#ödüllü filmler

korku / gerilim
10 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

1.
2007 yapımı ispanyol korku-gerilim filmi..

jaume balaguero yönettiği film, itfaiyecilerin bir gecesini konu alan 3. sınıf bir tv programının kamerasından beyaz perdeye yansıyor. genç kızımızın itfaiyecilerle röportaj yaptığı sırada, bir alarm verilir, itfaiyeciler oraya gider, kızımız ve kameraman kardeşimizle beraber bir apartmana gireriz ve olay orada kopar.

klasik zombi temasına, pov türüyle yaklaşan, gerçekçi atmosferiyle insanı gerçekten korkutan bir film rec. ilk başlarda çok sempatik gelen sunucu kızımız, film ilerledikçe medyanın iğrençliğini simgelercesine itici olmaya başlıyor, insanların gerilimleri, çaresizlikleri ve korkuları yaklaşık 70 dakika izleyeni esir alıyor. yıllar yıllar önce çekilen blair witch project filminin açtığı yolda, onu çok geride bırakarak ilerliyor filmimiz.

özellikle son 10 dakikada tempo iyice artıyor, ortalama ve belki de birazcık havada kalan bir finalle bitiyor film. gerçi rec 2 filminde olaylar aydınlanıyor, bu filmde akılda kalan boşluklar doluyor ancak yine de insan biraz daha ayrıntı bekliyor açıkçası.

kesinlikle türünün en iyi örneklerinden olan film, avrupa sinemasının yaratıcılığının da bir anlamda simgesi oluyor ve olabildiğince büyük övgüleri hak ediyor..
devamını gör...
insanı gerim gerim geren, yer yer de gerçekten korkutan türünün hakkını başarıyla veren çok başarılı bir yapım. zaten bir sürü de ödül almıştı. sonra bir dolu devam filmi çektiler. onlar çok iyi değil ama ilk filmin yeri ayrı.
devamını gör...
kafa kameralı gerilim filmlerinin birtanesidir.

bir haber muhabirinin gece nöbetinde olan itfaiyecilerin yaşadıklarını haber yapmak istemesi ve onlara eşlik etmesi ile gelişen olaylar silsilesi konu alınmaktadır.
itfaiyecilerle beraber gidilen olay yeri, bir anda karantinaya alınır ve herkes son hızla zehirlenmeye başlar. zehirlenenler saldırganlaşır.

bu saldırganların kameralara çekilme anları izleyiciye gerilim ve korku verir.
filmin sonu, devamının geleceğini bildirir niteliktedir, belirsizdir.
devamını gör...
2007 yılında vizyona giren ispanyol korku filmidir türkçeye ölüm çığlığı gibi anlamsız bir şekilde çevrilen gerilim/korku alt dal olarak bilimkurgu filmdir.

found footage tarzında çekilmiştir. bu tarz filmlere bir diğer örnek (bkz: paranormal activity) dir. film 1. bakış açısıyla geçer baştan sonuna kadar olayları kameraman'ın gözünden birincil bakış açısıyla izleriz bu yüzden kendimizi olaylara kaptırır kendimizi filmin içinde buluruz.

olay bir haber spikeri ve kameraman'ın itfayecilerin gece hayatını çekmek istemesiyle başlar. itfayeciler bir binadan gelen basit gibi gözüken bir ihbara gider. kameraman ve spiker de onlara eşkil eder. işte o binaya girdikten sonra gerilim başlar ve filmin sonuna kadar sizi germeyi başarır.

itfayeciler polisle beraber binaya girdikten sonra binanın mühürlenmesiyle tüm karakterler hiç birşeyden habersiz bir şekilde binaya mahsur kalır. onlar gibi izleyen de ne olduğunu bilmez ve merakla sizi filme sürüklemeye devam eder.

film sizi hafiften gererek başlar daha sonralarında sizi gerçek bir hayatta kalma mücadelesine sürükler

klasik amerikan korku filmlerinden sıkıldıysanız kesinlikle bu ispanyol yapımı korku filmini izlemenizi tavsiye ederim.

filmin son sahnesinde işi bir anda vatikana bağlamaları insana ne oluyor ya dedirtiyor. son sahnede bizlerin kafasında güzel bir soru işareti bırakıp bitiriyorlar


dipnotlar: oyuncular bile film çekilirken seneryoyu parça parça okuyup ezberlemiştir. hiçbir oyuncu filmin hangi sahnesinde kimin öleceğini ne olacağını bilmez bu yüzden daha gerçekçi bir oyunculuk izliyoruz

filmin çekildiği gotik bina hazır halde çok bir düzenleme yapılmadan kullanılmıştır.
devamını gör...
korku sinemasının diğer örnekleri baz alındığında yeni olmayan fakat buluntu film türü ile (el kamerası ile çekilen ve gerçeklik havası veren amatör işlere denir) bilimkurguyu harmanlayan deneysel açıdan oldukça ayrıksı bir filmdi. ispanyol sinemasının korku türünde verdiği en zirve eserlerden biridir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"rec" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim