yazarların aklına düşen, onları meraktan yiyip bitiren, geceleri uyku uyutmayan sorulardır.

aşağıdaki sorular haricinde bir soru merakınız olur ise, -online- butonuna basarak moderatörlerimize yazabilirsiniz.
not : özel hayat sorusu ile gelmeyiniz, kastedilen sorular öyle sorular değil *

+ normal sözlük nereye bağlı ? 
- normal sözlük tamamen bağımsız bir oluşum. herhangi bir kurum ile en ufak bir organik/inorganik bağı katı suretle yok.  normal sözlük ; benim, senin onun, bizlerin yani işte. 


+ normal sözlükte küfür komple mi yasak ? 
-hayır, komple yasak değil.
salak, aptal, manyak, gerizekalı, pipi, çük, piç, yavşak, sıçmak, bok, puşt vb. kelimeler serbest.
aynı zamanda, kelimedeki harf sayısını baz alarak %51'ine sansür uygulamak kaydı ile küfür yazabiliyorsunuz.
örnek olarak : 
başlık: tokio hotel
tanım: aşırı y.r.. kürek şarkıları olan 4 kişilik alman rock grubu.
(yönetim burada beni uğraştırma kendi kendini sansürle anlayışını benimsemiştir.)
küfürle ilgili daha fazla detay için formatımızı okuyabilirsin. #139


+ format nedir ? 
- burada uzun uzun anlattırma şimdi.
tanım kodunu bırakıyorum, orayı oku olur mu?
#139


+ nedir bu sözlük radyosu ? 
- tamamen normal sözlük yazarlarına ait olan, amatör bir ruh ile kurulmuş radyodur. dilediğin formatta dilediğin programı yapabilmen mümkün. dilersen amatör müziklerini, dilersen podcastlerini bütün sözlüğe dinletmen mümkün. çekinmene gerek yok, burası senin radyon. her türlü bilgi için yoldaş benjamin franklin adlı üyemize yazabilirsin.


+ karma puan nedir ? ne işe yarar ? 
- karma puanı, yazdığın tanımların, aldığın artı oyların ve burada geçirdiğin sürenin ganimetidir. her ay düzenli olarak biriktirdiğin karma puanını banka hesabına yatırmaktayız. dilersen normal store'da alışveriş yapabilir, dilersen ortak atm'lerden nakit olarak çekebilirsin. son söylediğim şaka tabi. böyle taleplerle gelme hiç, nerede öyle bolluk?

aşağıdaki başlığı ziyaret edip, nelerin karma puan sağladığı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsin.
(bkz: karma puan sistemi)


+ sözlük mağazası nedir ? 
-biriken karma puanlarını çatır çutur harcayabileceğin alandır. dilersen, sözlük içinde sana yarar sağlayabilecek bir kaç özellik aktif edebilirsin (gizli gezinme, takipçi görebilme, renkli mahlas, reklamsız sözlük vb.) dilersen de enfes rozetlerin tadına bakabilirsin.  kullanılabilir karma puanı diye bir bakiye belirledik. karma puanınız ne kadarsa kullanılabilir karma puanınız da o kadardır. harcama yaptıkça kullanılabilir karma puanınız azalır, profilinizdeki karma puanı asla düşüş göstermez.

daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlığı ziyaret edebilirsin.
(bkz: normal sözlük mağazası)


+ bazı yazarların profilinde parantez içerisinde sıfatlar yazıyor, bu nedir?
-10.000 karma puanını geçmiş yazarları onore etmek için getirdiğimiz özelliktir. biz kısaca unvan sistemi diyoruz.

unvanları görmek ve unvan sistemi hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki başlığa gidebilirsin.
(bkz: unvan sistemi)
unvanın var ama değiştirmek mi istiyorsun, o halde #1943776 no'lu tanıma bakabilirsin.+ moderasyon özel mesajlarımı okuyor mu ? 
- ne moderasyon ne de yönetim, yazar mesajlarını okuyamaz. böyle bir panelimiz mevcut değil. hukuki bir gerekçe olmadığı sürece mesajların okunması ya da paylaşılması hiçbir şekilde söz konusu değil.  adı üstünde özel mesaj, özel yani. bu mesajlar veri tabanında şifreli bir şekilde saklıdır.

+ bir yazarın vefat haberini aldık, ne yapmalıyız?

-online listesinde aktif olan moderatöre ölüm belgesini ileterek bu bilgiyi vermelisiniz. bu durumda hesapları kapatılır profilinde kalbimiz onunla yazısı belirip nick altı akışa düşmeye başlayacaktır

+ bilgilerim 3.kişiler ile paylaşılıyor mu ? 
- normal sözlük sizlerden kayıt olurken yalnızca "e-mail" ister. diğer kişisel bilgiler opsiyonlu olarak bırakılmıştır.  normal sözlük yalnızca e-mail ve ıp bilginize sahiptir.  bu bilgilerin dışarı ile paylaşılması, hukuki bir karar bizlere ulaşmadığı sürece asla ve kata söz konusu değildir. 


+ tanım silme kotası nedir ? neden var ? 
- yeni oluşturulan bir mecraya yapılacak en büyük kötülük girilen içerikleri toplu olarak bir anda kaldırmaktır. bu sözlüğün ortasına bomba yerleştirmek ile eş değer bir zarara yol açabilir. normal sözlük'ü korumak için, en azından sözlük arama motorlarında oturana kadar böyle bir kota getirdik. ancak, tanım silme kotasının yalnızca normal sözlük'e mahsus olmadığını bilmeni isterim. bütün interaktif platformlarda (sözlük, forum vb.) böyle önlemler bulunmakta. bu konuda anlayışına sığınmak ile beraber ; sözlük oturdukça bu kotayı çok esnek bir hale getireceğimizi hatta ileride komple kaldıracağımızı da söylemeden edemeyeceğim.


+ tanım düzenleme kotası neden var ? 
bir önceki soruya verdiğim cevapta belirttiğim sebepler tanım düzenlemek için de geçerli. tanımı silmek ile o tanımı düzenleyip yalnızca nokta(.) koymak arasında bir fark yok. hali hazırda günlük 20 adet tanım düzenlemek/silmek mümkün. e yetmez mi ? allah'tan belanı mı istiyorsun be adam?


+ tanımlarımın yedeğini almam mümkün mü ? 
- bunun için bir çalışmamız var. xml dosyasında girmiş olduğun bütün tanımları, dilediğin zaman indirebileceğin bir opsiyonu yakın bir zamanda aktif etmiş olacağız. 


+ hesap silme işlemi var mı ?
- evet mevcut.
(bkz: hesap silmek) başlığını kullanabilirsin.


+ kafa izni nedir ? 
kafa izni hesabınızı dondurma işlemidir. kafa izni aldığınız zaman, dışarıdan profiline giren kişiler hesabını dondurduğunu görür. tanımların durur ancak bu süre zarfında mesaj alamaz ve mesaj atamazsın. geri dönmek istersen hesabına tekrar giriş yapman yeterli olur.


+ mahlas değiştirme mümkün mü ? 
- evet, mahlas değiştirmek mümkün. 6 ayda 1 olacak şekilde bunu sağlayabiliyoruz. sözlük içerisinden @bengaripsengüzeldünyaumutlu sana yardımcı olacaktır.

yahu bu ne kadar az bilgi, bana biraz daha bilgi ver diyorsan #1943776 no'lu tanıma gidebilirsin.


+moderasyonda bot var mı yoksa her hesap bir birey mi?
-moderasyonun tamamı, siz yazarlar arasından seçilen bireylerdir. onlar kanlı canlı insanlar ve bot muamelesi yapılmasına çok içerleniyorlar.  geceleri yorganın altında hıçkıra hıçkıra tanım silen modumuz var, ayıptır.


+ çaylaklık nedir ? nasıl yazar olurum ? 
- çaylaklık yazarlığa geçmeden önceki statüdür. bir nevi, buradaki kaliteyi korumak; içeriye iti kopuğu doldurmamak için getirdiğimiz önlemdir. 5 tane mis gibi tanım girerek, yazarlık için kapımızı çalabilirsin. 

çaylaklık sürecini minimuma indirmek için aşağıdaki başlığı inceleyebilirsin.
(bkz: çaylaklık sistemi)


+çaylakların tanımlarını görebilmem mümkün mü ? 
-evet bunu opsiyonladık. dilersen hesap ayarlarından bu seçeneği aktif edebilirsin.


+başka bir sözlükteki tanımlarımı olduğu gibi buraya getirebilir miyim ? 
-herhangi bir platformdaki yazını, o platformdan kaldırmak şartı ile normal sözlük'e olduğu gibi getirebilirsin. tanımı kaldırmadan getirmek istersen tanım kutusunda yer alan "alıntı" butonunu kullanman gerekli. 


+özel mesaj küfürleri için bir yaptırım var mı ? 
- çok yakın bir zamanda özel mesaj şikayeti sistemini getireceğiz. bunun üzerinde uğraşıyoruz. yapacağımız sistemde, şikayet edilen mesajın ekran görüntüsü alınıp moderasyona raporlanacak. bu sayede cezai işlem uygulanmasının önü açılacak.

+e- mail adresimi nasıl değiştirebilirim?
-bazı yazarlarımızdan bu konuda talepler geliyor. şu an ara yüzümüzde bunu yapabileceğiniz bir özellik maalesef mevcut değil. mucbir sebepler durumunda şu şekilde değişiklik talep edebilirsiniz.

- ilk olarak @yoldaş benjamin franklin ile iletişime geçiniz ve talebinizi belirtiniz.
- ikinci olarak mevcut e-posta adresinizden [email protected] adresine aşağıdaki gibi içerikli bir e-posta gönderin.
-- merhaba, ben sözlük yazarı x yazar, hesabımda kayıtlı e-posta adresimi [email protected] olarak güncellemek istiyorum.
- son olarak [email protected] adresinizden aşağıdaki gibi içerikli bir e-posta gönderin
-- merhaba, ben sözlük yazarı x yazar, hesabımda kayıtlı e-posta adresimi bu adres ile değiştirmek istiyorum.

prosedürün bu şekilde olmasının sebebi hem değişikliği sizin talep ettiğinizden hem de yeni e-posta adresinin de size ait olduğundan emin olma gereksinimimizdir.


+ normal sözlük'e nasıl katkı sağlayabilirim ? 
- her ne yapıyorsan, nasıl katkı sağlamak istiyorsan bize yazabilirsin. kapımız sana ardına kadar açık. burayı el ele, hep birlikte büyütüyoruz.

iletişim için ;

sözlük içi : @yoldaş benjamin franklin
discord : yoldaş6822
sözlük dışı iletişim : [email protected]
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sıkça sorulan sorular" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim