atatürk tarafından kurulan, türk tarihini araştırmak ve yaşatmayı amaçlayan kurumdur.
devamını gör...
harikûlade yayınları olan bir e-mağazaya sahip kurum. ilgi alanınıza göre bir kitap muhakkak vardır. örneğin; ben vakti zamanında çorum dolaylarında hüküm sürmüş; günümüz iskoçların, irlandalıların da ataları keltlerin bir kolu galatlarla ilgili bir kitabı merak edip sipariş ettim. siz de bir bakın derim.

emagaza-ttk.ayk.gov.tr/
devamını gör...
atatürk'ün türklüğü yüceltmesi , türkçe'ye değer vermesi, türk tarihine önem göstermesi, osmanlı saray kültürünün etkilerinden kurtarma girişimidir. dil kurumu gibi, tarih kurumu ile de bu değerleri pekiştirmek, güçlendirmek istemiştir.
devamını gör...
1931'de başbuğ atatürk tarafından 'türk tarih tetkik cemiyeti' adıyla ve türk tarihini derinlemesine araştırmak amacıyla cumhuriyet döneminde kurulan milli kurumlarımızdan birisidir. bu kurumun kurucular kurulu üyeleri arasında yusuf akçura, afet inan gibi önemli kişiler vardır. türk tarih tetkik cemiyeti'nin daha sonra adı ''türk tarih kurumu''(ttk) olarak değiştirilmiştir. ttk'nın ilk genel başkanı tevfik bıyıklıoğlu'dur.
ttk'nın kuruluş amaçlarından birisi de türk tarihinin yalnızca osmanlılarla başlamadığını, islam'dan çok eski olduğunu halka göstermek ve tamamen tarafsız bir şekilde türk milletine kendi öz tarihini öğretmekti. bugün atatürk sayesinde okullarda iskitler, hunlar, avarlar, göktürkler, uygurlar, hazarlar gibi islam öncesi türk imparatorluklarını öğreniyoruz. ttk, eski türk tarihini öğretmesinin yanı sıra hititler, hattiler, frigler, lidyalılar, iyonyalılar, urartular gibi eski anadolu uygarlıklarını da okullarda okutulan tarih kitaplarına eklemiştir. hatta bu dönemde atatürk tarafından çıkartılan belleten dergisi yayımlanmıştır ve biraz abartılı olup çok kabul görmese de türk tarih tezi-güneş dil teorisi gibi hipotezler ortaya atılmıştır. ünlü sümeroloğumuz muazzez ilmiye çığ, bu dönemde yetişmiştir. türk tarih kurumu(ttk) kurulunca sümerler, derinlemesine ve tarafsız bir şekilde araştırılır; bilimsel araştırmalar sonucunda bu uygarlığın orta asya'dan gelen türk-turan kökenli bir millet olduğu ortaya çıkmıştır. daha sonraları da sümerbank gibi ulusal bankalarımız kurulur.
resmi internet sitesi: www.ttk.gov.tr/
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel türk tarih kurumu'nun(ttk) logosu
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel türk tarih kurumu kurulduktan sonra bizzat atatürk tarafından çıkarılan ''belleten'' dergisi
devamını gör...
türk tarih araştırmaları
devamını gör...
1931 yılında atatürk'ün öncülüğünde açılan türk tarihinin kapsamlıca araştırılması ve tarihi belgelerin, tarihimizin korunması amaçlı kurulmuş bir devlet kurumudur.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
sloganı

tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtan bir hal alır.
devamını gör...
5 adet binek aracı 1 yıılığına 3 milyon liraya kiralayan kurum.
ihaleye tek şirket teklif vermiş ve ihaleyi almış.

www.msn.com/tr-tr/haber/gun...

böyle savurganlıklar olduğu müddetçe ülke ekonomisi bir gıdım ileri gitmez.
devamını gör...
ilk başkanı tevfik bıyıkoğlu, saygıdeğer başkanlar yusuf akçura, enver ziya karal, yusuf halaçoğlu gibi türklük davasına sonsuz hizmetleri geçenlerin yerlerinde malesef yeller esen kurumdur.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"türk tarih kurumu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim