tetrahidrokannabinol veya kısaca thc, hint keneviri (cannabis sativa ve cannabis indica) bitkisinde doğal olarak bulunan analjezik madde. esrarın etken maddesidir. bitkinin dişisinde erkeğine kıyasla 4-5 kat daha fazla bulunur. bu sebepten esrar (marijuana), dişi hint kenevirinden elde edilir.

thc nedir?
thc (delta 9 tetra hydro cannabinol). hint keneviri (canabis sativa ve canabis ındica) bitkisinde doğal olarak bulunan analjezik madde. esrar'ın etken maddesidir.

yasa dışı maddeler arasında en sık kullanılan madde esrardır. istanbul liselerinde yapılan bir araştırmada gençlerin %5.2’sinin hayatlarında en az bir kez esrar kullandığı belirlenmiştir. esrar hint kenevirinden elde edilir. ot parçaları veya kahverengi, preslenmiş kalıplar halinde satılır. sigara gibi sarılarak ve sigara tütüne karıştırılarak içilir. kullanıcılar arasında “joint” ,“ot” ya da “marihuana” adı ile anılır. bazen dumanını iç eçekme yoluyla da kullanılır. buna “kova” adı verilir.

içildikten sonra gevşeme, konuşkanlık kendini iyi hissetme, müzik ve renk algısında artma gelişir. esrar alındığı zaman yağ dokusunda birikir. bunun sonucu esrar alındıktan bir hafta sonra bile, etkin maddenin %50’si hala bedende bulunmaktadır. esrar kullanımını takiben kişinin refleksleri bozulur, araba kullanamaz, dikkat gerektirecek işleri yapamaz. eğer bu tür işler yapılmaya kalkışılırsa ciddi sorunlara neden olabilir.

esrarın bellek üstüne etkisi çok fazladır. unutkanlıklara yol açar. kişinin düşünme ve öğrenme yetisini azaltır. refleksler ve koordinasyonu bozar. kişinin sorun çözme yetisini bozar.erkek ve kadın üreme sistemlerine etkisi olduğu bilinmektedir. örneğin kullanıldıktan hemen sonra testosteron adı verilen erkeklik hormonunu %25-35 oranında azaldığı saptanmıştır.

sigara ile karşılaştırıldığında beş kat daha fazla akciğer kanserine neden olduğu bazı araştırmacılar tarafından gösterilmiştir. uzun süre kullanımı ile bronşit ve akciğer kanseri gibi solunum yolları hastalıklarına yol açabilir. esrar kullananlarda kuşkuculuğun hakim olduğu psikoz adı verilen bir tıbbi tablo gelişebilir. esrar kullananlarda, kullanmayanlara göre şizofreni görülme riski 7 kat daha fazladır.
devamını gör...
cannabinoidler ek olarak kemoterapi alan insanlarda bulantı-kusma tedavisinde ve aidsli hastalardaki anoreksik durumda iştahı artırmak amaçlı kullanılırlar.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim