1.
hitit medeniyetinin baş yapıtı kabul edilen anadolu medeniyetler müzesi'nde sergilenen sanat eseri.
devamını gör...
dış yüzü kabartmalı ve renkli olan bu vazonun üzerindeki kabartmalı motifler tek tek incelendiğinde, her bir figürün ve motifin birbirini tamamlar nitelikte olduğu ve bütün olarak kutsal bir töreni, büyük olasılıkla dini bir evlilik törenini, yansıttığı görülmektedir.
üstündeki kabartmaları incelediğimiz de 4 evreden oluşur.
1.sahne olarak adlandıracağımız hazırlık sahnesinde mutfak olarak tabir edilecek olursa yemeklerin hazırlandığını, saza benzer müzik aletinin çalıp,oynadıklarını, sabit veya taşınabilir lir eşliğinde bir grup kişiye içecek ikramında bulunulduğunu görürüz.
2.sahne ise aynı şekilde müzik aletlerini (lir,saz) çalınıyor gaga ağızlı testiler ile gelen misafirlere içecek ikramında bulunuluyor. en son kısımda ise boğanın boğazı kesilip kurban ediliyor. (boğa heykelinin önünde).
3.sahne çalpara müzik aleti eşliğinde hediyeler taşınıyor. bir bina görünüyor. bu binanın üstünde tef çalınıyor. bina içinde de yatak bulunuyor, bir kadın ve bir erkek resmedilmiştir. kadının duvağının üstünde bir erkek eli görünüyor. (kadının duvağını açıyor erkek ve ona hediyeler veriyor.)
4. ve son sahne ise yine aynı şekilde müzik aletleri,akrobasi hareketleri görünürken binanın içinde de kadın ve erkeğin cinsel birleşimi resmedilmiştir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"inandık vazosu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim