modern dilbilimin en büyük babalarındandır saussure. dil incelemelerinde dizgesel yapıyı temel alan adamdır. öncelike, kendisinin hayattayken pek az eser yayımlamıştır. daha sonra türkçeye de çevrilen 'cours de linguistique generale' verdiği derslerden tutulan muhtelif notlardan olup, ölümünden yıllar sonra yayımlanmış*.

dil, göstergeler dizgisidir sösyo'ya göre.. göstergenin mahiyetine dair söyledikleriyle mevzusuyu temellendirir. dilsel gönderge nedensizdir der. ne demek bu, gösteren(significant) ile gösterilen(signifie) arasında hiçbir zaruri bağ yoktur. yani ben belli bir çiçek için manolya diyorum, ancak buna manolya demem, tacettin dememden daha uygun, daha geçerli anlamına gelmez, böyle bir zaruri bağ yoktur der. kısaca dil, toplumsal uzlaşıdır diyo amca. bazılarına yarı nedenli olur da demiş. mesela çok oturgaçlı götürgeç*. yaptığı işin özüne dair bi isim taşıyan nesneler için bu tanımı yapmış. yapmasa daha iyiymiş.

ek olarak, dilsel ögelerin ancak bir bütün içinde anlamı olacağını söyler. hiçbir kelime münferit olarak anlam içermez. onun bi 'riviere' örneği vardı bununla ilgili. yani ben 'nehir'den bahsedeceksem, derenin, çayın ve türevlerinin ne olduklarını ve aralarındaki farkları bilmem gerekir, demek istiyo.

dizgeler üzerinde daha bir sürü ayrımı var.* modern bilim ve felsefeyi en çok etkileyen analitik düşüncenin temellerini bu ayrımlarla atmış kendisi. meşhur neo-kantçı ernst cassirer şöyle demiş bu konu hakkında: bütün bilim tarihinde, dilbilimin doğuşundan daha büyüleyici bir dönem olmadı.
devamını gör...
çalışmaları yapısalcılık kavramının referansı olarak kabul edilen, 1857/1913 yılları arasında yaşamış isviçreli filolog.


genellikle 20. yüzyılın dilbiliminin ‘babası’ olarak düşünülmektedir. özellikle yapısalcılık ve göstergebilim
 alanında adını duyurmuştur.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
"mutlak değişmezliğin tek örneği yoktur. "
devamını gör...
modern dilbilimin ana ilkelerini belirlemiş, yapısalcılık kuramı onun görüşleriyle ortaya çıkmıştır. kendisi cenevreli'dir ve küçük yaşlarda bile etimolojiye düşkün birisi olarak dil üzerine denemeler yazmıştır. 15 yaşına kadar fransızcasına ek almanca, ingilizce, latince ve yunancayı öğrenmiş, fizik ve kimya bölümü okusa da diller üzerine sürekli araştırmalar yapmıştır. hint-avrupa dilleri üzerinedir bu çalışmalar ve bir süre sonra genel dilbilim dersleri vermeye başlamıştır.

dilbilimde birçok kavram onunla birlikte çıkar ve yine birçok ayrımı o yapar: gösterge, dizge, dil ve söz ayrımı, art zamanlılık ve eş zamanlılık, konuşma dili ve yazı dili, töz ve biçim, dizim ve çağrışım gibi kavramlar yapısalcılık adı altında onun görüşleri sayesinde oluşmuştur.

saussure öldükten sonra öğrencileri onun derslerinden aldıkları notları derler ve onun görüşleri yayınlanır. bunu yayınlayan kişi doğrudan saussure olmadığı için gerçekliği ve değiştirilmiş olma ihtimali ise tartışmalara sebep olmuştur.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ferdinand de saussure" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim