kıştan sonra gelen baharda filizlenen otlar gibi filizlenerek yol kenarında belirecek teyzelerdir. turp otu, ebegümeci ve semiz otu gibi otları toplayıp salatasını, yemeğini yaparlar.
devamını gör...
genelde ısırgan otu toplarlar. elleri hafif nasırlıdır. yoldan geçen araçlara aldırış etmezler. belediye ekiplerinden iyi iş çıkardıkları kesindir.
devamını gör...
babannemdir. "siz önden gidin ben şuralara bi bakayım" der. sanırsın hazine aramaya gidiyor. yemlik, kuzu kulağı ve zibilyon çeşit otu yolar getirir. hem toplarken keyif alır hem de eve götürüp bol sirkeli su da beklettiği otları yemeyi de ayrı bir sever.
devamını gör...
yaa hakkaten nasıl yiyorlar adamlar gece gelip hacetleniyor sabah otları teyzeler topluyor.
devamını gör...
teyze olması şart değildir. dağdan toplanması daha sağlıklıdır. bizzat kendimde topluyorum. bir güzel salatasını yapıp afiyetle gömüyorum.
toplanan otlar genelde hardal, dede sakalı, çıtlık olur. isimler yöreden yöreye değişir.
devamını gör...
sonra bunu pazarda bir güzel satarlar, aferin. bunlar olmasa organik doğal ot, salata bulamayacağız.
devamını gör...
yurdum teyzesi öyledir işte ottan, çöpten yemek kotarır.
devamını gör...
muhtemelen tüm kışlıkların bittiği kış sonlarında ki ataların yaşadığı yokluk zamanlarında karın doyurmak için bulunan çözümünü yad eden, rızık arayışında teyzeler.
devamını gör...
her pikniğe gidildiğinde anneannem ve dedemin yaptığı aktivite
devamını gör...
ben de yapıyorum ama teyze değilim. temiz olduğuna emin olduğum otları toplar, iyice yıkar, sonra duruma göre cacık yapıp ya da direkt kavurup tüketirim
devamını gör...
o otları satıp kazandıkları otlardan dağ kekiği kurusunun kilosu 40 tl ye satılmaktadır.
devamını gör...
benim ananem bunlardan birisidir. zaten kırsal bir yerde yaşıyoruz hep böyle olunca tarla kenarlarında toplayacak bir şeyler bulur , turp otu , ısırgan otu , semiz otu , sarmaşık gibi şeyler toplar otlarla sebzelerle her türlü yemek yapar. vejetaryen temalı bir restoran açsa parayı kırar.
devamını gör...
bir yerden geçerken annemin gözlerine bakarım , duyularını nasıl ne derece kullandığına bakarım ve annemi durdurur işe girişirim. tabii annemden mutlusu yok
devamını gör...
ilerde muhtemelen mutasyon geçirecek teyzedir. yol kenarlarında yetişen bitkiler egsoz dumanı nedeniyle envai çeşit zehirli gazla iç içe büyürler. bilmem anlatabildim mi?
devamını gör...
egeli olma ihtimali çok yüksektir ve otları bilen biri aç kalmaz ,rızkını her şekilde bulur. ayrıca da çok lezzetli. keşke yeseniz.
devamını gör...
süvaslılar favlıyor...
devamını gör...
sadece yurdum teyzesine özgü değildir. kanada'da pek çok kişinin yaptığı şeydir. özellikle çinliler yol kenarlarında, parklarda, orman yürüyüş alanlarında farklı otları ve böğürtlen gibi meyveleri toplarlar.
açıkçası belli otlara denk geldiğimde, dayanamayıp toplayanlardanım.
devamını gör...
suç işlemektedir. o otların da bir canı vardır. bu bir cinayettir. lütfen kendini ot hissedenler sessiz kalmayın bu zulme. bakın o teyze hiç acımadan otları topluyor ve bu bir katliamdır. resmen doğaya ihanet.
devamını gör...
canan karatay...
devamını gör...
yol kenarı güvenilir yer değil.
dağdan, ovadan, ormandan vb topla.
ama yol kenarı egzoz, zift, yağ riski olan, milletin ve hayvanların basma ve dışkılama ihtimali olan yerler.
yiyebiliyorsanız da iyi temizleyin.
ama satmayın bilmeyene.
doğal sanıyoruz, canımız çekiyor.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yol kenarında ot toplayan yurdum teyzesi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim