#televizyon dizileri
aile / dram / komedi / macera
10 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

nickelodeon'ın 90'lardaki klasiklerinden olup ve kanımca en manyak en hasta dizisiydi. genelde nickelodeon yayın kuşağının son programı olurdu yani akşamları gösterilirdi. toplam 3 sezon ve dizi öncesi yaklaşık 26 kısa skeçi olan bu yapımda aynı isimde olan ginger iki kardeşin sıra dışı ama epey bir sıra dışı maceraları anlatılırdı. çeşitli çeşitli düşmanları vardı ki bunlardan birinin adı sürekli terlemesinden dolayı "koltuk altı" idi. noel veya halloweenli bölümleri de mevcut olan dizinin kadrosunda sadece insanlar değil aynı zamanda pete'lerin annelerinin kafasındaki metal plaka veya küçük pete'in kadın dövmesi petunia falan da dizinin başında oyuncu niteliğinde geçerdi. çok daha uzun sürmesi gereken bir dizi olup her bölümü 90'lardaki çocuk ve ergenlerin kafasına kazınmıştır.

normalde ufak tefek görünen olaylar çok abartılarak fantastik bir şekilde anlatılırken çocuklara göre olmayan detaylar da dizide mevcuttu. mesela büyük pete'in tarih öğretmeninin çok damarlı bir bacağı varmış ve bu bacağındaki damarlar aynı yaşadıkları kasabanın haritası gibiymiş hatta kasabaya yeni yol eklenince bacağa bir damarın gelmiş olması veya da küçük pete'in sırf baloya katılıp dans etmemek için kendini hastanelik etmesi gibi rahatsızlık veren detayları vardı. hatta o bölümde iggy pop vardı küçük pete'in friendzone kankası nona'nın babası rolündeydi hatta nona'yı oynayan buffy'de buffy'nin kız kardeşi dawn'ı oynamaktaydı.

ilk bölümlerindeki gizemli dondurmacı kim olduğu bilinmeyen mr.tasty'nin dizi evrenindeki meşhur mavi şimşek çubuğu vardı hep tadını merak etmişimdir ki dizideki tadının anlatımından how to sitelerinde yapanlar olmuş. ha bir de çamur çubuğu vardı büyük pete'in plajdaki dondurmacıdan aldığı o da magnum gibi bir şeydi.

artie diye mr.muscle'ın maskotuna benzeyen clark kent misali gözlüklü siyah saçlı, normalde mahallenin delisi diye geçebilecek bir görünümde pijamalı bir süper kahraman vardı kasabanın daha doğrusu küçük pete ve dostlarının koruyucusuydu.

cebirle ilgili olan bir bölüm vardı sınıfa yeni gelen matematik hocası gitarıyla "yaban domuzların sayısı var sayısı var sürüsü var" diye şarkı söylüyordu o şarkı çok fena ağzımıza takılmıştı.

bilinen bir afro oyuncu yoktur ve sırf ırkçılık olmasın diye 2 bölümünde afrika amerikalı iki hatun yer almaktadır ve ikisinde de manitalık mevzular vardır zaten bir tanesi okul otobüs şoförünün eski sevgilisi olup diğeri de büyük pete'in aşık olduğu bir tenisçi kızdı. onlar haricinde öyle afro bir karakter dizide hiç yoktu.

küçük pete büyüyünce obez, büyük olan da uyuşturucu bağımlısı olmuş ilerleyen zamanlarda yani macaulay culkin'de olduğu gibi zaman onun kadar ünlü olmayan dizi çocuklarına da acımamış. ayrıca grand theft auto 5'te michael'ın işe yaramaz oğlu jimmy, küçük pete'i oynayan danny tamberelli'den modellenmiştir.

hiç unutmam bir bölümde de küçük pete güreşle ilgili olan bir bölümdeki güreşçiye annelerinin kafasındaki metal plakanın türk radyolarını çektiğini söylemektedir ki ben bunu başta bizim çevirmenlerin sallamasyonu sanmıştım bugün o bölümün orijinalini açtım gerçekten de "i have a mom who gets turkish radio on the metal plate on her head" demekteymiş şok oldum ve bunu kimse fark etmemiş cidden.9:08'de türk radyo lafı geçmektedir.

dizinin müziği de bir o kadar kafamızda yer etmişti introsunu da paylaşmadan olmaz. bulutsuzluk özlemi'nin şarkılarını hatırlattırır biraz şarkısı.

devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"the adventures of pete & pete" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim