dinlere, allah'ın varlığı inancına, cennet cehennem olgularına yönelik bir muhalefet sergilememek, insanlar her gün milyonlarca dua ederken sesini çıkarmamak ama
söz konusu yağmur duasi olunca yadirgamak ve alay etmek. yağmur duasını diğer dualardan daha mantıksız kılan şey nedir ki?
devamını gör...
yağmur duasını anlarım da elektrik duası nedir bilader?
buradan
devamını gör...
bir eylem.

birkaç şey söyleyeyim neden böyle olduğuna ilişkin.

yağmurların yağmaması, kuraklık gibi durumlar, eğer normalde 4 mevsim yaşanan bir ülkedeyseniz, pek doğal değildir. bunun en önemli nedenlerinden biri ağaçların sistematik olarak yok edilmesidir. bugün ağaç katliamlarına ne uğruna ve kimlerin izin verdiğini, diyanet'in de kimleri desteklediği düşünülürse, insanların diyanet'e neden kızdığına ilişkin denklemi kurmanız zor olmaz.

ikinci nokta da şu: meteoroloji zaten yağmur beklendiğine ilişkin verileri kabak gibi paylaşmışken duaya çıkıp, yağmur yağdıktan sonra da "bak biz dua ettik, ondan yağdı" havasına girmek, insanları kandırmaktan başka bir şey değil.

bu nedenlerledir ki, bir müslüman olarak bu durum bana da komik ve rahatsız edici geliyor. dua edilmesinden değil, duayı kimin, ne amaçlayarak ettiğinden rahatsızım kendi adıma.
devamını gör...
(bkz: dua ile yağmur yağmasına inanmak)
devamını gör...
dua ile korunacağına inanmak, afetleri tanrının uyarısı kabul etmek kadar abestir. modern müslümanlarımız.
devamını gör...
kimse kimsenin dua etmesine laf etmiyor ama edilen duanın da bir vizyonu olmalı bence. meteoroloji çok gelişti, taa 1 ay sonraya bile yağmur yağıp yağmayacağını saptayabiliyorlar. kemal sunal'ın üç kağıtçı filmindeki gibi romatizmalı bir insanın dizlerinin ağrımasını beklemeye gerek yok. meteorolojinin söylemiyle yağan yağmur, sizin dualarınızdan etkilenmemiştir.
ayrıca aklıma şu sahne de gelmedi değil: buradan
devamını gör...
müslümanların yapmayacağı bir şeydir. sebebiyse özel olarak böyle bir duanın olması. şu ülkede islam'a saldıramazlarsa islamın içindekilere saldırırlar.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"dine laf etmeyip yağmur duası ile dalga geçmek" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim