bystander yazar profili

bystander kapak fotoğrafı
bystander profil fotoğrafı
rozet
karma: 9760 tanım: 1659 başlık: 911 takipçi: 38
I shall be telling this with a sigh Somewhere ages and ages hence: Two roads diverged in a wood, and I— I took the one less traveled by, And that has made all the difference.

son tanımları


türkiye’nin dünyanın en sefil 10'uncu ülkesi olması

dünyanın en önemli sefalet raporu olarak nitelenen hanke sefalet raporunun sonucuna göre ortaya çıkan tablodur. buna göre türkiye dünyanın en sefil 10'uncu ülkesi olmuş durumda.
bizden önceki sıralarda yer alan ülkeler ise şunlar:
suriye, lübnan, venezuella, arjantin, sudan, yemen, zimbabwe, ukrayna, ve küba. nereden, nereye geldik.
bu rezalet durumdan kurtulabilmemiz adına sadece bir ihtimal var ve o da elimizdeki son koz olan yarınki seçimlerde kullanacağımız oy. vatandaşlarımız bir kez daha ülkeyi bu hale sokan deli saçması ekonomi anlayışına destek çıkarsa bu sefalet ve yoksulluk endeksinde artık zirveye aday oluruz.
izleyelim görelim, bilemiyorum altan.
meraklısı ve cahiller için notlar:
neye göre: sefalet endeksi, yıl sonu işsizlik , enflasyon ve banka kredi oranlarının toplamından kişi başına reel gsyih'deki yıllık yüzde değişimin çıkarılmasıdır. anlamadıysan bir daha oku ama yine anlamayacaksın.
kime göre: sefalet endeksi ilk olarak 1960'larda ekonomist arthur okun tarafından oluşturulmuştur. özetle, bilime göre, ilime göre 1960 dan beri var olan bir kavramı 2023 de sorgulayan cahillere göre değil elbette…


buradan
devamını gör...

suriyeli kardeşlerimizi mancınıkla mı göndereceksiniz sorusu

bir sinan oğan beyanıdır.
kardeş olmuşlar…
şu hayatta neler oluyor.
buradan
devamını gör...

ne kadar entel dantel varsa topladık

partili cumhurbaşkanı erdoğan beyin, pkk ile çözüm sürecinde kendi kurduğu akil insanlar heyeti için söylediği tanımlamadır.
bu zihniyet 20 yıldır ülkeyi yönetiyor.
pazar günü köprüden önce son çıkıştır, umarım herkes aklını başına toplar…
buradan
devamını gör...

kelebekler vadisi yapılaşmaya açılıyor

şu kafadaki adamları meclise sokan zihniyetten ne bekliyoruz acaba; normalsozluk.com/entry/2572322
devamını gör...

23 mayıs 2023 hüda par'ın akşener'e suç duyurusu

“hüda-par insan hakları ve hukuk işleri”’den sonrasını okumadığım saçmalık…
devamını gör...

hüdapar’ın meclis yemin metni değişmeli açıklaması

“arkadaşlar hazır mısınız?” kıvamında daha mazbatasını almadan öten hüda par batman milletvekili serkan ramanlı efendinin tamamı: "milletvekili yemin metni doğru bir metin değil. yemin metni değiştirilmeli." şeklindeki açıklamasıdır.
bu daha başlangıç , meclis bu kafada tiplerle doldurulmuş durumda, eğer cumhurbaşkanlığı seçiminde anayasaya aykırı olmasına rağmen aday olan reiz efendi de yeniden seçilirse olacakların işaret fişeğidir…
buradan
devamını gör...

kılıçdaroğlunun rte’ye ithafen attığı zehir zemberek mesaj

“montajcı sahtekar.”
abovv. dede sen ne yaptın?
buradan

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

22 mayıs 2023 sinan oğan'ın cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçim açıklaması


sinan oğan: ümit özdağ ile kararımız aynı olmak zorunda değil

karaktersizlik mi demeli? satış mı? strateji mi?
adını sen koy …
devamını gör...

fenerbahçe taraftarına embesiller diyen mhp basın danışmanı

mhp'nin yayın organı türkgün gazetesinin yayın yönetmeni ve mhp lideri devlet bahçeli'nin basın danışmanı yıldıray çiçek beydir kendileri.
yalakalık, yandaşlık sevdasına insan daha ne kadar alçalabilir konusunda çıtayı oldukça yukarı taşımış bu zat, fenerbahçe - trabzonspor maçında stadyumda "meclis’te hizbullah istemiyoruz" sloganları atılması üzerine fenerbahçe taraftarlarına 'embesiller' diyerek hakaret etmiştir.
başta kendilerine milliyetçi diyen mhpliler olmak üzere allah hiç kimseyi hizbullahçıları savunacak kadar düşkün ve zavallı yapmasın.
buradan
devamını gör...

cumhurbaşkanı yardımcısı olabilecekken neden bakan olayım sorusu

seçimlerde yüzde 5 oy alarak ikinci tur için kilit isim haline gelen ata ittifakı’nın seçilemeyen cumhurbaşkanı adayı sinan oğan’ın beyanıdır.
yorum yok…
buradan
devamını gör...

türkiye’nin ekonomik çöküşün eşiğinde olması

faiz sebep enflasyon sonuçtur isimli ekonominin temel prensiplerini inkar ve inat üzerine kurulu saçma sapan bir teorinin kaçınılmaz sonucu olarak içine düşülmüş,
“çok alametler belirdi, vakit tamamdır. haram helal oldu, helal haramdır”. sözlerinin de bu gidişe cuk oturduğu bir durumdur. bu gün başlayan ve farklı mecralarda şikayetlerin artması ile iyice netleştirdiği gibi artık gidişat hiç ama hiç iyi değil. sonumuz pakistan sri lanka venezuela gibi olacağı bir yolculuğa pupa yelken gidiyoruz, zaten ülkede yaşayan herkes bir şekilde iliklerine kadar hissediyor olanı cahiller hariç…

“ticari krediler durduruldu.
kredi kartları için nakit avanslar durduruldu. onaylanmış ve ekspertize gönderilmiş konut kredileri durduruldu.
bankalar 4 günde anca döviz ödeyebiliyor.
büyük iflaslar kapıda. işletmeler ne müşteriden tahsilat yapabiliyor, ne kredi kullanabiliyor. erdoğan’ın temsil ettiği ekonomik model, büyük bir felaketi getiriyor. ithalat patladı; ama elde döviz yok! bu ne demek? kıtlık kapıda demek.iflas ediyoruz. insanlar nakit avansla borcunu ödüyordu şimdi herkes borç batağında.”
buradan
devamını gör...

depremzedenin su parasını iade etmesi

“her şeyden önce insanlar ekonominin ne durumda olduğunu çok iyi anlamış değil. bir kere büyük bir kitle devlet yardımlarıyla geçiniyor ve yardım kesilirse ne yapacağını bilmiyor. buna ‘sadaka ekonomisi’ deniyor.“
bir de buradan bakınız…
devamını gör...

ata ittifakının ali babacandan talep ettiği destek şartı

ülkemizdeki pespaye siyaset anlayışı seviyesinin yerin dibinde olduğunu kavramamızı sağlayan taleptir; “ali babacan istiklâl marşının 10 kıtasını ezbere okusun”
oğan beyin isteğini duyan diğer ortak durur mu o da atlamış hemen: “ ata ittifakı’nda yer alan adalet partisi'nin genel başkanı vecdet öz:
sinan oğan'a etkin cumhurbaşkanı yardımcılığı, adalet ve zafer partilerine de bakanlık istiyoruz.”
ne diyeceğimi şaşırıyorum bunlara, bu nasıl bir kibirdir? , yağma mı var ne var? ey utanmazlar, daha dün gencecik bir kız bu memlekette seçimler yüzünden intihar etti ulan! dalga mı geçiyorsunuz siz bu milletle! edep biraz edep!…
buradan
devamını gör...

kemal kılıçdaroğlu'nun babala tv'ye çıkacak olması

oğuzhan uğur tarafından duyurulmuştur.
sorular hazır mı arkadaşlar?
siz ne sorardınız?
buradan
devamını gör...

12 mayıs 2023 kerem kınık’ın istifa etmesi

nihayet.

tayyip, kızılay üzerinden milleti yağmalandığınız kerem kınık şu an londra’da , thy ile kaçmış bile, kendisi oradaki villasından içeri girdi. tayyip, kerem kınık aynı zamanda uk vatandaşı bunların vebalini kim ödeyecek ? tayyip, fahrettin’de alman vatandaşı bir tek sen abd planı yapıyorsun aferin!

buradan
devamını gör...

gerekirse 15 temmuz'daki gibi sokağa çıkarız

partili cumhurbaşkanı erdoğan beyin tamamı: “demokrasimize gölge düşürmeyiz. gerektiğinde, 15 temmuz gecesi olduğu gibi hayatımız pahasına istiklâl ve istikbalimize sahip çıkarız.”şeklindeki beyanıdır.
çok tehlikeli sözler bunlar.bir şeyler hazırlanıyor…
buradan
devamını gör...

sayın ince’yi türkiye’nin sofrasına bekliyoruz

tamamı “benim çağrım hala geçerli. eski kırgınlıkları, dargınlıkları bir kenara bırakalım artık. sayın ince’yi türkiye’nin sofrasına bekliyoruz. buyursun lütfen gelsin…”şeklinde olan kemal kılıçdaroğlu beyanıdır.
türk siyasetinde 24 saat gerçekten çok uzun bir zaman imiş…
buradan
devamını gör...

istanbul havalimanının tamamı tayyip abinindir

bir başka ali yeşildağ iddiasıdır. ali bey iddiasında şöyle diyor:

istanbul yeni havalimanı bu limanın tamamı tayyip abinin, taşeronların hepsi emanetçi. atatürk havalimanını bu nedenle kapattı.

sevim koş sevim allah belanı versin sevim…
buradan
devamını gör...

hazinenin 2023 ilk 4 ayda 413 milyar tl açık vermesi

ülkemizin içinden geçtiği seçim ortamında, ülkenin milyarlaca dolarının nereye gittiğini bilmediğimiz bir şekilde uçurularak, devletin hazinesinin soyulmasıdır ve gündemde kendisine haber olarak yer bulamayan maalesef hazin bir ekonomik gerçektir.

2016 hazine açığı -38 milyar 2022 hazine açığı -169 milyar sıkı durun! 2023 ilk dört ayda açık: -416 milyar tl nerede bu para?

iktidardaki haramilerin çalmak , komisyon almak , kendi ceplerini doldurmak dışında hiç bir şeyle ilgilenmeden yürüttüğü ekonomik politikaların doğal sonucudur…
oylarımıza sahip çıkalım “yapılabilirse” bu seçim son çaredir…
buradan
devamını gör...

twitter seçimlerin selameti açısından kapatılmalıdır

tamamı : “twitter seçimlerin selameti ve iç güvenlik açısından uygun bir süre kapatılmalıdır” şeklinde olan bir dahinin beyanıdır.
kendisi ülkemizde gündem belirleme konusunda bir numara(!) yeni asya gazetesinden bülent ortakoğlu efendidir.
oldu paşam başka ne gibi dahiyane önerilerin var? bizleri mahrum etme bu şahane fikirlerinden.
devamını gör...
devamı...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim