1.
gerçekleşirse ve ülkede euro ya da dolar kullanılmaya başlansa ne olur diye düşünmekten kendimi alamadığım durum.

sanıyorum ki halkın ve iç piyasanın gerçek alım gücü ortaya çıkar. katma değer üretip ihracat yapıp ülkeye para sokmak yerine para basarak ve kredi dağıtarak çark döndürmenin sonucunda her gün %1 değer kaybeden bir para birimimiz var.

ekonomiden anlayan uzman arkadaşların görüşlerini merak etmekteyim.
devamını gör...
ekonomiden anlamam ama basamadığın para birimini kullanmak intihar olur sanki.
devamını gör...
bu işlem yapılırken şu anda ki kur oranlarına göre işlem yapılırsa ülkemiz için kötü olur. merkez bankasının rezervleri lira karşısında diğer para birimlerine göre daha çok değer kaybetmiş olur. çünkü bazı ülkeler ile lira bakımdan ticaret yapılıyor. türk lirasını ortadan kaldırırken geride bu miktarın ne kadar euro yapacağının belirlenmesi gerekir.
devamını gör...
daha neler.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
en güzeli kuveyt dinarına intikal etmektir.
devamını gör...
afyon dinarına geçmekle mümkün olabilir.
devamını gör...
türk lirası tedavülde miydi? görmek nasip olmadığı için para birimimizi unuttum diyebilirim :) *
devamını gör...
hocam ulus ötesi para birimlerine hazır değiliz şu an. sonraki bahara inşallah
devamını gör...
önce ülke bağımsızlığı gider, eski zamanlardan bilirsiniz para basmak hüküm alametidir. çok fazla bir şeylerin değişeceğini düşünmüyorum çünkü para değeri sizin üretim ve güven politikalarınız ile alakalı bir durum. mesela japon yeni 110 küsür bazda dolar karşısında ama ülke dinamikleri bunu nasıl kaldırabiliyor? çünkü dolara olan ihtiyacı yani ithalatı kendi bünyesinden karşılıyor. üretmeden dünya piyasasında güçlü olabilmek için sınırsız kaynaklara ihtiyacınız var, petrol vs. gibi. onun haricinde tüketim ekonomilerinin illa ki bir gün çıkmaza girmesi kaçınılmaz.

dolara geçtiğimizi düşünelim, yurtdışında 20 bin usd olan araç bizde yine 200 bin dolar olacak çünkü vergileriniz üretimden değil tüketimden karşılanıyor her durumda.

ekonomist değil, yalancı bir esnafım.
devamını gör...
en temizi. alalım mis gibi doları. girelim amerikan mandasına. bitsin bu işkence. * *
devamını gör...
bir açıdan üzülürüm çünkü ''tl'' bu milletin ve coğrafyanın kimliği.. adı üstünde ''türk lirası''. coğrafyamızı ve en önemlisi tarihimizi vurgulayan bir para birimimiz var. para birimimiz bu ülke halkının adını + atatürk'ün resmini taşıyor..

ama öbür taraftan, devlet sisteminin para birimimizi getirdiği durum söz konusu olduğunda- kur farkının altında kemiklerimiz kırılıyor.. euro/dolar kullanımı mantıklı olabilir gibi geliyor açıkcası..

iki ucu feci riskli değnek..


ama mesela ülkede 2 farklı para biriminin kullanılmasını makul karşılayabilirim.çalışan herkese şu an hayat standartlarını dünya ekonomisi düzeyinde yaşayabilmesi için maaşlar dolar/euro ile ödenebilir.devlette kendi ödemelerini tl üzerinden yapabilir.böylelikle hem ülkenin para birimi ölmez hemde insanlar hak ettiğinin karşılığını alır ve yurt dışı ile denk olabilir.
devamını gör...
diyelim ki euro ya gectik
evet talep artti euro yukselir fakat bizim uzun vadede gelir gider dengesini yakalayamayisimiz yuzunden euro papua yeni gine kinasi karsisinda deger kaybetmeye baslar vs yani bizim isimize gelir fakat diger ulkelerin gelmez eger baska ulkeler sizin para biriminizi kullansin istiyorsaniz
ekonominizi cok ust duzeyde tutmak zorundasiniz ki bu seferde sizin para biriminize gecmek isteyen ulkeler para birimi degerini dusurecegi icin bunu siz istemiceksiniz
devamını gör...
biraz daha oturup kalkacak bence kendi kendine bırakalım gittiği yere kadar gitsin.
devamını gör...
ekonominin daha da içinden çıkılmaz bir hale gelmesi ile sonuçlanır. (bkz: eksi rezerv)
bu ülkede ekonominin düzelmesi için önce halkın bunu istiyor olması lazım...
devamını gör...
(bkz: yaran yanlış okumalar)
türk insanı şeklinde yorumladığım için kahkaha atarak seri artılamaya gelmiştim. lira zaten umursanmıyor çünkü.*
devamını gör...
bakın ben ekonomistim :d türk lirası kalkarsa işçi maliyetlerinden dolayi türk firmaları da batar. (abd askeri ucret seviyesi icin senaryo)yabancı yatırımcı türkiye ye gelmek istemez. kur farkından doğan ihracat geliri patronları zengin etmez. ak popo kara popo ortaya çıkar, örneğin askeri ücrete yapılan 2000 lira zaman hiç bir değeri olmadığı görülür keza reel alım gücü dolar bazında değişmediği için dolarla maaş alan bir işçi enflasyo oranında max yüzde 5% zam alacaktır.

diyelim ki herkes suanki maaşını dolar cinsinden alıyor. 300 500 her ne ise. bu senaryoda tcmb nin bir politika faizi ensturmanini elinden alirsinz. faiz arrtiramadigi veya indiremedigi icin piyasaya mudahale edemeyecektir. enflasyon oranı fed e göre belirlenecektir. fed faiz artirdiginda ülkede para kayıp abd ye gidecek ve kimse yatırım yapmayacaktir. bunun gibi milyon etken var sayfalarca yapılabilir.
devamını gör...
mümkündür mesela zimbabwean dolarına geçersek neden olmasın.(bkz: swh)

tanım; bir para birimine geçmek için o para biriminin karşılığının olması gerekiyor kasanda diye biliyorum, yamulmuyorsam merkez bankası yabancı bir para birimini basamaz, (bkz: nitelikli kalpazanlık). ekonomiden anlamam ytd.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"türk lirasını tedavülden kaldırmak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim