favori grubum symphony x'in süper davulcusudur. ayrıca yine önemli bir abd'li progressive metal grubu olan redemption'ın 2003 çıkışlı ilk albümünde de bateristlik görevini üstlenmiştir.

ilk dinleyişte pek etkilemeyebilir ve bunun asıl sebebinin kendisinin kompozisyonlara uygun davul partisyonları yazıp çalması olduğu kanısındayım; kompozisyonel davul yazımında metal dünyasındaki en iyi isimlerden biri olduğunu düşünüyorum jason'ın. yani çok teknik ve kabiliyetli bir bateristtir kendisi ama yetenek şovu yapmaz yerli yersiz; sadece parçaların uygun yerlerinde hünerlerini gösterir kendisi.

symphony x'in 1994'te çıkan ilk albümünden 2015'te çıkan son albümüne, sadece 1998 çıkışlı twilight in olympus haricindeki tüm albümlerinde baget sallayan kişidir; grup da halen aktif ve yeni bir albüm bekliyoruz syx'ten ve bunda da rullo'yu dinleriz bir aksilik olmazsa. bu arada kendisi kişisel sebepleri gerekçesiyle tio albümünde yer alamamıştır. isonrasında ise v: the new mythology suite albümüyle gruba (iyi ki) geri dönmüştür 2000'de. 2013 senesinde bir kalp krizi geçiren isin, iyileştikten sonra kısa süre içinde sahnelere (ve stüdyolara) geri dönmüştür. bu arada, symphx'in 1998'deki albümde davulculuk görevini üstlenen thomas walling geçen sene vefat etmiştir. rip.

jason rullo'nun çok "precise" bir davulculuğu yoktur aslında. yani kendisi bir makine/robot kadar kusursuz çalamamaktadır. lakin, çok enerjik bir bateristtir ve kendisini canlı kayıt videolarında izlemek heyecan ve zevk verir. adeta kompozisyon yazdığı ve ataklarıyla süslediği ritimleri ve kompleks davul atraksiyonları kesinlikle ilgi celbedicidir. bazen de, ilk dinleyişte fark edilemeyebilecek sofistike ve bir nevi mistik numaralar yapmaktadır rullo. örneğin, v albümündeki evolution (the grand design) parçası, power yönü baskın bir eserdir. burada da düz twin pedal gittiğini düşünürüz kendisinin bazı yerlerde. fakat, dikkatli bir dinlemeyle aslında buralarda ilginç bir aksatma yaptığı fark edilir. ama bunu da parçanın power yapısını bozmadan yapıyordur. düz twinli ritim gerektiğinde ise öyle çalıyordur. dediğim gibi, davulcunun yaptığı bazı şeyleri tam manasıyla anlayabilmek için biraz ekstra dikkat gerekebiliyor.

bana göre en iyi davulcuğunu 2000 çıkışlı v: the new mythology suite albümünde göstermiştir rullo reyiz ama bu biraz da bu albümün, diğer sx albümlerine göre daha labirentsi ve sofistike olmasıyla alakalı bence. yani v'daki şarkı yapıları, bu derece kompleks bir davul yazımı ve icrasını destekliyor diye düşünüyorum. ondan sonra (aslında önce), 1995 çıkışlı, grubun ikinci stüdyo albümü the damnation game'deki dressed to kill şarkısının sonlarında da kendisinin ne derece hünerli bir müzisyen olduğuna da şahitlik edebiliriz. veya 2011 çıkışlı iconoclast albümlerine ismini veren parçanın ortalarındaki kimi atraksiyonları da takke uçurtacak cinsten. burada adeta altyapıdan bağımsız ama uyumlu da olan bir kompozisyon yazmış ve zekice oturtmuş o bölüme jason reyiz.

diğer tüm symphony x üyeleri gibi mütevazı bir insan izlenimi verir. ona buna laf attığına, birilerine sataşıp gündeme gelmeye çalıştığına falan rastlamadım ben şahsen.

baterist, joe mama's food truck ismindeki bir şeyle (yemek aracı) yemek sektörüne de atılmıştır. zaten metal müzikte belli başlı 3-5 grup dışındakiler çok da aman aman para kazanmıyorlar bu sektörden. akıllılık yapmış bence abimiz. kendisine bol kazançlar dilerim bu işte. davul dersi falan da verdiğini okumuştum. zaten gruplar artık konserlerden ve böyle ek işlerle para kazanabiliyorlarsa kazanıyorlar. eskisi gibi, albüm satışlarıyla geçinebilecek metal grupları nadirdir. megadeth gibi büyük grupların bile albüm satışlarından paylarına çok gelir düştüğünü zannetmem. metallica ve iron maiden, bu bağlamda istisnalardır muhtemelen. ama onlar da "zenginliklerini" turnelere borçludurlar. yani albüm ve çeşitli ürünlerin satışından fena sayılmayacak paralar kazanabilseler de asıl konserlerden kazanıyorlardır elbette.

birkaç örnek performansını da bırakayım madem buraya davulcunun:devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"jason rullo" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim