16. yüzyılda ilk rus çarı 4. ıvan namıdiğer ıvan the terrible(korkunç ivan) tarafından italyan mimarlar ivan barma ve postnik yakovlev 'e yaptırılmıştır. kızıl meydan'ın en dikkat çekici yapılarından biri olan katedral 8 kubbeden oluşur. en tepedeki kubbe altındır. bu kubbelerin her biri bir zaferi temsil eder.
devamını gör...
moskova’nın, kızıl meydanı'nda yer alan katedral mimari yapısının canlılığı ile dikkat çekmekte ve şehrin simgesi sayılmaktadır.
1555-1561 yılları arasında rus devleti'nin kazan ve astrahan hanlıklarıyla yaptığı savaşların kazanılması sonucu korkunç ivan tarafından yaptırılmıştır. bu yüzden mimaride bulunan sekiz kubbe sekiz ayrı zaferi temsil etmektedir.
halk tarafından soğana benzetilen kubbelerle birlikte katedral karşıdan bakınca bir masal şatosu gibi görünmektedir. eskiden kilise olan yapı şimdi müze olarak hizmet vermekte ve unesco dünya mirası listesinde bulunmaktadır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kaynak:aziz vasil katedrali
devamını gör...
kubbeleri ile aklıma bazen burger king dondurması bazen de kaka emojisini getiren yapı.
bir türk olarak elbette "böyle soğuk iklimlerde böyle büyük binaları nasıl ısıtıyorlardı acaba ?" diye de düşünürüm. ismi korkunç ıvan olan birinin böyle ponçik bir saray yaptırması da ne bileyim...
devamını gör...
1555-1561 yılları arasında rus devletinin kazan ve astrahan hanlıklarına karşı kazandığı zaferleri kutlamak amacıyla korkunç ivan tarafından yaptırılmıştır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
katedral italyan mimar barma tarafından inşa edilmiş. bilinen bir efsaneye göre, bu eserin bir örneğini başka yerde inşa etmemesi için korkunç ivan'ın mimar barma'nın gözlerini dağlandığı söylenmekte.
toplamda 8 kubbesi bulunan katedral, merkezdeki şefaat kilisesinin etrafında bulunan sekiz ayrı kilisenin toplamından oluşmaktadır. katedralin her bir kubbesinin uzunluğu birbirinden farklıdır.
sekiz farklı kubbesi birbirlerinden farklı zaferleri sembolize eder. en yüksek kubbenin tepesi altın işlemelidir. oldukça ilginç bir görüntüye sahip olan soğan kubbelerde, islam mimarisinin etkileride görülür.
20. yüzyılın ortalarında aziz vasil katedrali müze olarak kullanılmaya başlanmış. 1934 yılında devletin tarihsel müzesi olarak kabul edilmiş. müze tapınakta 16. ve 17. ait yaklaşık 400 simge, portreler, peyzaj boyama ve süsleme örnekleri bulunmaktadır. günümüzde bir müze olarak hizmet veren aziz vasil katedrali unesco dünya listesinde bulunmaktadır.
16. ve 17. yüzyıla ait 400 aşkın eser barındıran bu müzenin en ilginç parçası 17.yüzyıldan kalma çar aleksey mihayloviç'e ait kadeh.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"aziz vasil katedrali" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim