“19’unda sosyalist olmayanın kalbi, 30’unda hâlâ sosyalist olanın aklı yoktur.” sözlerinin sahibidir.
devamını gör...
bugünlerde dünyanın ihtiyacı olan türde bir lider.

tabi takdir edersiniz ki, bugün yaşasa, bigot, sexist, racist gibi isimlerle tanımlanırdı.

gerçekten lanet olsun şu dünyaya, 2000'li yıllara. tr'de tayyar, dünyada politik doğruculuk ömrümüzü çürüttü.

kedit: ayrıca ismini taşıyan büyük bir savaş gemisi de ikinci dünya savaşı sırasında inşa edilmiştir.
devamını gör...
(bkz: otto von bismarck) 1 nisan 1815 - 30 temmuz 1898

19. yüzyılda bağları kuvvetli olmayan bir konfederasyon olan almanya’nın güçlü bir imparatorluğa dönüşmesinde önemli rol oynayan ve birleşik almanya'nın ilk şansölyesi olan alman devlet adamıdır. bismarck-schönhausen kontu ve lauenburg dükü olarak da anılan otto von bismarck, yeni almanya'yı kılıç ve kan politikasına göre kuracağını söylediği için kendisine demir şansölye adı verilmiştir. 2. reich in kurucusudur.

kendisi yetkiyi ele alana kadar askerler tüm dünyada uygun adım marş! emrine sağ ayakla başlardı kendi mutlak otoritesini göstermek için sol ayakla başlanması adetini getirmiş ve tüm dünyada da bunu benimsemiştir.

çok çakal bir devlet adamıdır tüm avrupa devletlerini birbirine düşürmeyi başarmıştır zaten görevden alınınca 1. dünya savaşı çıkmıştır.

onlarca irili ufaklı alman devletçiğini birleştirmiş bu birleştirme bile başlı başına muazzam bir basariyken, buna ek olarak bir de almanya'yı orta avrupa'da başat bir güç haline getirmiştir.

sosis ve siyasetin nasıl yapıldığını bilen geceleri rahat uyuyamaz , birinci nesil kurar, ikinci nesil idare eder, üçüncü nesil de sanat tarihi okur, zamanın büyük soruları söylevler ve kararlarla değil, demir ve kanla cevaplanacak gibi alengirli aforizmaların sahibidir.

sayılı dehalardandır.
devamını gör...
tarih okurken bana enteresan gelmiştir hep neden bismarck'a kadar almanya da bir siyasi birlik kurulamamış? 1800'ler avrupa nın göbeğindeki bir devlet için çok geç bir tarih hakkaten.

üstelik kurulduktan sonra siyaset ve siyaset felsefesi adına bu kadar düşünür ve eser verebilmiş bir devlet olduğunu düşününce ilginç.
devamını gör...
alman devletinin kurucu babalarından, kılıç ve kan politikasının mimarlarındandır. demir şansöyle olarak da bilinir. almanya’nın muhtelif yerlerinde heykellerini görebilirsiniz.
devamını gör...
çok büyük bir siyasi deha olması yanı sıra istedikleri olmadığında da ergen gibi odasına kapanıp ağlayan alman politikacı.
prusya kardeşler savaşını kazandığında savaş bakanı gibi diğer bakanlar viyanayı işgal etmek istiyorlardı. bismarck ise avusturyanın nefretini kazanmamak adına geçiştirici bir barış antlaşması yapmak taraftarıydı en son istişareden sonra viyananın işgal edilmesi kararı çıkınca bismarck'ın "eğer viyanayı işgal ederseniz intihar ederim" dediği rivayet edilir. bismarck'ın akıllıca davrandığı şuradan anlaşılabilir ki kleindeutsche lösung* durumu ile almanya birleşince 1. dünya savaşında almanyanın en büyük müttefiki avusturya imparatorluğu oldu.
bismarck'ın istifa etmesinin sebebi ise 2. wilhelm'in afrikada koloni istemesi ve bismarck'ın ise avrupada daha az etkin bir politika izlemek istemesiydi. bakanları itihar ederim diyerek kararlarından döndürebilmişti fakat bu sefer karşısında bizzat kaiser wilhelm vardı. intihar ederim dese dur sen zahmet etme ben hallederim diyecek birisi. sonrasında ise almanyanın savaşı kaybedeceğini bile bile görevinden istifa etti sonrasında ise ilmek ilmek işlediği alman imparatorluğu ise şımarık wilhelm yüzünden aşağlayıcı bir malübiyet aldı.
(bismarck'ın renklendirilmiş portresi)
görsel
devamını gör...
adı, o yıllarda yapılan en büyük savaş gemisine verildi, devasa bir gemi idi, norveç fiyortlarında kıstırılıp batırıldı.

buradan
devamını gör...
almanya'yı birleştirip, avrupa'da bulunduğu dönemde almanya üstünlüğünü sağlayan tarihi şahsiyet.
devamını gör...
reelpolitik adındaki stratejisi ile belki de küçük bir prenslik olan hohenzollern hanedanlığını ve prusya'yı, demir ve kanla devasa bir imparatorluğa dönüştüren amca.

hohenzollern'ları kenara çekin sıradan avrupa monarşisi onlar. almanya'yı bildiğimiz manada almanya yapan iki kişi var. biri bismarck ötekisi de von moltke.

özellikle 3. napolyon'u yemleyip yemleyip ardından al sana pırasanın sapı minvalindeki politik hamleleri okullarda ne bileyim sbf'de falan ders olarak okutulmalıdır.
devamını gör...
almanların tonyukukudur.
devamını gör...
ismi karizmatiktir.
devamını gör...
1.şansölye, kont otto von bismarck.

devlet kurmasın da ne yapsın.
devamını gör...
kendisi özellikle hastalık, kaza, sigortaları yasalarının çıkmasına önderlik etmiştir. kısacası ona almanya'da refah devletinin mimarı diyebiliriz. ayrıca kendisi 83 yaşındayken 1898 yılında, sonraki yüzyılı göremeden ölmüştür.
devamını gör...
sid meier's civilization v oynunda almanya'yı temsil eden demir şansölye. almanya'nın fransa ve rusya ile aynı anda iki farklı cephede savaşmasından korkmuştur. buna bismarck kabusu denir. bunu önlemek için yaptığı ittifakların birinci dünya savaşının sebeplerinden olduğu söylenir.
devamını gör...
almayanın bölgede güçlü bir imparatorluk olmasında büyük pay sahibi olmuştur. otto von bismarck yeni almanya'yı kılıç ve kan politikasına göre kuracağını söylediği için kendisine demir şansölye (başbakan) adı verilmiştir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"otto von bismarck" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.