atatürk 'ü geçtik ikinci bir aysun kayacı daha çıkaramadık.
amma da nadasa terkedilmiş ülkeymiş, hiç bir şey yetişmiyor.
devamını gör...
atatürk çıkarmaya gerek yoktu aslında. bir adam gelecek bizi kurtaracak fantazyasından uzaklaşıp, kurtarılacak duruma düşmemeğe çalışmakta fayda var. öyle bir adam 500 yılda bir geliyor çünki. onun kurduğu sistemi ve ileri vizyonu yaşatıp devam ettirebileydik iyiydi.
devamını gör...
1000 yılda bir çıkar. geçin o isleri.
devamını gör...
çıkar mı demek yerine içimizdeki atatürk'ü bulalım denilebilirdi.
insanların kendi yerine sürekli başkalarından medet ummasından hoşlanmıyorum.
atatürk'te hoşlanmıyor olacak ki" şayet bir gün, çaresiz kalırsanız, bir kurtarıcı beklemeyin. kurtarıcı kendiniz olun!” demiş.
kendisi için mücadele etmeyen insanlar veya kendisi mücadele etmezken başkalarının mücadelesinin önünde engel duranlar hiç atatürk vs. beklemesin. böyle bir adamın varlığının hakkı verilmemiş ve üstüne ikincinin peşine düşülüyor? (:
şu an ki bireyselliğin gücü eskiden daha fazla olmasına rağmen çoğu insan yerinde sayıyor. ve bu zamanda bile kendini, kendi geleceğini vs. düşünmeyenler için, atatürk çıksa dahi bu insanlar için çabalamak istemezdi bence çünkü teknolojik çağda ot kadar bilgi ve düşünceleri var.
atatürk çıkaran ülkenin son yıllarda geldiği durum kimsenin yüzünü kızartmıyor, kimseye sorumluluk aldırmıyor, hatalı/yanlışlı olanlar kabullenmeden çok, üstte çıkma peşinde.
sonuca varırsak; atatürk gibi deha, fedakar, vefalı, dürüst, halk yanlısı vs. olan bir adamı -kendi halinize bakarak- hak edip hak etmediğinizi düşünün. onun bize bıraktığı ülke böyle miydi? insanları böyle miydi?..
bazen bir gün uyanıp "sizi kurtardığıma lanet olsun. koca bir ömrü size harcadım. savaştan sonra kurduğum ülkenin, bu hâli bile o zamankinden daha beter, daha korkunç! siz benim ülkeme böyle mi sahip çıktınız?! size emanet edilene böyle mi baktınız?! türk kadını deyip omuzların üstünü layık gördüklerim katlediliyor!, minicik çocukların daha aileleri bile korunaklı değil onlar tecavüze uğruyor!, türk genci diye umut vermesi gerekenler intihar edip son nefesini veriyor!, o kadar fabrika kurdum satın diye mi?!, ağaç zarar görmesin diye köşkü kaydırdım ama siz bir ağaç dalını bile değil ormanları küle çevirdiniz!, kaç şehidin kanının döküldüğü bu toprakları kaç kuruşa sattınız?! sizin onurunuz, şerefiniz ve gururunuz ebedi olması gereken yerde birkaç kuruşa tekabül ediyor! yattığım yerde kaç yıldır kemiklerim sızlıyor, kemiklerimiz sızlıyor! lanet olsun size!" gibi sözler söylediğini hep hayal ederim. atıldığımız bataklıkta bazen tek bazen de birkaç kişi olarak nasıl debelendiğimizi biliyorum. siz toprakta büyürken bize bataklıkta büyümeyi reva gördünüz. atamızın gözlerine bakmaktan çok, dik bir başla bile duramamıştım daha heykelinin karşısında. ülke benim, bizim. her hâliyle öyle ve kötü halinin suçunu z'den biri olarak ben bile üstleniyorsam ya benden büyükler? hiç utanarak karşısında durmanın ağırlığını tattınız mı? benim gururlu ve dimdik duruşumu engelleyen herkeste ah'ım var.
devamını gör...
çıkmaz. geçmiş olsun. zaten bu ülkeye fazla geldi atatürk. hak etmedik, onun mirasını koruyamadık.
devamını gör...
çıkar cevabını hiç çekinmeden verebileceğim sorunsal. çıkar tabi. ülke osmanlı'nın çöküş döneminden beter bir hale geldiyse şayet ancak mustafa kemal atatürk gibi biri çıkar çıkarsa.

*
*
devamını gör...
türk milletinin en büyük sorunu bu zaten daima biri gelip de beni kurtarsın ben bir şey yapmayayim der.

çalışıp zengin olma fikri yoktur, evimin önünden yol geçsin de zengin olayım der.

çok ünlü bir yazarın dedigi gibi türkler her şeyden şikayet edip bunun için hiçbir şey yapmayan insanlardır.

bizi kurtaracak olan herhangi bir insan ya da parti değil yine bizzat biziz .

atatürk şu anda dirilse ben bir şey değişeceğini sanmıyorum aynı düzen devam eder.
devamını gör...
bu ülkede atatürk çıkartmaya gerek yok, atatürk'ü anlamak yeterli ama bu ülkede 20 yıldır o kapasiteye erişilemedi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bu ülkeden bir atatürk daha çıkar mı sorunsalı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim