bir anarşist hermeneutikçi fransız filozof daha... bıktık bu fransızlardan kardeşim, daha şu fransızların bi yaralı parmağa işediği görülmemiş. hermeneutiği sembollere bağlayan kişidir kendisi.

kartezyen dualizmi tüm postmodernler gibi reddetmiştir. artı olarak nietzsche ve heidegger metafiziklerini de reddetmiştir. her ne kadar descartes düşmanlığı postmodern kültüre yerleşmişse de, ricouer'in öznesi de refleksif bi yapıya sahiptir. özne, ricouer'e göre, metin karşısında-tabiri caiz ise- pasif agresif bi durumdadır. özne, metni kendi önyargılarına indirger ama edilgen de değildir. metin ve özne ilişkisini bir süreç olarak olarak düşünürsek, özne, metinle girdiği diyalektik ilişkinin sonunda açığa çıkar. kendini muhafaza ederek ''değişir''. dolayısıyla her metin, yazıldıktan sonra yazarın niyetinden uzaklaşır ve bağımsız hale gelir. özneyle olan her temasında ise yeniden üretilir. ricouer'in bilgi ve metafizik anlayışının kısa özeti budur.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"paul ricoeur" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim