen kendimi tamamen soyutlamak istiyorum...
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

mülteci sayısı 2 katı. ev sahipliği falan yapmıyoruz, kendi ülkemizde mülteci olduk. 600 bin kişinin geri dönmesi hikaye, zaten dönseler de kalanlar tavşan gibi ürediği için açığı kapatıyorlar.

enflasyon küresel falan değil. açık ara zirvedeyiz. savaştaki ülkeden tut afrikadaki kabilesine kadar kimse bizim kadar enflasyonla boğuşmuyor. aha iphone almak için hangi ülkede kaç gün çalışmak gerektiği tablosu orda, iphone kriter değil sıradan bir örnek. bunu eve, arabaya istediğiniz şeye çevirin sonuç değişmiyor.

geri kalan açıklamalar fasa fiso zaten. klişe erdoğan. ileri tarihli umut satmaktan ibaret. senelerdir her gün açıklama yapıp her geçen gün daha kötüye giden ekonomi için ileride bir ay, mevsim, yıl falan sallayarak halkın gazını alıp koltuğu korumaya çalışmaktan ibaret boş hayal. 2019 ocağını bekleyin, sıkın dişinizi kardeşim yazı bekleyin, yıl sonunu bekleyin, yerel seçimlerin sonunu bekleyin, 400 vekil verin bekleyin, cumhuriyetin yüzüncü yılını bekleyin, lozanın bitmesini bekleyin, 2024 başını bekleyin, bekleyin, bekleyin.. akıbetimiz ideal erkeği bekleyen kadına döndü.
tüm dünya dünyayı terk edip başka bir gezegene yerleşse ve dünyada sadece biz türkler kalksak bunlar gene enflasyonu düzeltip alım gücünü falan yükseltemez. beklediğimiz tek şey dünyaya bir göktaşı falan çarpsa da hep beraber helak olup kurtulsak oldu. başka bir beklentim yok bu düzen devam ettikçe.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"18 eylül 2023 cumhurbaşkanı erdoğan açıklamaları" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim