yaklaşık 15 ay süren mücadelemiz ne yazık çoğu hastada olduğu gibi olumsuz sonuçlandı. ilk önce dilde bir ağrı ile başlayan ve ilk başlarda önemsemediğimiz bir yara 15 ayda can aldı. hacettepe'de dil ameliyatı olan ve dilinin yarısı alınan babam lenflere sıçradığı için 1 ay sonra işin tedavisi ve takiben kemoterapi gördü. ne acılar ne ağrılar çekti. bu arada sakın ola bir doktorun demesi ile ameliyata , ışın tedavisine kemoterapiye evet demeyin. halk arasında bir tabir vardır. "bıçak değdiyse kanser hastasına o yara artık onulmaz." biz aynısını yaşadık. babama ameliyat kararı veren ve bize "küçük bir ameliyat diyen o hacettepeli sözüm ona doktor " yüzünden yara büyüdü de büyüdü. dilden boğaza çeneye sıçradı. ne ağrılar ne acılar çekti. ağladı da ağladı. boynunda ceviz büyüklüğünde 20-30'a yakın tümör....
intihar etmeye bile kalktı. piyasadaki artık uyuşturucu niteliğindeki iğnelere bile cevap vermeyen bünye ... medicanaya götürdük adama nefes alamıyor diye covid dediler. diyoruz ki adam hastalığı yüzünden nefes alamıyor, boynundakiyaralar vs... gün gibi ortada...

ankara şehir hastanesinde 40 gün yattı. müdahale edemeyiz, kemoterapi de veremeyiz dediler. çok ağır dediler. vefatı şah damarını boğmaya kalkan tümör parçaları sayesinde olacak dediler ve gerçekten de böyle lanet bir ölüm oldu. 3 gün önce babamı kaybettik . ve bu mücadelemiz sanki hiç yokmuş gibi ölüm sebebi covid, salgın hastalık yazıyor ölüm belgesinde.

evet 4. evrede artık yaşaması mucizelere kalmış , vücudu çürümüş 40 kiloya düşmüş 65 yaşındaki babamı sırf nefes almakta zorlanıyor diye covid diye ölüm belgesi düzenlediler. hani televizyonlarda yazıyor ya alt yazılarda.... "bugün 270 ölüm var coronadan diye...""" çoğu böyle hastalar.... aklınızda bulunsun. büyük bir düzenin parçası olabiliriz.
devamını gör...
allah rahmet eylesin. ben de tam tersini duyuyorum. covid den ölenler için başka sebep belirtiyorlar şeklinde.

hangisi doğru anlamadım.
devamını gör...
ha bu arada akıllı ilaç tamamen safsata..... onu da belirteyim....
devamını gör...
allah rahmet eylesin, rabbim sabır versin.
devamını gör...
allah rahmet eylesin.
zaten inanmıyordum her gün verilen sayılara. vakalar yüksek olması gerektiği zamanlar diğer hastalıkları covid diye kaydediyorlar, düşük olması gerektiği zaman da covidi diğer hastalık diye kayıt altına alıyorlar
devamını gör...
başın sağolsun. acını anlıyorum.
devamını gör...
başsağlığı dileyerek konuyla ilgili bir kaç cümle sarfetmek isterim.
gelinen nokta olumsuz olduğu için sayın yazara ne söylense boş gelecek ancak bazı gerçeklere temas etmek de sanırım kamuyu bilgilendirmek, bu hastalıkla mücadele eden milyonlarca hastaya az da olsa birşeyler katabilmek adına önemli diye düşünüyorum.

kanser, belki de büyük bir çoğunluk için çağın hastalığı,
çünkü kesin ve net olarak bu işin çaresi yokmuş gibi bir kanı yaygın toplumda hala.

bundan 10 yıl öncesine kadar belki öyleydi, kanser hastalarını o kaçınılmaz son bekliyor olurdu kısa zaman içinde.
ama kesin çözüm ortaya konmamış da olsa, bu konuda oldukça yol kat etti modern tıp.

bizzat kendim 5 yılı bitirdim 4. yani son evre metastazik kolon kanserinde.
2016 yılında ilk teşhis konulduğunda karaciğer, karın zarı gibi farklı organlara sıçramış ve son evreye girilmişti bile.
geç kalınmış da olsa devreye hemen modern tıbbı soktuk çünkü başka çare yoktu.
önce bir yıla yakın süre devam eden kemoterapi, ardından büyük bir ameliyat, ardından tekrar kemoterapi seansları, ameliyatlar vs. derken, geride kalan 5 yıla , 70 kür civarında kemoterapi ve 5-6 ameliyat sığdırarak bugüne geldik.

geldik ama kolay mı oldu bu, elbette kolay olmadı ama artık ne kolay ki?
ölüm en kolayı, yaşamak zor bugünün dünyasında.

onlarca çeşit kanser türü var, neredeyse aklınıza gelen her organda görülebiliyor artık kanser.
bunların bazı türlerinde tıbbi ilerleme maalesef oldukça yavaş olurken, bazılarında da yeni nesil ilaç ve tedavi yöntemleri sayesinde, hastalık bitmese de, yaşam süresi hem uzuyor, hem de daha kaliteli bir hal alabiliyor.

örneğin sayın yazarın bahsettiği akıllı ilaç denilen yeni nesil ilaçlar, hastalara ciddi katkı sağlıyor. ben de bundan faydalanan birisiyim.
ancak her kanser türünde ve herkeste kullanımı mümkün değil bu ilaçların.
örneğin kolon kanserinde kullanılan panitumumab ve altuzan gibi akıllı ilaçlar, ancak ve ancak kanserli hücrede mutasyon yok ise ki bunun tıbbi adı ' yaban tip gen' olarak geçiyor, ancak bu hastalarda kullanılabiliyor. aksi durumda bu ilaçların fayda etmeyeceği gibi bir sonuca ulaşılmış.
bu ilaçlar ne işe yarıyor, kişiye katkısı ne ?
eski bilinen klasik kemoterapi ilaçları, damardan verildiğinde vücudun her yerine yayılıp, kanserli hücrelerle savaşırken, sağlam hücreleri de öldürmesiyle bilinir.
o çevrenizde gördüğünüz saçları kaşları dökük, zayıf, bitkin kanser hastalarının büyük bölümü maalesef klasik kemoterapiyle tedavi olabilen hastalardır. ilaç bütün vücudu yorar, belirtilerini dışarıdan bakan herkes görür.
oysa akıllı ilaçların çalışma şekli öyle değildir.
bu ajanlar, vücutta tümör neredeyse, verilen kemoterapi ilaçlarının büyük oranda oraya yönlenmesine, yani hedef göstermeye yarar. kemoterapi ilaçları vücudun diğer sağlam yerleri yerine tümörlü bölgeye yönlenir. ve bu sayede vücut klasik kemoterapide olduğu kadar yorulmaz, mide bulantıları daha az olur, saçlar kirpikler dökülmez.
kanser tedavisinde psikolojik direnç o kadar önemlidir ki, o saçların dökülmemesi bile, neredeyse kanseri yenmekle eşdeğer hale gelebilir bazı kişiler için bazı durumlarda.

akıllı ilaçtan sonra meselenin cerrahi yönüne bakacak olursak,
cerrahi kanser tedavisinde hala en geçerli yoldur. çünkü tümör dokusu tüm köküyle birlikte vücuttan çıkarılıyor, bundan daha iyi bir yöntem olabilir mi?
tabii bunu ehil ellerin yapması çok önemli.
yine geçen yıllarda bu tür ameliyatlar normal cerrahlar tarafından yapılırken, bugün artık kanser cerrahisi denilen bir bölüm bir çok yerde mevcuttur.
öyle ki, bu konuda organ bazlı branslaşma bile söz konusu.
örneğin benim oldukça uzun süren ameliyatıma iki ayrı doktor girdi.
birisi sadece karaciğerde çalıştı, diğeri de kolon'da. kimse kimsenin işine karışmadı ve karışmıyor da zaten.
dolayısıyla cerrahi bu işin tam da noktayı koyma aşamasıdır.

ancak her kanser türünde bu anlattıklarım mümkün değildir.
mesela pankreas kanseri için bugün ne yapılırsa yapılsın, kısa süre içinde o kaçınılmaz sona mahkumsunuz. bu türle ilgili hala gözle görülür bir ilerleme yok.

bu sebeple, modern tıbbın son dönemde meselelere baktığı şekliyle, ' hastalık değil hasta vardır' deyip, sayın yazara tekrar başsağlığı diliyorum.
inanıyorum ki babanız bir yerlerden sizleri görüyor, geride bıraktıklarıyla, bu duyarlılıklarından ötürü gurur duyuyordur.
devamını gör...
başınız sağ olsun. çok kötü günler geçirmişsiniz, insanın sevdiği birini, ailesinden birini, yakınını acı çekerken görmesi ve yardımcı olamaması, acısını hafifletecek bir derman bulamaması çok korkunç, üzücü ve yıpratıcı bir durum. umarım yaralarınızı bir an önce sarabilecek gücü kendinizde bulur ve yaşamınıza bir şekilde en az hasarla devam edersiniz.
babanızın covid ölümü diye kayıt edilmesine şaşmadım. özel bir hastaneye yatırılan çok yaşlı ve hasta, kalp yetmezliği son evresi ve ölümü bekleyen bir akrabama ölmeden 5 dakika önce covid testi yapıp onun ölümünü de covid diye yazdılar. üstelik yarım asırlık eşi karantinaya girmek zorunda kaldı ve cenazeye dahi gidemeyip evde tek başına oturmak zorunda kaldı. anlamakta güçlük çekiyoruz.
devamını gör...
mekanı cennet olsun. başınıza gelen olaylardan dolayı üzgünüm.
devamını gör...
ya herşeyi covide bağladılar insanlar korksun diye birisi grip oluyor covid sanıyorlar direk ben anlamıyorum eskiden de insanlar ölüyordu ve eskiden de insanlar grip oluyordu milleti korkutmak için saçma sapan şeyler söylüyorlar vaka sayılarını görmüyor musunuz aynı hep inanmayın arkadaşlar inanmayın herşeyi covide bağlayanlara inanmayın sizi korkutmak için yapıyorlar.
devamını gör...
başınız sağolsun allah sabır versin. malesef bende yakınlarda sevdiğim birisini kalp krizi sonucu kaybettim herkes covidden diyerek başsağlığı gönderdi artık ölümleri onunla bağlaştırıyoruz. üzüyor bu tarz seyler zaten hassas oluyor insan ekstra etkileniyor.
devamını gör...
içim aciyarak okuduğum başlık. zor süreçler yaşanmış sabır değil gönül ferahlığı diliyorum sizin için.
devamını gör...
iyi dilekleriniz için sağolun
devamını gör...
allah taksiratını affetsin. bazı konularda susup köşeye çekilmek daha iyi çünkü anlatamıyorsun. seni direkt geri kafalılıkla, komplo teoristliğiyle suçluyorlar. aşılama bittikten sonra ölümlere de covid kaynaklı olsa bile başka bir şeyler uydururlar belki. kış boyunca sümüğü akmamış insanların aşı aşı diye ...

neyse banane a... tekrar başın sağolsun arkadaş. allah sana ve sevdiklerine sağlık versin.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"kanserden vefat eden babama covidden öldü denmesi" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim