bildiri yayınlayan 103 emekli amiralin evine polis baskın yaptı. kadir sağdıç, cem gürdeniz, atilla kezek ve ergun mengi gözaltına alındı.

üzerine yoruma gerek yok, çünkü hala cevaplanması gereken, üstü bu yolla örtülmeye çalışılan sorular ve gerçekler var:

sorular:
(bkz: para nerede),
(bkz: 450 milyon doları kime sattınız),
(bkz: bu değirmenin suyu nereden geliyor).

gerçek:
(bkz: 128 milyar doların buhar olması).haber müyesser yıldız’a dayandırılıyor.

müyesser yıldız tweet seli.
devamını gör...
"son dakika" anonsu ile ajanslara düşmeye başlamış olan gelişmedir:

buradan_1
buradan_2
buradan_3
buradan_4
buradan_5
devamını gör...
geç bile kalındı dediğim olay. geçmişinde onlarca darbe ve muhtıra acısı olan bir ülkede dakikasında yapılması gereken şeydir bu.

edit: bana bişi soranlar olmuş. öncelikle sözlük forum değildir. sonra da 60-82 darbelerinin öncesini okuyup tarihten ders almayı tavsiye ederim.
devamını gör...
abdülhamit bile bu basimizdakinden daha demokratikti a**.

- türkiye hukuk devletidir (!)
- türkiye'de ifade özgürlüğü vardır (!)
devamını gör...
müsamere gibi ülke alüminyum, temsili 4 5 kişiyi göz altına alıp bakın sizi de alırız tü kaka haa demişler gene. çok korktu yedi cihan hüloooğ!
devamını gör...
şaşırdık mı
hayır
bi kerede yanılt bi be..
devamını gör...
amiraller, "biz bildiriyi imzalamadık" dese nasıl ispat edecekler, merak ediyorum. ortada bir kağıt, altında ıslak imza yok ki.
devamını gör...
olay yunan basınında da ses getirmeye başladı.
kathimerini, (bkz: mavi vatan)’ın babası tutuklandı derken, kappa news da mavi vatan vurgusuyla duyuruyor. to vima da mavi vatan’ın yanında ordunun islamlaştırılmasına karşı olan amiraller olarak yorumlamış.
devamını gör...
aynı komutanlar feto tehlikesini soylerken tutuklandılar. o zamanlar söylenenler "asker yorum yapmasın, hocaefendi şöyle iyi adam böyle bilmem ne"adamlar yine uyarıyor ve yine tutuklanıyor. bazıları utanmadan "geç kalındı" diyebiliyor.

allahım sabır ver.
devamını gör...
bu haberden sonra artık eminim, aşağıdan yukarıdan yolun sonu görünüyor.

gündem oluşturmak için 103 amiral tezgahı kuruyorsun o da tutmayınca adamları evinden aldırıyorsun. güzel piyon sürüş ama yemezler. şu olayın iç yüzünü fark edemeyecek tek kitle (bkz: akp seçmeni)'dir. onlar anlasa da anlamasa da sonuç aynı zaten.

erdoğan yetenekli bir satranç oyuncusuydu ama her şey gibi deha da yaşlanır.
satranç bununla ilgili. bir gün rakibinize bir ders verirsiniz, ertesi gün size bir ders verir. - bobby fischer
devamını gör...
emekli askerin apartman yöneticisi olup apartmandakilere hayatı dar etmekten başka misyonu var mı? benim bildiğim emekli olmadan önce hayata dair oryantasyona tabii tuyuluyorlar.
darbe yapmak olarak değil de 'advise' yani tavsiye dense ortada sıfır sorun olacaktı.
kelimelerin ruhu var.
devamını gör...
gözaltı tedbirinin uygulanabilmesi için ortada bir suç şüphesi olması gerekir.

cmk m.91/2: gözaltına alma, bu tedbirin soruşturma yönünden zorunlu olmasına ve kişinin bir suçu
işlediği şüphesini gösteren somut delillerin varlığına bağlıdır.

demek ki bize bir suç lazım.

bildiriyi okudum. #681061 nolu tanımdan ulaşabilirsiniz.

herhangi bir suçla ilişkilendirilebilecek iki cümleye rastladım.

1- " bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; tsk’nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir."

2-"bu gerekçelerle, tsk ve deniz kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. aksi halde, türkiye cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir."

hain fetö kumpasından bahsediyorlar.
diyorlar ki; anayasanın değiştirilemez temel değerlerini yani şu meşhur ilk dört maddeyi tsk'nın sürdürmesi zaruridir.

bu maddelerde türkiye cumhuriyeti devletinin temel özelliklerinden bahsediliyor.

şimdi tsk nasıl sürdürecek bu maddeleri titizlikle? orası muamma.

ama sıradan biri çıksa dese ki anayasanın ilk dört maddesini sürdürmeliyiz. gözaltına almazlar.
neden? çünkü anayasanın maddelerini savunmuş olur. anayasanın maddelerini savunmak suç olabilir mi? olamaz.

ancak bunu söyleyen, emekli amiraller yani emekli silahlı bürokratlar olunca iş değişiyor. neden?
çünkü geçmişte darbe yaparken askerler ne diyorlardı? cumhuriyeti, devrimleri korumak bizim görevimiz. sonra da darbe yapıyorlardı.

dolayısıyla 1 numaralı cümle sıradan biri için suç teşkil etmeyecek fakat bir asker kişi sarf ettiğinde suç teşkil edecekse bu anayasa m. 10'daki eşitlik hükümlerine aykırı olmayacak mıdır? muğlak...

2 numaralı cümlede ise irtica tehdidinden bahsediliyor üstü kapalı şekilde. diyorlar ki biz tsk'nın bu temel değerlerden uzaklaşmış gösterilme çabalarının karşısındayız aksi halde biz karşı çıkmazsak tarihte örneği olan bunalımlı ve tehlikeli olayların yaşanma risk ve tehdidi ile karşı karşıya kalırız. irtica tehdidine karşı devleti yine biz koruruz demeye getiriyorlar.
tamam da az önce benim yaptığım şey yorum. yani ben o amirallere siz neyi ima ediyorsunuz kardeşim diyebilirim. ama o kadar.

sen şunu ima ettin diyerek yürütülecek soruşturma hukuki açıdan ne kadar sıhhatli olacaktır?
böyle bir durumda hangi suç şüphesinden bahsetmeliyiz?

hepsinden öte bu ifadeler hangi suç ile ilişkilendiriliyor? merak konusu...

sonuç olarak ne tarafa çekseniz oraya gidebilecek bir bildiri. buradan kovuşturmaya yer olmadığı kararı çıkabileceği gibi uzun vadede tutuklama ve mahkumiyet kararları da çıkabilir.

son olarak bu amirallerin yaptığı da iş değil yani. bu kadar öngörüsüz hareket etmek, hukuksuz yargı kararlarının çıkabileceği( elbette hukuki kararlar da çıkabilir) ihtimalini düşünememek en hafif tabiriyle işgüzarlıktır.
yap yine açıklamanı ama darbe ihtimalini akıllara getirme. sen darbe ihtimalini akıllara getirirsen alacağın reaksiyon da bu olur.
kusura bakmasınlar...

nerden bakarsanız garip bir durum yani...

edit :tck 316/1 kapsamında işlem yapılmış. 316'nın kapsamı çok geniş.
"bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümünde yer alan suçlardan herhangi birini elverişli vasıtalarla işlemek üzere maddi olgularla belirlenen bir biçimde anlaşırlarsa..."

bu suçlar; devletin güvenliğine karşı suçlar ve anayasal düzene karşı suçlar. 302'den 315'e kadar olan suçlar bu maddenin uygulama alanına giriyor.

alın size bir muğlaklık daha.

izah editi: 1 ve 2 numaralı cümlelerle ilgili çıkarımım kesin bir kanaat içermemektedir. emekli amiraller belki de başka bir şey kastetmişlerdir. bilemem. ama böyle yorumlanmaya müsait bir durum söz konusu.
devamını gör...
şimdi birisi çıkıp bunu da rte yaptırdı mağduriyet yaratmak için demezse adımı değiştiririm.
devamını gör...
fetöyü başımıza musallat edenler, tvler de göz yaşlarıyla muhterem hocalarını ülkeye davet edenler, darbe girişiminden sonra kandırıldık diye zırvalayanlar, şimdide devletin kadrolarını muhterem hocaları gibi kendi adamları ile dolduranlar yargı dahil bir çok kadroyu ele geçirenler kalkmışlar emekli amirallerin darbe yapabileceğine inanmış bir şekilde ortalığı ayağa kaldırıyorlar. bunu yapmak yerine hadi kardeşim bakın siz işinize biz aklımıza koyduğumuzu yaparız bildiri falan bizi etkilemez deseler en azından dürüstler deriz bir saygımız olur ama nerede bunlar da o dürüstlük hep mağdur edebiyatı hep dış güçlerin işleri yersen tabi ama yiyen andaval da çok maalesef.
devamını gör...
ileri demokrasi. bildiriyle darbe yapılıyorsa, sözle demokrasi gelir işte.
devamını gör...
arkadaşlar sorarim size amiral denince size neyi çağrıştırıyor, gelin kelimeyi birazcık inceleyelim amiraldeki i yi atinca ne oluyor? evet amrl peki neye benziyor bu kelime? hala anlayamadinizmi ben yardimcci olayım , hain'in e sini ekleyin bu kelimeye ameral halami anlamadiniz amerikanin ika'sini ekleyin şimdi ne oldu amerika.iste pensilvanyanin büyük oyunu, dolarıda bu yüzden yukseltiyorlar iste,turan milleti.
devamını gör...
balyoz ve ergenekon davasında yargılanan, hatta ceza alan emekli amirallerin, bu bildiri sonrasında olacakları tahmin etmemeleri imkansız. buna rağmen seslerini çıkarmış, duruşlarını göstermişler.

iktidar bu saatten sonra mavi vatan'ı nasıl savunacak acaba? yoksa bu kavramı da yaratıcısına yaptıkları gibi yok etmeye mı çalışacaklar?

aym'nin ışıkları yanıyor tweet'inden bile darbe mağduriyeti yaratabilen bir hükümetin yaptığı rutin uygulama.
devamını gör...
darbe gecesi 20 günlük erlerin boğazı vahşice kesilirken ses çıkarmayanların rezil halidir. terör operasyununa götürülüyorsunuz yalanıyla yatakhanelerinden çıkartılıp darbe nedir bilmeyen lise öğrencileri müeebet yatıyor. bunu sindirenlerin ibretlik durumudur.

ohh olsun demiyorum. lakin onurlarını kurtarmalarının tek yolu kalmıştır. 300 masum insanımızı yitirdiğimiz "allahın lütfu gecede" hangi komplo nasıl komplolarla iç içe girdi açıklasınlar. bunda dahli olan kim varsa söylesinler. yoksa hepimiz gibi onlar da beter olsunlar. cikciklemesinler.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"5 nisan 2021 emekli amirallerin gözaltına alınması" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim