birseyyah yazar profili

birseyyah kapak fotoğrafı
birseyyah profil fotoğrafı
rozet
karma: 4505 tanım: 974 başlık: 554 takipçi: 50

son tanımları


ideogram

güzel bir metinden görsele çevirme yapay zeka sayfasıdır. özellikle resme metin eklerseniz güzel neticeler elde edersiniz. resim konusunda midjourney kadar olmasa da bazen harika resimler karşınıza çıkartıyor. kendine göre fanatikleri var.
devamını gör...

bir şirkette yaşanan en dumur olay

insanı hayattan soğutan ve oradan kaçma hissi veren mevzudur. defalarca karşılaştım. anlatmayayım, pek çok duygum bir anda depreşiyor.
devamını gör...

ahmet kaya denilince akla gelen

şiirin protest müzikle dostluğu
devamını gör...

bülent ecevit şiirleri

şiirimize farklı cephelerden bakarak hint şair tagore'dan etkilenmiş ve ondan çeviriler yapmıştır. şiirimizin müstesna isimlerindendir.
devamını gör...

özgür özel

bugün erdoğan görüşmesi ile ülkenin gidişatına olumlu yahut olumsuz bir yol çizmede farklı bir payı olacaktır. ancak bu mevzuyu yıllar sonra anlaşılabilir.
devamını gör...

namik tan

namık tan, türk diplomat ve siyasetçi olup mardin doğumludur ve aslen hataylıdır. 2010-2014 yılları arasında türkiye'nin amerika birleşik devletleri büyükelçiliği görevini yürüttü. bugün chp ve akp görüşmesinde özgür özel'in yanında yer alan eski bir bürokrattır.
devamını gör...

normal sözlük 2024 yılbaşı çekilişi

numara almayı düşündüm sonra vazgeçtim. dedim ki aga bu yoldaş ve yanındaki tayfa eski tayfa değil gibi. hani onlar da emme velakin eski zamanlardaki gibi değiller. sanki bir yerlerden acaip bir hazine bulmuşlar.
yoldaş, bu para nereden geliyor? kim bu yağlı ballı çöreği yolluyor? mevzu nedir? hani sözlük garibandı, hani bu ahali samimiyeti ile var idi? yağdırıyorsun hem de o biçim? ardında kimler var yoldaş? ne yapmak istemektesiniz? neyin karşılığında neler dönüyor?
çok işkillendim. nümere felan almıyorum.
-sen gelme ulen... (yoldaş'ın iç sesi)
devamını gör...

sözlüğü neden bırakmadınız sorusu

çünkü farklı bir evrene geçiş yapıyorum hissi
çünkü bazen kafayı dağıtmak istersin ya
çünkü benzer kafada insanlarla sohbet etme fikri
çünkü hayatın başka mecralarda akışını izleme duygusu
çünkü ülkenin farklı renklerine bakma, farklı notalarına kulak verme anlayışı
çünkü dünyayı özgün açılardan bakanları okuma heyecanı
çünkü ruhtaki bir boşluğu kapama düşüncesi
çünkü sırf bir şeyler okuyayım da ne olursa olsun güdüsü
çünkü insanların bazen saçma diyaloglarından uzaklaşma isteği
çünkü belki şehre bir film gelir, bir güzel orman olur yazılarda
iklim değişir ve akdeniz olur da
gülümseriz sonra umudu
devamını gör...

çocukluğa taşıyan şarkı

barış manço şarkılarıdır, efendim. halil ibrahim sofrası, nane limon kabuğu, süleyman gibi şarkılar her daim şahsımı geçmişe taşıyan bir zaman yolculuğu makinesidir.
devamını gör...

normal sözlük 3 yaşında

yıllar geçer ve bazı şeyler kolay unutulmaz. yüz yüze tanışılmayıp sırf sözcükleriyle yakınlık kurup ruhlarında, yüreklerinde yolculuk yapılan bazı insanlar hep flu bir tablonun içinde size gülümser. bilirsiniz ki onların olumlu duyguları sizin ruhunuzda da bazı esintiler oluşturmaktadır. bu da hoş bir resimdir.
devamını gör...

100. yıla bir söz bırak

geleceğe umutla yürü, bugüne ayağını sağlam bas, geçmişi de asla unutma.
devamını gör...

efendiler yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz

100 yıl önce doğup hâlâ yaşayan bir cümle... bazı cümleler, mermer gibi zamana meydan okur.
devamını gör...

muhsin bey

o dönem istanbul'da her yanda muhsin bey'ler bir yana itilirken ali nazik'ler usul usul şehrin farklı farklı yanlarında çoğalıyordu. aradan yıllar geçti ve ülke farklı köşelerinde muhsin bey'ler daha görünür hale gelirken ali nazik'ler de şehirlerde kendilerine yer açmaya çalışarak çarpık bir ruh halini meydana getirdiler. muhsin bey'ler gün geldi farklı coğrafyalara gittiler yahut aramızdan ayrıldılar. ali nazik'in hayaleti artık tüm ülkede dolaşıyor. ancak ilginçtir ali nazik'in çocukları muhsin bey'e dönüşmekte. onlar ali nazik'e zorunlu biçimde bağlıyken usul usul muhsin bey'in felsefesine benimseyip bu fikri yeniden canlandırıp yaymanın derdinde. belki de ortaya bu topraklara has bir sentez çıkacak. ne orada ne burada coğrafyasında yeni bir çözüm.
devamını gör...

çin çin

ankara'nın altındağ ilçesine bağlı olup gültepe ve örnek mahallesi'nin eski adıdır. eski sakinlerinden bazısı yanlış işlere bulaştığı için adı çıkan bu bölge 2005'ten sonra kentsel dönüşüm uğramıştır. sakinlerinin bir bölümü sincan'a bir bölümü de mamak'a taşınmıştır. şu anda memur veya orta halli insanların yaşadığı bir bölge olup ankara'nın çekirdeğine yakındır. ayrıca burayla ilgili "yolunda a.ş: çinçin bağları hikayesi" adlı 2015 yapımı bir film de mevcuttur. blu tv'nin ankara havası belgeselinde bir bölümde işlenen bölge farklı zamanlarda youtube içeriklerine de ara sıra konu olmuştur.
eski namı devam etse de ruhu kentsel dönüşüm yaşamıştır.
devamını gör...

tu te reconnaitras

50. yılını doldurmuş ve belki de eurovision'un en iyi şarkısıdır. sözleriyle harika mesajlar vermektedir.
devamını gör...

deprem öncesi uyandırmayan köpekler

mahallede bu sefer gıkları çıkmadı. ne gereği falan mı var dediler. gece, geç mi yatmışlardı? insanlara şu sıralar canları mı sıkkındı?
devamını gör...

deprem erken uyarı sistemi

bu mevzu yıllardır tartışılır. google geçen aylarda böyle bir sistem başlatmış. belki bilmek istersiniz. sistemin kendince bir yapısı var, biraz aydınlatalım.
android deprem uyarı sistemi nasıl çalışıyor? bu sistemi kullanıma açmak için telefonunuzun ayarlar bölümüne gelin. arama alanına "konum" yazarak, bu sekmeyi açın. açılan ekranda, "deprem uyarıları" ekranına basınız. eğer açık ise deprem uyarıları kullanıma açık anlamına gelmekte
devamını gör...

25 ekim 2022 güneş tutulması

o tutulmanın etkisi dört hafta sonra depreme mi dönüştü? hani 1999'daki deprem için öyle bir iddia dönüyor ya...
devamını gör...

deprem olurken akla gelen ilk şey

hayırdır, n'oluyor?
edit: kısaltma
devamını gör...

non nobis solum

"sadece kendimiz için değil" anlamında bir slogandır. egoizme karşı bir duruştur. insanlann kişisel çıkarlarından ayrı olarak tüm insanlığın genel faydasına katkıda bulunmayı dile getirir. cicero bir eserinde, "non nobis solum nati sumus ortusque nostri partem patria vindicat, partem amici" demekteydi. cicero, "yalnız kendimiz için doğmadık; ülkemizin ve dostlarımızın bizde bir payı vardır." sözüyle asırlar sonrasını da etkilemiştir. platon'un önemli takipçilerinden olan cicero bu görüşleriyle tüm idari birimlerin birbirini kontrol etmesini ve denetlemesini salık buyurmaktaydı. bu felsefe, ayrıca afrika topraklarında meşhur olan "ubuntu" felsefesine de yakındır.
edit: imla
devamını gör...
devamı...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim