#final yapan diziler
dram / fantastik / komedi / kore dizisi
10 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

2016-2017 döneminde tvn'de yayınlanan güney kore yapımı dizidir.
goblin olarakta bilinen dizinin genel konusu, goryeo hanedanlığı zamanında başarılı bir general olan kim shin, dönemin hanedanı tarafından ihanetle suçlanarak idama mahkum edilir. bu infaz sonrasında ise, yaşamı boyunca öldürdüğü insanlar yüzünden lanetlenerek bir goblin olarak ölümsüzlük cezasına çarptırılır. ölümsüzlük cezasını bitirebilmesi için göğsünün ortasında bulunan kılıcın goblin gelini tarafından çekilmesi gerekmektedir. yüzyıllarca yaşayan ve gelini bulamayan goblinin ji eun-tak ile tanışması ile de işler değişir. eun-tak enerji dolu, doğmadan ölmesi gereken ama goblinin müdahalesi ile annesi karnında iken kurtulan bir ruh. bu sebeple de ruhları görüyor, goblini çağırabiliyor. bildiniz. goblinin aradığı gelin bu. bilinmeyen konu, eun-tak aşık olup evlenecek sanırken, kim shin'in hayatını sona erdireceği.

genel çerçevede konu bunun üzerine ilerlerken, azrail ile goblin arasındaki atışmalar, eun-tak'ın eğlenceli halleri, goblinin hizmetkarı rolünde bulunan genç çocuğun tavırları hikayeyi oldukça eğlenceli bir hale getiriyor. en sevdiğim sahnelerden biri eun-tak ile shin'in ilk tanıştığında tak diye kendini kanada da bulması. kocaman akça ağaçlar arasında dolaşırken bir yaprak yakalaması ve onu saklaması. etkisinden kurutlamıyorum.

16 bölüm olan dizi bence gerçekten eğlenerek izlenebilecek yapımlardan. vakit kaybı yaşatmaz. iyi seyirler.
devamını gör...
başlığı sol frame'de görünce çok heyecanlandım. guilty pleasure dizim... 2017-2021 tarihleri arasında her sene izledim çünkü bu diziyi. yayınlanırken izliyordum, sonra her sene ilk kar yağdığı vakit (dizide özel bir vakit oluyor bu) ben de dönüp bir daha izlerdim.

forever çok sevdiğim için benzer bir konuda olması hasebiyle dikkatimi çekmişti goblin. forever'da da ölümsüz bir adam konu alınıyor, goblin'de de.

goblin, vakti zamanında yaşadığı yerin en ileri gelen askeri, komutanı olan kim shin adında bir adamı konu almaktadır. bu adam savaşlarda o kadar başarılıymış ki, halk artık kraldan çok ona hürmet eder hâle gelmiş. kralın sağ kolu bu durumu fark edip kralla beraber kim shin'i öldürmek ister. bu yolda kendi karısını dâhi feda eden kralın hiç acıması yoktur. kim shin'i öldüren kişi kendi askeri olur ve öldürdüğü kendi kılıcı ise lanetlenmiştir.
bu lanet, ancak ve ancak gelini olacak kişi tarafından kaldırılabilecektir. ve lanet yüzünden, kim shin ölümsüz olmuştur.
kaderine yazılmış olan kişi, yani evleneceği kişi haricinde kimse lanetini bilemez, göğsünde saplı olan kılıcı göremez bile. bu şekilde kim shin, yüzyıllarca yaşar.

yüzyıllarca süren bu yaşamında elbette çok varlıklı olur, çok kültürlü olur. dünyaya bizzat tanık olmuş olur. fakat bir sorun vardır ki: yalnızdır. çünkü yüzyıllar boyu eşi olacak kişiyle karşılaşmayı beklemiştir. birileriyle yakınlık kurmaktan da çekinir çünkü sonunda onlar ölümlüdür, sevdiği herkesi toprağa vermek kim shin'e acı verdiği için insanlarla yakınlaşmamayı öğrenmiştir.
ayrıca lanetin getirisi olan birkaç gücü de vardır kim shin'in. fakat bu güçlerinin hiçbirini insanların hayatını değiştirip etki etmek için kullanmamıştır, zirâ tanrının yazgısını değiştirmek istemez.

fakat bir gün, çok içtiği bir vakit bu düşüncesini unutarak ölüm döşeğindeki hamile bir kadına yardım eder ve gücüyle onu kurtarır. tanrının yazgısını bir nevi değiştirmiş olur, ölmesi gereken biri ölmemiştir. aslında yüzyıllarca beklediği yazgısı da kendi elindeymiş.
hamile kadını kurtardığında ölmesi gereken bebek, goblin'in gelini olur. seneler sonra bir şekilde karşılaşırlar.
ama asıl olaylar bundan sonra başlayacaktır.

dizi reenkarnasyonu da ele almaktadır. geçmiştekilerin hâlâ bir şekilde hayatında olması ortaya çıktıkça tüm yaşananlar dallanıp budaklanır. ayrıntılar arttıkça, hatırlananlar arttıkça ve yeni yaşananlar da eklendikçe konular daha çok içine çeker.

ayrıca goblin gibi ölümsüz olan, insanların canlarını almakla görevli bir azrail de vardır dizide. dizi hem dram konusunda iyidir, hem de komiktir. azrail ve sunny'nin hikayesi; goblin ve gelinin hikayesinden daha çok canımı yakar, o hikaye daha güzeldir bence.

kılıcı tek görebilen ve çekip çıkarabilecek olan aşkını bulan goblin, bunu ona söylemez. bu sefer de aşık olmuştur ve yüzyıllardır beklediği ölüme kendini hazır hissetmediğini fark eder. henüz yeni yetişkin olmuş gelini, aşkı ise olanları çok sonra öğrenir.
dizinin 13. bölümü favori bölümüm bu arada.

normalde fantastik şeyleri pek sevmem. ama kore dizilerinde/filmlerinde efektlerin güzel yapıldığını düşünüyorum. mesela memories of alhambra diye bir dizi daha vardı, bir sanal gerçeklik oyunu gerçeğe dönüşüveriyordu. ve dizideki efektler falan çok hoşuma gitmişti. bu dizide de aynı şekilde, efektler yerindeydi. hakan muhafız gibi değildi en azından. *

öncelikle ben başrol, goblin rolündeki, kim shin rolündeki gong yoo'yu çok beğeniyorum. oyuncu olarak beğeniyorum yani. tatlı da adam. squid game'de metroda kart veren ve oyun oynatan adam olarak da çok tanındı mesela. diğer yapımlarının da birçoğunu izledim, iyi bir oyuncu. silenced filmini özellikle öneririm. orada da bir öğretmen rolünde. train to busan da zombi vs severler için ideal bir film.

ben böyle 6 ay - 1 sene civarı bir ülkeye takılıyorum. dizi/film/şarkı sektörlerini sömürüyorum. sonra başka ülkeye geçiyorum. 2017-2018 benim kore ve japon dizi filmleri izlediğim, müzikleri dinlediğim dönemdi. mesela 2016'nın tamamında hint filmi izlemiştim, şarkıları dinlemiştim. sonra rus, fransız, ingiliz, iran derken hep gelişti ve değişti dizi/film sektörüne merakım.

her ne kadar tonlarca daha iyisini izlemiş olsam da ilk kore yapımı dizim goblin'di, belki de onun için yeri ayrdırı. ve üstelik kore dizilerine önyargılıydım. onun için şaşırdım herhalde, böyle bir şey beklemiyordum. hâlâ da biri kore dizisi izlemek istiyorum dese olağanüstü bir şeylere katlanabilecekse goblin öneririm. dram dizileri de güzel oluyor. itaewoon class, reply 1988 vs de önerebilirim.. ama vasatın altında da çok fazla dizileri var maalesef. klişe çok seviyorlar.

ya bir de korelilerde şöyle bir şey var: ya tüm diziyi çok kötü yapıp harika bir finalle akıllarda kalıcı bir şeyler yapıyorlar ya da tüm diziyi güzel yapıp finalde içine ediyorlar. goblin'in finalini de pek sevmem mesela. yine de 16 bölümün hakkını yemeyeceğim. izlenir.

başrol gong yoo kore sektöründe iyi bir oyuncudur onu da geçtim, dizideki diğer tüm oyuncular ve hatta dizi müzikleri, bunları söyleyenler dâhi seçkin kişilerdir. goblin'in gelini rolündeki kim go-eun'u pek sevmesem bile azrail rolündeki lee dong-wook çook iyi bir oyuncudur. yoo in-na ile olan kimyaları o kadar beğenilmiştir ki dizinin ardından sırf ikisinin başrolde olduğu (bkz: touch your heart) diye bir dizi daha çıkmıştır.
btob grubundan tanınan yook sung-jae'den tutun, kim min jae, kim sohyun seçkin oyuncular olup yan roller bile çok önemsenmiştir.

kore dizilerinde neredeyse her dizi 16 bölüm olur. bu dizi de öyle. onun için su gibi gidiyor. ayrıca her dizi için bir albümü çıkarırlar. bu dizinin albümü de yine kore müziğinin seçkin müzisyenleri tarafından seslendirilmiştir. özellikle ailee ve soyou'nun seslendirdikleri favorimdir. crush, chanyeol, punch, mamamoo, heize gibi önemli isimler de seslendirmiştir.bir kore dizisi izlemek isterseniz başlangıç için ideal olabilir. en azından klişe ve saçma şeylere mâruz kalmamış olursunuz.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"guardian: the lonely and great god" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim