1.
1970 yapımı yılmaz güney ve şerif gören'in yönettiği tuncel kurtiz'in oynadığı tüm zamanların en iyi türk filmlerinden biridir. ladri di biciclette filmi ile oldukça ilişkilidir.
devamını gör...
2.
filmde geçen tuncel kurtiz'in unutulmaz tiradını da yazalım:

"iyi at, iyi araba para işi gardaş. paran olunca her bir iş iyi olur. paran olunca kebap yen, paran olunca tatlı yen, şarap içen, iyi yataklarda yatarsın. parası olunca adam kuvvetli olur. parası olunca adamın evi, avradı olur, evinde tenceresi kaynar, çocukları olur. paran olmadı mı iyi değil, dünyada senden kötüsü yoktur, senden pisi yoktur, her yerden kovarlar seni. fakirin yüzü soğuktur. niye soğuktur cabbar gardaş? parası yoktur da ondan. mesela kış gününde, en soğuk vaktinde, cebinde paran olsa üşümezsin; hamamdaymış gibi terlersin. amma velakin para olmadı mı yaz gününde üşürsün. neden? çünkü para adamı sıcak tutar; sıcahhh. senin bu atlar paran olsa iyi yem yerler. paran yok, gariplerin iskeleti çıkmış. açlıklarından ölecekler..."
devamını gör...
3.
filmde vefat eden at, şampiyon bold pilot'ın büyük annesidir.
devamını gör...
1970 yapımı bir yılmaz güney filmi.
devamını gör...
canım, yılmaz güney in filmi. at, acı, gözyaşı. kahrolsun bağzı şeyler be
devamını gör...
çirkin kral yılmaz güney'in tuncel kurtiz ile oyadığı efsane filmlerden biri.
devamını gör...
wish olarak da bilinmesine karşın hope/umut adı ile daha yaygın olan 2013 kore yapımı lee jun ik filmi. film konusunu gerçekte yaşanmış bir olaydan alması ile ayrıca dikkat çekicidir. ayrıca kurban ve suçlunun da günümüzde hala kapı komşu olarak yaşadıklarını bilmek ayrıca kan donduran bir gerçek. yanlış hatırlamıyorsam kendi ülkesinde ve yurt dışında çeşitli ödüller almış bir yapım.
devamını gör...
ömer lütfi akad'ın sinemamızın ilk gerçekçi filmi olarak tanımladığı, beş çocuklu cabbar'ın faytonculuk yaparken atının bir kaza sonucu ölmesiyle birlikte kendini bulduğu çıkmazda, bir hocanın peşine takılarak define aramasını anlatır. yılmaz güney'in tuncel kurtiz ile başrollerini paylaştığı siyah beyaz klasik.
devamını gör...
özellikle şu pandemi döneminde üretim kıtlığında o siyah beyaz film bünyemin bütün ihtiyaçlarını karşıladı. nasıl bi film çekilmişse aradan 50 küsür yıl geçmesine rağmen hala aynı dünya hala aynı hayatlar hala aynı acılar.....
devamını gör...
ha gayret 100 dolara az kaldi
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"umut (film)" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim