kaynak

sri lanka başbakanı ranil wickremesinghe, parlamentoda yaptığı konuşmada ülkesinin yakıt, gaz, elektrik ve gıda kıtlığının ötesinde ciddi bir durumla karşı karşıya olduğunu söyleyerek, "ekonomimiz tamamen çöktü" ifadesini kullanmış.
devamını gör...
türkiye'nin de gittiği yol aynısı
devamını gör...
ben iyimserdim, çok kolay bir şekilde işlerin düzeleceğini düşünüyordum. düşündüklerimde haklıydım fakat bir yerden sonra o zarardan dönülemiyor. işte bizim de son bir yıl içinde her an dönülmez bir zarara girmemiz olası. bu yüzden sri lanka haberi ile empati yapmak kolay ve ürkütücü. ne diyelim geçmiş olsun onlara.
devamını gör...
satın alalım, cüzi bir miktar karşısında toparaklarımıza katalım. fena mı tatile gideriz yazları, yazlık günü düşünün
devamını gör...
sri lankada halk bunları söyleyen başbakanın oğlunun lambo, ferrari ve çeşitli lüks markaları içeren arabalarını yakmıştı. ülke açlıktan geberiyor ama başbakanın oğlu lamboya biniyor. tanıdım.
devamını gör...
belliydi ki. en son enerji kaynağı borcunu çayla ödemeye çalışıyordu. gariban vatandaşlarına üzülürüm. adamlar zaten açlık sınırında yaşıyor. gerçi biz çok mu iyiyiz,? yoo ama işte insan üzülmeden edemiyor.

hayali okumak olan çocukları neye mahkum ediyorlar ya? sinirlenmemek elde değil.
devamını gör...
tanıdık senaryolar.
devamını gör...
sri lanka arjantin veya venezuela ile türkiye yi karşılaştırmak ortak yönleri çok olsada birçok açıdan farklılaşıyor. türkiye de iyi kötü bir sanayi bunun yanında kendini kanıtlamış bir imalat sanayisi var. tekstilde kendini kanıtlamış dünya markası çıkarmıştır, ayrıca türkiye turizm geliri bu ülkelere göre kat ve kat yüksektir. ayrıca dünyanın en zengin birliğinin komşusu yine dünyanın en zengin petrol ve enerji kaynaklarına yakın bir ülkedir.
devamını gör...
türkiye tekstilde kendini kanıtlayan bir tekstil markası çıkarmamıştır.

keşke olsa ama çıkarmamıştır.
bizim markalarımız bir zara, tommy hilfiger, armani, gucci, levi's değildir.
türkiye uluslararası markalara fason üretim yapan bir merkezdir.
en büyük markamız türk hava yolları o da iktidarın türlü desteğiyle olmuştur.
turizm ise o fiyatlara turist gelmesi çok normaldir.

konuya gelirsek, doğrudur aynı segmentte değiliz ancak ülke olarak da tarım bitirilmiş, sanayi kuruluşları satılmıştır.
bakmayın siz ihracaat şöyle artı vs dendiğine, kur yüksek olduğu için çin'den bile ucuz işçilik yapmaktayız.

hammadde üretiminin olmadığı, bir 5 lt şişe suyun 7 tl'den başladığı , ekmeğin 5 tl olduğu ülke iflas etmese bile, bu riski taşımaktadır.
devamını gör...
yakında "türkiye'nin iflas etmesi" diye başlık açmayız umarım.
devamını gör...
yakın zamanda sri lank'da hükümetin devrilmesine yol açan halk ayaklanmasının ardından the guardian'da yazılan bir analiz yazısı bize tekrar açıkça gösterdi ki bir noktada devrimlere yol açması muhtemel görülen küresel ve bölgesel ekonomik krizlerin etkisinin tahmin edilen ilk durağı türkiye'ydi. sokak hareketlerinin, hayati derecede şart olan değişimi hiç olmasa dahi hızlandıracağı aşikarken şu ana kadar türkiye'de ki bu pasifliğin sebebi belki bir bakıma sosyalist hareketlerin etkisizliği olarak görülebilir. sefalet ve halkın öfkesi artarken elbette bunu örgütleyecek ve sokağa taşıyacak olan devrimcilerdir, bizlere hiç şüphesiz çok iş düşmekte. önemli sorunlardan biri toplumun değişimin yaratacağı rahatlamaya bel bağlaması, adeta ölümü görüp sıtmaya razı edilmesidir. şartların en kötüsünü gördükten sonra halk kitlelerinde neo liberal sömürü düzenini yıkmak, adil ve eşit düzeni inşa etmek değil yalnız yaşayabilmek umudu hakim olmuştur. işte yıkılması gereken ilk olgu budur, toplumun umudu tekrar kazanılmalı ve sorunların ancak değişimin köklü olmasıyla (zira sorunlar köklüdür) çözülebileceği bilinci sağlanmalıdır. hiçbir kazanım, emeksiz ve bedelsiz elde edilmez.
devamını gör...
faiz arttırarak ekonominin toparlanamayacağını gösteren ülke.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sri lanka'nın iflas etmesi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim