#ödüllü filmler
drama / macera
10 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

1.
frank capra'nın 1946 yapımı kült fantastik drama filminin adı. başrolünde james stewart vardır ve yayınlandığı dönemde türkiye'de yaşamak güzeldir adı ile vizyona girmiştir. filmle ilgili ilginç olan şey ilk yayınlandığı zamanlarda pek ilgi görmemiştir. daha sonraları televizyon kanalları tarafından yılbaşında gösterildikçe çok izlenir, çok sevilir ve zamanla büyük bir hit haline gelir.
devamını gör...
frank capra'nın yönettiği james stewart, donna reed gibi ünlü oyuncuların başrolünde yer aldığı 1946 yılında yayınlanmış olan filmdir. film türkçe'ye şahane hayat olarak çevrilmiştir ayrıca hayat güzeldir şeklinde yayınlandığına dair kaynaklar da bulunmaktadır. film her yıl yılbaşında amerikan televizyonların da yayınlanmaktadır. işin asıl ilginç yanı ise filmin ilk yayınlandığı yıllarda bu kadar hit alamamasıdır. filmin üzerinden yayın hakları kalkınca tüm televizyon kanalları yayınlamaya başlar ve film bu noktadan sonra hakettiği değeri görür. filmin konusu ise işi adamı george bailey'in önce insan mantığıyla ticari işlerine devam ettiği için art arda sorunlar yaşamış ve intihar etmek için köprüden atlamaya karar vermiştir. tam bu sırada clarence adlı bir koruyucu melek belirir ve onu kararından vazgeçirmek için küçük bir oyun oynamaya karar verir. its' a wonderfull life umutsuzluğa kapıldığınız anda sizi tekrar hayata bağlayacak şeyleri hatırlamanızı öğütlüyor. izlememiş arkadaşlar için mutlaka öneririm.
devamını gör...
the big bang theory'de bu filmden bahsedilince diziyi durdurup hemen filmi açtım ve izlemeye başladım.filmin bir kaç değinilmeyen noktalarından bahsetmek istiyorum.başka insanlar için kendi hayallerinden vazgeçmek ve çevrendekiler birşey kaybetmesin diyerek kendi kazanacaklarından vazgeçmek herkesin yapamayacağı bir şey.bailey aslında ne kadar önemli birisi olduğunu farkediyor ve hayatın tadını almaya başlıyor.izlenmesi ve başkalarına tavsiye edilmesi gereken filmlerden.
devamını gör...
1946 yılında yapılan bir frank capra filmi. başrolde james stewart var. siyah beyaz bir filmdir fakat renkli versiyonu da bulunmaktadır bazı film sitelerinde. bu filmi izlemek, yurt dışında yeni yıl planlarının olmazsa olmazlarından biridir. çok spoiler vermeden konusundan bahsedeyim;

george bailey, tüm çevresine iyilik yapmış, başkalarının hayallerinin gerçekleşmesi, hayatlarının rahat olması için kendi hayallerinden vazgeçmiş, dünya tatlısı bir adamdır. bir gün bazı terslikler sebebiyle, christmas günü, kendini köprüden aşağı atarak intihar etmeye karar verir. o sırada kanatlarını kazanmak için birisinin hayatına dokunması gereken bir melek, george'u kurtarır. george, melek clarice ile konuşurken laf arasında "hiç doğmamış olmayı dilerdim" der. clarice de bunu fırsat bularak george'a onsuz hayatın nasıl olduğunu gösterir. george hiç doğmamış gibidir. zamanında hayatına ciddi olumlu katkılar yaptığı kişiler, sırf o doğmadı orda yoktu diye, acınası hayatlar yaşamışlardır. bütün bunları gördükten sonra george eski hayatına dönmek ister. ve döndüğünde, tüm ailesi, sevdikleri ve onu sevenler george'un hayatını zora sokan sorunu çözmek için onun gelmesini bekliyorlardır.


en sevdiğim filmdir diyebilirim. bu film olmasaydı çoktan bedenen dünyadan ayrılmış olurdum dostlarım. kendimden ne zaman nefret etsem, ne zaman bir işe yaramadığımı hissetsem, filmi düşünürüm, izlerim bazen, işte o zaman herhangi birinin hayatına olumlu bir konuda dokunduğum gelir aklıma, bir anlığına kendimi, yaşamayı severim. ve bu filmi bana öneren kıvırcık saçlı, hafif ayrık dişli, müthiş gülüşlü adam; ne düşündüğümü sen çok iyi biliyorsun.
devamını gör...
çok çok değerli bir insanın bana önerdiği çok çok değerli bir film ah zamanı geldiğinde itiraf edebileceğim.
t: 1946 yapım dram filmidir.. ah odbody..
devamını gör...
insana güzel şeyleri hatırlatan frank capra'nın 1946 yapımı filmi. fantastik eserler sıçarcasına çıktığı için derinliği kaçıyor şimdilerde. fakat bu filmin derinliği ve gerçekliğinin yanındaki fantastik dokunuşları ile insanın aklına atsız'ın "edebiyat, hakikatlerin hayalle süslenmesidir." cümlesi geliyor ve belki de yaşamam çok da kötü değildir hissi veriyor.
devamını gör...
çok güzel klasik bir hollywood filmidir. umutsuzluk yaşayan insana gerçekten umut veren bir filmdir. amerika'da ise bu film savaş sonrası ve soğuk savaş öncesi ara dönemde çekildiği için, daha sosyalist bir anlayış ile yardımlaşmayı öne çıkaran bir konu taşır. ancak vahşi kapitalist amerika soğuk savaş dönemine girdiğinde mccarty döneminin komünist avı baskısıyla, bu tarz senaryolar da komünist propaganda olarak değerlendirilmiş ve benzer yapımlar engellenmiştir.
devamını gör...
bir frank capra filmidir.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
filmin senaryosu frank capra, jo swerling, albert hackett ve frances goodrich tarafından yazılmıştır. senaryo philip van doren stern'in bir öyküsünden uyarlanmıştır. filmin başrollerinde bu filmde harikalar yaratan james stewart, filme bambaşka bir renk katan donna reed, yine çok iyi bir performans sergilemiş olan lionel barrymore ve henry travers oynamıştır. film en iyi film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmen dahil beş dalda oscar adayı olmuştur.

kanatlarını kazanması için dünyaya gönderilen clarence isimli meleğin görevi george bailey'e yardımcı olmaktır. george bailey ile bir noel günü karşı karşıya gelen melek bu karşılaşmadan önce george bailey'nin hayatından kesitler izler. bu bölümde george bailey'nin ne kadar iyi bir insan olduğunu, başka insanlar için kendi hayallerinden vazgeçtiğini, birçok insanın hayatını değiştirip bazılarının da hayatını kurtardığını izler melek.

ancak george bailey belli bir zaman sonra aslında kendi ile alakalı olmayan bazı maddi sorunlar yüzünden intiharın eşiğine gelir. clarence george bailey'ye ne kadar şahane bir hayatı olduğunu gösterip hem onu kurtarmak hem de kendi kanatlarını kazanmak için uğraşacaktır.

hayat size çok ağır geldiğinde açıp izlemeniz gereken muhteşem bir film.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"it's a wonderful life" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim