wakhan thanka diye telaffuz edilir.
kuzey ve güney dakota'da yaşayan ve siuların bir kolu olan lakota kızılderililerine göre her şeyin bir ruhu vardır: ağacın, kuşun, taşın, ormanın, gölün. wakan tanka işte bu her şeyin içinde bulunan kutsallığın gücüdür.
wakan her şeyin içinde olan ya da her şeyin bir parçası olan kutsallık demekken, tanka büyük, geniş demektir.
vahşi, gelişmemiş insanlar diyerek beyaz insanların katlettiği kızılderililerin ne kadar derin bir doğa sevgisine sahip asilinsanlar olduğunu gösterir bir deyimdir wakan tanka:
devamını gör...
şöyle şahane bir şarkıya ilham olmuş, büyük sır anlamına gelen söz öbeği.

antik amerika halklarının doğa ile kurdukları ilişki gerçekten büyüleyici. beyazların kıtaya girdikleri yüzyıl, yüzde doksan kadarını bir şekilde katlettikleri bu insanların doğayla aralarındaki gizemli bağ, 'medeni' insanın yüzlerce yıllık birikiminin yetersiz kaldığı noktada anayasal metinlere yol gösteriyor. çok sevdiğim iki örnekte, anayasaların başlangıç metinleri doğa anaya (bkz: pachamama) saygı ile başlayıp, sömürülen halkların anti-kapitalist mücadelesi ile devam ediyor. anayasalar, halktan ve doğadan aldıkları güçle kurulmuş oluyor yani. okumak isteyenler buyrunuz buradan; bolivia, ecuador.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim