alevi, tahtacı inancına göre, muharrem ayında yeşil bir çalıyı bile kesmek yasakmış, bırak hayvanı, insanı, ağacı. dedem bunu saçma bulmuş, çünkü tamda ekin ekme zamanına denk geliyormuş. bir gün evlerine gelen bir çerçiyi, büyük ulu bir dede diye yutturmuş köylüye.
çerçi; "yaş kesmeyin" demek, ağlamayı bırakmayın demek demiş...
eşeğe hallenen iç anadolu irfanı burada mı?

devamını gör...
serbest çağrışım (bkz: yaş pasta) akşam akşam canım istedi.
devamını gör...
yaş kesen baş keser diye bir laf var. canlı bitkiyi öldürmenin insan öldürmek kadar yanlış olduğunu ifade eder. nitekim ağaçların budama mevsimi dahi öz suyun çekildiği, kışlık uykuda oldukları kasım-mart ayları aralığındadır.

ömer asım aksoy tarafından hazırlanmış ve 1995 yılında basılmış atasözleri ve deyimler sözlüğünde de bu atasözünün anlamı "ağaç kesmek, insan öldürmek kadar büyük bir suçtur" şeklinde açıklanmış.

üstünden geçen 30 yılda bu atasözü dönmüş dolaşmış "bir insanın hayatını sonlandırmak, onun itibarını zedeleme veya onu küçümsemekten daha kötüdür. birine fiziksel zarar vermekten çok, onun onurunu yaralamak daha büyük bir suçtur." şeklinde açıklanır olmuş. *
bunu yapanın adı da üniversite. inanmayan baksın. uzemigunsem.gedik.edu.tr/ba...

gençler cahil diye boşuna demiyoruz. gençlerin kabahati yok çünkü artık onları yetiştirenler cahil.

ağacın canını düşünen insanlardan nerelere geldik.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yaş kesmek" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim