#ödüllü filmler
drama / yerli
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

1.
1970 yapımı yılmaz güney ve şerif gören'in yönettiği tuncel kurtiz'in oynadığı tüm zamanların en iyi türk filmlerinden biridir. ladri di biciclette filmi ile oldukça ilişkilidir.
devamını gör...
1970 yapımı yılmaz güney filmi. yılmaz güney'in yanında tuncel kurtiz ve gülsen alnıaçık da filmde rol alıyor.

filmin ilk dakikalarında sümerbank tabelasının altına işeyen cabbar, yoksul hatta borç batağında bir arabacıdır. hikayesi ve yaşamı, sonu gelmeyen sorunlarına çare bulamayıp toplum ve devlet tarafından dışlanmaktan ibarettir. ailedekilerin her biri için izlediğimiz kesitler, sosyal yaşamda yoksulların 'daha vatandaş olanlar'la arasındaki uçurumu gösteriyor bize.

umut, düzen eleştirisini her dakika göreceğiniz, gerçeğe uzanan bir yolculuk gibi. düzen değişmedikçe taraflar isim ve şekil değiştiriyor, uçurum ise git gide derinleşiyor.


-- spoiler --

fakirin yüzü soğuktur. niye soğuktur cabbar kardeş? parası yoktur da ondan.

-- spoiler --
devamını gör...
ömer lütfi akad'ın sinemamızın ilk gerçekçi filmi olarak tanımladığı, beş çocuklu cabbar'ın faytonculuk yaparken atının bir kaza sonucu ölmesiyle birlikte kendini bulduğu çıkmazda, bir hocanın peşine takılarak define aramasını anlatır. yılmaz güney'in tuncel kurtiz ile başrollerini paylaştığı siyah beyaz klasik.
devamını gör...
özellikle şu pandemi döneminde üretim kıtlığında o siyah beyaz film bünyemin bütün ihtiyaçlarını karşıladı. nasıl bi film çekilmişse aradan 50 küsür yıl geçmesine rağmen hala aynı dünya hala aynı hayatlar hala aynı acılar.....
devamını gör...
yılmaz güney'i 1970 tarihli filmidir. türk sinemasının kaderini değiştirmiştir. hala 100 yılı geçmiş türk sinema tarihinde değerini koruyan filmlerden biridir. eleştirmenler tarafından düzenlenen en önemli filmler listelerinde kendine yer bulmaya devam etmektedir.
devamını gör...
umut: yılmaz güney'in senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini yaptığı, başrolünü oynadığı 1970 yapımı siyah beyaz ve karanlık, umutsuz filmi. diğer başrollerde tuncer kurtiz, osman alyanak ve gülsen alnıaçık oynamışlardır. şerif gören senaryo yazımı ve yönetmenlikte yılmaz güney'le birlikte çalışmışlardır. türkiye sinemasının en önemli filmlerinden biridir umut.
umut: ünlü fransız yazar andre malraux'un 1937-39 ispanya iç savaşını anlatan romanı
-

alıntı-
iç savaş bütün acımasızlığıyla sürmektedir. yaşam ölümle sırt sırtadır. madrid sokaklarında barikatlar bir kurulur, bir yıkılır. silahlı milislerle dolu kamyonlardan yükselen enternasyonal marşına, falanjistler tarafından kurşuna dizilenlerin çığlıkları eşlik eder. malraux 1937’de yayımlanan umut’ta, “devrim”i bir kavram olarak ve de ispanya’da geçen bir tragedya olarak sorgularken, iç savaştan yola çıkarak ayrıntılı bir faşizm tahlili de yapar.
-alıntı sonu-

yazarı andre malraux ispanya iç savaşına enternasyonal taburların bir neferi olarak katılmış, cumhuriyetçi güçlerin hava kuvvetlerini oluşturmasına yardım etmiş, bir iki kez yaralanmış ve savaşı birinci elden görmüş, izlemiş ve yazmıştır.
devamını gör...
başlıktaki "1970 yılı türk filmi.faytoncu cabbar ve ailesi kıt kanaat geçinmektedir. bir gün, tek kazanç kaynakları olan atları ölünce çaresiz kalan aile, aldıkları piyango biletine ikramiye çıkınca başka kazanç kapısı aramaya başlarlar." tanımı filmi tamamen yanlış tanıtacak yenlış bilgi içeriyor.
ailenin biletine ikramiye çıkmaz. atları ölünce cabbar kendilerini kurtaracak tek şeyin define olduğuna inanır.
film çıktıktan hemen sonra yasaklanmıştır. yasaklanma nedeni, zenginle yoksul arasındaki farkın çok keskin bir şekilde anlatılmasıdır. sansür kurulu öyle düşünmüş.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"umut (1970)" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim