buradan izleyebilirsiniz
chp’li gürsel tekin,

"suriyelilerin %30'unu gönderemezsiniz. onlar göçmen değil, seçmen olmuş artık.
burada 1 milyon çocuk doğdu. bunlar bizim çocuklarımız. onları nasıl entegre ederiz bunu düşünmemiz lazım.
sağlıklı beslenebiliyor mu? eğitim alabiliyor mu?
siz aşama aşama entegre ederseniz elbette olur. " açıklamasında bulunmuş.

— deutsche welle
devamını gör...
entegrasyon işe yarasaydı önce avrupa alırdı. avrupa'nın bizden daha fazla işgücüne ihtiyacı var. niye gittikçe kapatıyor sınırları, bize iteliyorlar düşündünüz mü? işleri güçleri şov! halkı sürekli suçlayarak, endişelerini yok sayarak akıllarınca çözdüklerini göstermeye çalışıyorlar. yok sayınca çözüülmüş olmuyor. artık yemiyoruz! batıdan fonlanan bazı kişiler de her ağzını açana ırkçı yaftasını yapıştırarak, insanları suçlayarak kimilerinin çıkarlarına hizmet ediyor. hayat maalesef uzaktan bakıldığı gibi değil. hadi yaşasınlar esenyurt gibi bir yerde de görelim entegrasyon hakkındaki düşüncelerini!
soros çıkıyor, diyor ki "mülteciler avrupa'ya gelmemeli çünkü entegre olamıyorlar, insanlarda ırkçlığı arttırıyorlar. türkiye'de kalsın, (ne kadarsa parası veririz tarzı konuşuyor) bizimkiler de "eyvallah!" diyor. şu ülkeyi hiç mi sevmiyorsunuz ya hiç mi!
devamını gör...
sonra chp’yi eleştirince kızıyorlar. soylu söyleyince kızıp gürsel tekin söyleyince şakşakliyim mi.
millet mülteci konusunda iyice gerilmiş. ülkenin gündemi mülteciler ve yaptıkları olmuş. iktidar ısrarla savunuculuk yapıp hedef haline gelirsek çok mu gerekli çıkıp şunları söylemek.
sussanız dahi olacak, illa diyorsunuz ki oy kaybedelim.
biri çıkıp ermeni soykırımı anar, öteki tutar suriyeliler çocuklarımız der. kızınca da birlerinin paralı adamı oluyoruz.
devamını gör...
suriyeli cocuklar
çoğu tekstil atölyelerinde ortacı
sokaklarda kendilerinden buyuk cekcek arabalarla kagit topluyor
sanayi de sağlıksız koşullar icinde cırak
trafik ışıklarında mendil satıyor
aile planlaması dan bi haber anne ve babaları tarafından dünya ya gelmiş
nasıl entegre edeceksin osmanlı da olduğu gibi devşirme mi yapacaksın
suriyeli mültecilerin gönderilmesi tartışırken çocuklar kalsın siz gidin diyemezsin
gelelim gürsel tekinin beyanina
gelenler devlet üniversitelerine sinava girmeden istedikleri bölümlere kayıtlarını yaptırdılar
ilk okullarda zaten yetersiz sınıflar öğretmen yetersizliği olduğunu bildikleri halde 40 kişilik sınıflarda egitim aliyor
zengin olani zaten özel okulda
sağlıkları için hiç endise etmeyin aile ve saglık bakanlığı sağlık giderlerini karşılıyor
geriye vahabi çölünde keci güdecegine türkiye de sahilde nargile içmek kalıyor
devamını gör...
edelim.

mesela bir teklif verelim suriyeli afgan ailelere; ya burada 10 sene içerisinde doğan çocuğunuzu devlete teslim eder, yasal ve manevi tüm hak, bağ ve sorumluluklardan vazgeçersiniz ve böylece çocuğunuz türk vatandaşı olur; ya da buradaki yeni şartlara alışırsınız. ne gibi? türkçe'yi belirlenmiş grammar kuralları ve aksanla konuşamayan, ve son 10 yıl içerisinde türkiye'ye belirlenmiş ülkelerden girmiş ve evvelinde bu ülkelerde vatandaşlığı bulunan herhangi biri asgari ücretin onda birinden fazla aldığı tespit edilirse elindekine el konur (veya haciz vs). kdv ve ötv vergileri aynı kişiler için 10 kat artacak vs. bu adamlar burası kendi topraklarından kötü olana kadar burada kalacaklar. o yüzden burada barındırmamak zorundayız.
devamını gör...
kendisi kürt imiş. yorum yapmaya gerek yok.
devamını gör...
ulan kim bunlar arkadaş yıllardır muhalefetiz diye bu partide takılıyorlar. bu chp seçmeninde gerçekten beyin yok hakaret falan değil cidden yok..

bir de ümit özdağ'a muhalefete muhalefet ediyorlar diyor.. bu ülkede muhalefet mi var aq. adam buna isyan ediyor..

tnm : atatürk'ün partisi chp'ye çöken kılıçdaroğlu denen vitaminsizin çete elemanlarından birinin sözü pardon sıçmığı..
devamını gör...
yok öyle bir dünya, olmayacak da...
devamını gör...
sen önce kendi köylülerini şehre entegre et denilesi açıklama. ulan 50 senedir köyden şehre göç var. adamlar halâ daha fatih'te sokağın ortasında halı yıkıyor. kendi vatandaşını kendi toplumuna entegre edemeyenler bambaşka kültürleri mi entegre edecek?
devamını gör...
yıllarca chp'ye neden gerçekçi bir siyaset üretmiyor diye kızıp durdum. gün oldu ağzıma ne gelirse saydım. bugün tüm chp kurumsallığı ve chp'lilerden tek tek özür diliyorum. bu halk akıl içre ve gerçekçi bir yönetimi hakketmiyor. masallar anlatıp testislerini okşayacaksın. verecen hamaseti soyacan donuna kadar. buna müstehaksınız. borderline zombilerden bile daha çirkin haldesiniz. zira bu çirkinliğinize bile yabancısınız.
devamını gör...
23 nisanlarda bütün dünya çocukları bizim değil miydi eskiden? onlar niye gelmiyorlar artık bayram kutlanırken? gelmediğine ses çıkardınız mı dosdoğru? çıkardıysanız niye etkili olmadı? atamızın çocuklara armağan ettiği bayramda kutlamaya çocuklar gelemiyorsa, annesi babası kaçak göçek ülkeye giren çocukların ne işi var ülkede? bu tırt chp'den bir şey olmayacağını bir kez daha gösterdiğiniz için teşekkürler.
devamını gör...
sen istesen de bunlar entegre olmaz zaten bu iş sana da kalmaz.
devamını gör...
sustum...
devamını gör...
gerçek çocuklarının geleceğini düşünmeyen insan beyanı.

"muhalefete muhalefet" diye sinir bozucu bir kalıp türedi ya hani son günlerde, işte onun nedeni bu. bu adamlar ümit özdağ söylemeden bilmem kaç yıl önce göndereceğiz dediler diye bir itiraz dolaşıyor ortalıkta ama insanların karşı çıktığı şey aha da bu rapordu. görüldüğü gibi evet, 2016 kadar eski tarihli ama o günden bu yana hâlâ yok entegre, yok bizim çocuklarımız laflarından vazgeçemediler bir türlü.

rapordan birkaç cümlelik alıntı:

- yardımlar devletin sosyal yardımları kapsamına dahil edilmeli ve hak temelli olmalıdır.
- suriyeli mültecilerin büyük bir kısmının ülkemizde kalıcı oldukları kabul edilmeli.
- göç ve uyum bakanlığı kurulmalı. belediyeler çalışma yapmaya teşvik edilmelidir. belediye kanunu’nda gerekli düzenlemeler yapılmalı.
- ülkelerine geri dönmek isteyen gerekli destekler verilmeli. geri dönmek istemeyen insanlar için avrupa ile hakkaniyetli bir yük paylaşımı yapılmalı.
- güvenlik kuvvetleri yabancı düşmanlığı konusunda eğitilmeli, terörizm ve sığınmacı göçünün birbirinden farklı olgular oldukları konusunda bilinçlendirilmeli.”

muhalefete muhalefet edilir. eğer muhalefet yanlış yoldaysa ve halkın isteklerine yarı sağır şekilde davranıyorsa, kendilerini doğru yola getirmenin tek yolu yanlışlarını yüzlerine söylemekten geçer. aksini yaparsanız türkiye'ye yeni bir biatçı kesim eklemlemiş olursunuz.

ve bu konu öyle bir konu ki seçimden önce halledilmesi gerekiyor. "hele kendimizi kurtaralım da sonra" diye birilerini seçip o birilerinin de bizi bu kaçaklarla yaşamaya zorlayacağı günlere gelmeden yani.
devamını gör...
kendi öz çocuklarına maddi manevi sahip çıkamayanlar gelmiş ahkam kesiyor. bu insanlar kısa vadede eğitilecek gibi durmuyor ne yazık ki. ortada medeniyet sorunu var. ortadoğulular medeni değiller. en son yaptığım çocuk polikliniğinde gördüğüm hepsinin en az 5 tane 10 yaş altı çocuğu var. kardeşim bu ne rahatlık. hepsinin üstü başı pis, kokudan odaya girilmiyor, bakım desen sıfır. 9 yıldır türkiye'deler hala dertlerini anlatacak kadar bile türkçe konuşamıyorlar. kendilerini geçtim burada doğan çocukları da ne anlıyor ne konuşuyor. bu insanlarla aramızda kültür, eğitim, medeniyet her türlü farklılık var. herkes ait olduğu yerde olsun. bizim derdimiz bize yeter.
devamını gör...
ya ben bıktım bu chp'nin içindeki farklı düşüncelerdeki adamlardan ya.. yeter ya, gönderecek misiniz, göndermeyecek misiniz..?
-kılıçdaroğlu 2 yıl içerisinde göndereceğiz, merak etmeyin diyor..
-aha başlık konusu olan chp'li zat, çocukları burada doğmuş, entegre edeceğiz diyor..

ya siz bi kendi içinizdeki fikir ayrılıklarını bi çözün ya, parti içindeki her kafadan farklı bir ses çıkıyor.. ulan siz daha kendi içinizde çözememişsiniz ki bu sorunu nasıl çözeceğinizi, bir de milletten oy dilenip iktidar mı olacaksınız..? kime sözüne güveneceğiz, göndereceğiz diyen kılıçdaroğluna mı, yoksa entegre edeceğiz diyen adamlarına mı? bir karar verin artık.. bu belirsizlik kötü bir durum..
ittfak kurdukları diğer partiler de gönderemeyiz diyorlar..


halk gitmesini istiyor, ama oy verdikleri iktidar ve ana muhalefet göndermeyeceğiz diyor.. adamlara bak lan, bizim istediklerimizi yapmıyorlar.. resmen yapmıyorlar, şaka gibi..

edit: aşağıdaki de

;"arkadaşlar suriyelileri göndereceğiz ayakları yere basan bir söylem değil. mümkün de değil. bu kendini tatmin etme durumudur. öte bir şey değil. seçmen olmuş, vatandaş olmuş insanı nereye nasıl gönderiyorsun. entegre doğru kelimedir.gursel tekin'in her söylediği doğrudur.
siz dua istiyorsanız ayrı. çözüm gerçekten sadece budur."yazmış.. öyle bir gönderilir ki, senin bile ufkun açılır, "vay bee, demek ki, gönderilebiliyormuş bunlar" dersin, hayatta her şeyin mümkün olduğunu anlarsın, hiç bir şeyin imkansız olmadığını anlarsın.. "thor-ragnarok" filmindeki hela'nın dediği gibi: "darling, you have no idea what is possible."
ingiltere'den bir örnek
ülkemiz herşeyi yapabilir.. onlar yapabiliyor çünkü.. yeter ki şu arapperestliği, ümmetçiliği bırakın.. ha bir de şu sahte hümanistliğinizi milliyetçiliğinizin, vatanseverliğinizin önüne koymayın, yoksa o hümanistliğinizi gerçekleştirebileceğiniz bir vatanımız olmayacak..
devamını gör...
arkadaşlar suriyelileri göndereceğiz ayakları yere basan bir söylem değil. mümkün de değil. bu kendini tatmin etme durumudur. öte bir şey değil. seçmen olmuş,vatandaş olmuş insanı nereye nasıl gönderiyorsun. entegre doğru kelimedir.gursel tekin'in her söylediği doğrudur.
siz dua istiyorsanız ayrı. çözüm gerçekten sadece budur.

entegrasyonlari zordur/kolaydır,ise yarar/yaramaz bunlar ayri.
ulke olarak tartışılması gereken vatandaşlık almayanlarin hukuki bir şekilde gönderilmesi, yenilerinin gelmemesi ve sınır güvenliği.

gerisi acil entegrasyondur. başarılı olması için neler yapılabilir, siyasilerin konuşması gereken de budur.
devamını gör...
bu ülkenin kaynakları x ülkeden gelmiş herhangi birine değil bu ülkenin vatandaşlarına gitmelidir.

bu ülkede öğrenci aç, emekli çalışan perişan gençlerin işsizliği had safha da.

bir avuç çöl faresi tavşan gibi uredi diye bu şartlarda gene bu halkın sırtına bindirilmelerini kabul etmiyorum! etmeyeceğim.

bunu savunan herhangi bir partiye ne oy veririm ne de şu kimse kusura bakmasın. düzensiz göçmen guzellemeleri bittiyse başka türlü siyaset yapmalarını öneriyorum.
devamını gör...
ya bizansa mülteci geldi dedelerin
orta asyadan tatar moğol dan kaçtın

aynı suriyeli nasıl kaçtıysa yerinü yurdunu terkettin..

geldin devletsiz keçi çobanlaro olarak bizansa
yerlestin ..aman dilendin ..yurt istedin


şimdi suriyeliye atar yapıyorsun

senin deden orta asyada kalıp savaşsaydı
moğollarla


tırt.


bu gercek olan


ama
kendi milli hislermizle konusursak kendimizden tarafa yanlı olrak

defolup gitsinler tabi bide onlara mı bakıcaz
suriyenin en 5 para etmez en vasıfsız en kalles cinsi buranında ağzına sıçacaklar..
defolsun gitsinler istemiyoruz
devamını gör...
ülkeme düşman tüm unsurları ayrı ayrı birer küme olarak düşünürsek geçici sığınmacılar tüm bu unsurların kesişim kümesidir.
chp içine kök salmış kürtçü faşosundan, amarigaya kaçmış fettöşçüsüne, kripto olduğunu zannedip kendisini ayan beyan ortaya koyanından, islamı alet edip darül harp bahanesine sığınanına, hepsinin dilinde aynı türkü:
entegrasyon.
madem o kadar demokrasi havarisi olmakla övünüyorsunuz, madem o kadar halktan yanasınız koyarsınız sandığı orta yere akla kara belli olur.
yer mi?
yemez...
bir de aklı sıra bazıları alenen hakaret edip kendilerince ortalığı kızıştıracak.
iddialarında tutarlıysa bazıları onlara erşan kuneri'den geliyor;
(bkz: ne oldu yaram)
not:
dw meselesine ise girmedim bile.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"suriyeli çocuklar bizimdir entegre etmeliyiz" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim