gulaş çorbası macaristan'ın geleneksel yemeklerinden biridir. dana eti, soğan, kırmızı biber ve biberden yapılır. gulaşın kökeni, 9. yüzyılda macar çobanların yediği bir haşlama yemeğidir. yemeğin adı, macarcada "sığır güden kişi, çoban" anlamına gelir. damak tadımıza aşırı uygun olan bu çorbayı , denk gelirseniz kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.
devamını gör...
başlığı gördüğüm an aklıma öğrencilik yıllarım ve itü yemekhanesi geldi. ayda bir kez "dana gulaş" adı altında ilginç bir yemek çıkardı. o yemeğin çıktığı gün aç kalırdık. zira tabağa yarısı yağ olan küçük bir et bırakırlardı.
devamını gör...
osmanlının avrupa seferleri sırasında yeniçeriye dağıttı kumanyadan türediği rivayet edilen yemek. rivayete göre kul aşı ismi zamanla gulaş olmuştur buradan.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"gulaş" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim