babalar günü'nde 81 ilden gençlerle bir araya gelen cumhurbaşkanı erdoğan, yine geç evlilik uyarısı yaptı. erdoğan "şimdi yeni moda başladı. 30 yaştan önce ne erkekler evleniyor, ne kızlar evleniyor." dedi.

"inanıyorum ki sizin evlilikte yaş sürecini çok fazla ilerletmeden, gecikmeden evlenmek, bunu hem gençlerimiz hem kızlarımız için söylüyorum. bir de nikah törenlerinde hep söylerim en az üç çocuk. çünkü bizim buna ihtiyacımız var." kaynak
gerçekten, size ne sayın cumhurbaşkanı? hangi sıfatla evlilik yaşıyla ilgili insanları uyarma hakkını kendinizde buluyorsunuz? bu bireylerin anne babaları dahi bu konuda yerini ve haddini bilmesi gerekirken, siz kimsiniz ki?

ben cumhurbaşkanı yerinde olsam bu konularla ilgili ağzımı açmazdım. değil evlilik değil çocuk, bahsettiği insanlar 30 yaşına kadar kendi ayaklarının üzerinde durabiliyorsa hallerine şükreder haldeler. üstelik bunun sorumlusu bizzat kendisi ve kurduğu hükümet.

ülkemizin çocukları bugün amacının ne olduğu belirsiz tuhaf vakıflarda taciz ediliyor, asla düzgün eğitim alamıyor, evebeynleri onlara bakamadığı için ya intihar ediyor ya da depresyonda. atadığınız aile bakanı, koruma altındaki bir çocuğun durumunu kameralar önünde ifşa ediyor. ramazanmış diye ona bir çikolata vermeyi dahi çok görüyor. en az 3 çocukmuş. sen önce bu ülkede gözlerini açan şanssız çocuklara bakabil.

hadsizlik bu ülkede çok olağan oldu maalesef. ülkenin tüm yönetim organlarının yularını elinde tutunca, özel hayatlarımızın ipini de ellerinde tutabileceğini zannediyor. o kadar değil sayın cumhurbaşkanı, o kadar da değil.
devamını gör...
kapitalizm evlilik üzerine kuruludur. erkek harcama yapmaz. kadınlar olmasa biz siyah atletle 1 ömür yaşarız. yani diyor ki para harcamanız lazım.
devamını gör...
artık birinin dur demesi lazım, aile planlamasına kadar karışır oldu. ne zaman evlenip kaç çocuk yapacağımıza bile sayın rte karar veriyor.
ne zaman alkol alacağımıza, tütün kullanıp kullanmayacagimiza vallahi alkışlıyorum..
evlenin diyor 4 çocuk yapın diyor, çünkü biliyor evlenen ve çocuğu olan kişiler sorumluluk sahibidir ve asgari ücrete bile sesini çıkartmamaya mecburdur.
devamını gör...
"ya yürü git ağzımı bozdurma" diye cevap verilecek beyanat. ülke olarak sülalemiz zigilmiş. batmışız. ölüyoruz. insanlar intihar ediyor. kaçabilen ülkeden kaçıyor. umudumuz, sevincimiz, hiçbir şeyimiz kalmamış. adam gelmiş hala 3 çocuk diyor. evlilik diyor.
devamını gör...
bulamadık abi eli yüzü düzgün mantı yapmayı bilen öğretmen kız. annem köyden kız alacakmış bana. artık koltuk takımını da sen hediye edersin reis ehehe mehehe. çay koyayım mı?
devamını gör...
korkuyorum, gün gelecek, bizimle yatak odasına da girip, o öyle olmaz, böyle yapın diye müdahale edecek.
devamını gör...
(bkz: sana ne ulan)
devamını gör...
tayyip'i sevmem ama bu tum dunyada yeni bir standart olmak uzere. insanlar is bulmak icinde, iliski insa etmek icinde 30'u bekliyor. elestirenlerde geri kafali olarak gorunuyor.

simdi, '30lar artik yeni 20'lerdir' diyenlere "the defining decade - why your twenties matter--and how to make the most of them now" kitabini oneririm. kisa ozeti olan video:

kitabin yazari tarafindan kisa ozeti - tedx konusmasi - ingilizce

yani hayatinizda sizin tecrube etmeniz gereken seyleri 30'dan sonra yaparim demek bos. gunumuzde de insanlar asiri sorumluklar altinda ezilmedigi icin 30lara dogru ancak olgunlasiyor. ondan dolayi 30larda evlenmek dogal ama bu bir hakaret degil.
devamını gör...
liseyi bitirmeden 18, üniversiteyi bitirmen 23, hadi bitirdin düzenli bir iş bulman şanslıysan 25, evlenmek isteyen birini bulup evlenmen de 30 yaşı buluyor zaten. hesaplara göre de bir sorun yok görünüyor. ideal evlilik yaşı ergenliğe giriş olarak görülüyorsa onu bilemeyiz tabi. beyin gelişiminin bile 25 yaş civarı tamamlandığı bilim insanlarınca ispatlanmış sizin derdiniz ne acaba anlasak ?!
devamını gör...
geçen twitter'da bir akış vardı. oradan bir parçasını alıntılamak isterim çünkü çok hoşuma gitti.

"yeter ki evlen, ne anlamı var? olsun evlen. niye ama noluyo evlenince? evlen evlen. ya iyi de nasıl? kimseyi sevmiyorum. evlen evlen pişman olursun. zerre mantık yok."

kullanıcı adı "cerentheacemi"
devamını gör...
canım reis yine yapmış yapacağını dediğim başlık.*
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
size zahmet bana da bir damat bir de teklif hazırlarsanız çok makbule geçer.*
devamını gör...
adam sanırsınız herkes sözümü dinlesin almanya da ki veya diğer avrupa devletleri gibi kesin bu yaşta evlenip bu kadar çocuktan fazla yapmayın diye kanun çıkarmış gibi. ne diye takipçisi oluyorsunuz. adamın her şeyini eleştirip size ne diyorsunuz. allah aşkına ya dünyada kanunla bile bu işler zamanında işlenmeş. işine gelmiyorsa adamın " tavsiyesine" gülüp geç. iyi olanı al ama işine gelmeyen kısmı da karalamayın. kimse başınıza siyah sıkmıyor. ekonomik çöküntü ondan dolayıymış. sanırsın chp baştayken bu durumdan çok iyiydi de. alın size damadı da indirdiniz ne oldu? adamlar ülke gelişmesin diye birlik olup içerdeki hainleri püskürtüyorlar. *
devamını gör...
artık inadına 35’e çekerler evlenme yaşını.
devamını gör...
adam ülke insanından bi haber.. yaşantılardan bi haber.. kendi kanalı a haber izlese yine fikri olur.. cahil gördükte.. hem ülke başkanı hem cahil az denk gelir..
devamını gör...
eski usüllerde anne hiçbir kızı beğenmeyip oğlunu evlendiremeyince. bu da evde kaldı diye söylenmesi durumunu akla getiren cümle.
devamını gör...
hemen bir khk çıkarıp 2ü yaşına kadar evlenmeyenleri vadan hayını ilan etsinler.
hatta üç beş tanesini sallandırsınlar bak bakalım evlilikten kaçıyorlar mı?
devamını gör...
karışılmayan hiç bir şey kalmadığına ve artık şaşırma eylemini unuttuğumuzu doğrular nitelikte bir beyanat daha..
artık hiç bir şeye aaa nasıl olur demiyoruz..zira evlilik,çocuk sayısı, kadınların doğum tercihleri, alkol, tütün, yaşam şartları, dışarı çıkma saatleri, yemek yeme standartları, sağlık sektörü karışılmayan tuvalet alışkanlığı dahi kalmadığı için çok da şeee etmemek lazım*
devamını gör...
zaten karışılmayan bir evlilik yaşı kalmıştı, o da oldu çok şükür. yakında yatak odasında yorganın altından çıkacak diye endişeliyim.
devamını gör...
eğer gerçekten böyleyse ( şaşırıyorum çünkü daha yirmili yaşlarının başında evlenen insanlar görüyorum çevremde ) sevineceğim bir durumdur. çünkü hayat şartları giderek zorlaşıyor. eskilerde insanlar dayatmalar sonucunda daha kendileri için düzgün bir hayat kuramadan birçok borcun altına girip evleniyordu. eskiye nazaran insanların daha mantıklı karar vermesi bir miktar mutlu etti beni.

not: insanlar tabii ki yirmili yaşlarının başında evlenebilir eğer her iki taraf hür iradesiyle rıza gösteriyorsa, herkesin hayattan beklentisi, yaşamak istedikleri şeyler ve bunları nasıl yaşayacakları aynı olacak diye bir şey yok.
devamını gör...
çünkü canım ülkemde herkes mezun olduğu gibi hoop iş bulup 5.000-6.000 tl maaş alıyor. kesinlikle alım gücümüz çok yüksek hatta o kadar yüksek ki aldığımız maaşın büyük kısmını birikim için ayırabiliyoruz. ülkemizde 1 sene çalışan gençler rahatça ve yüksek krediler ödemeden ev, araba sahibi olabiliyor. asla gelecek kaygısı ve diplomalı işsizlerimiz yok hatta inanır mısınız bilmem ama fakir ve zengin arasında uçurumlar yok. o halde neden evlenmiyoruz biz ya derdimiz ne bizim?
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"tayyip erdoğan'ın 30'dan önce evlenilmiyor demesi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim