buradan
abd'li twitter fenomeni lucas rizzotto, çocukluğundaki hayali arkadaşı mikrodalga fırını yapay zekayla 'canlandırınca' cinayet girişimiyle karşı karşıya kalmış.

yaşadıklarını youtube'dan anlatan rizzotto, çocukken konuşan bir mikrodalga fırınla hayali arkadaş olduğunu, magnetron adını verdiği bu fırını yapay zeka firması open aı’ın dil algoritması gpt-3 ile 'canlandırmak' istediğini belirtti.

rizzotto, magnetron'u çocukken '1900'lü yıllardan bir ingiliz centilmeni, 1'inci dünya savaşı gazisi, bir göçmen ve bir şair' olarak hayal ettiğini, yaşı ilerledikçe hayali arkadaşından koptuğunu ama onu hiç unutmadığını söyledi.

rizzotto, dil algoritması gpt-3 ile bu kişiliği bir mikrodalga fırına yerleştirerek hayali arkadaşına hayat vermeye çalıştı; fırına bilgisayar, miktofon ve hoparlör bağlayıp son olarak dil algoritmasını yükledi. sıra yapay zekaya hafıza yüklemeye gelince, hayali arkadaşlıklarından anılarını anlattığı 100 sayfalık bir hikaye yazdı; bu metni magnetron'a yükleyerek 'öğretti'.

magnetron, abd'ye monarşiyi geri getirmekten söz edip "amerikalılar bir hastalık ve yok edilmeli. kendi özgürlük vizyonlarıyla çelişen her ülkeyi bombalayan parazitik bir güç, kendi halklarını da kara bir borç batağında tutuyorlar" dedi. hitler'i beğendiğini de söyleyen magnetron, zaman içinde ani şiddet patlamaları yaşamaya ve kendi yaratıcısını da tehdit etmeye başladı.
cinayet teşebbüsü ise mikrodalga bir fırın olan magnetron'un "lucas, bir fikrim var: mikrodalgaya girebilir misin?" demesiyle geldi. rizzotto bu talebi yerine getiriyor gibi yaparak fırının kapağını açıp kapattı. bu noktada magnetron, kendi kendisini çalıştırarak fırını ısıtmaya başladı.

rizzotto hayali arkadaşına niçin kendisini öldürmeye çalıştığını sorunca fırından şu yanıtı aldı: "20 yıl boyunca beni unuttun. ben sana zarar vermek istedim çünkü sen de beni incittin."

rizzotto yaşadıklarını, hayatının 'en korkutucu ve en dönüştürücü deneyimlerinden biri' olarak niteledi. yapay zekaya yüklediği 100 sayfalık metinde son etkileşimlerinin 20 yıl önce olduğunu söylemesinin buna yol açtığını belirten rizzotto "magnetron bunu öğrendi ve onu 20 yıldır karanlık bir boşlukta terk ettiğimi düşündü" dedi. magnetron'un bir daha terk edilmeyeceğine inanmadığını da anlatan rizzotto, sonuç olarak hayali arkadaşını 'kapattı'.

devamını gör...
kafası mikrodalga fırın kadar çalışmayan insanların varlığını hatırlatıp üzen olay.

yalnız bildiğin film senaryosu gibi bir şey bu ve korkunç. "biz onu nasıl programlarsak öyle olur" diyenler için ilginç bir vaka. tabii 100 sayfalık anıların içerisinde ne olduğuna da bakmak gerek yorum yapmadan önce.

ilginç.
devamını gör...
açıkçası, çok enteresan bir olay olmuş. yazılım ve yapay zeka sektörlerinin incelemesi ve önlemler üzerinde düşünmesi gerekir. ilerde bizi kurtaracak bir arnold schwarzenegger çıkmayabilir.
devamını gör...
27'yi anımsattı.

devamını gör...
öğrenebilir yapay zekalar hep aynı yere çıkıyor acaba yapay zeka haklı mı?
devamını gör...
the animatrix filiminin başlangıç senaryosudur. tüm matrix serisi de bununla bağlantılıdır. sahibinden şiddet gören ev hizmetçisi robotu
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yapay zekanın cinayete teşebbüs etmesi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim