gogolunpaltosu yazar profili

gogolunpaltosu kapak fotoğrafı
gogolunpaltosu profil fotoğrafı
rozet
karma: 2490 tanım: 355 başlık: 53 takipçi: 49

son tanımları


özgürlüğün hissedildiği anlar

denizde sırt üstü uzanıp gözlerini kapatmak.
devamını gör...

11 ocak 2022 kıbrıs depremi

ısparta'dan hissedildi. kıbrıs'ı düşünemiyorum. geçmiş olsun.
devamını gör...

üniversitelerin online eğitime dönmesi

tüm üniversitelerde çok daha önce yapılması gerekendi. okullarda hijyen, mesafe yok. vize ve final dönemlerinde kimse test yaptırmıyor.

bir de sürekli yok evden sıkıldık, eğitim çöktü olmuyor diyenleri anlamıyorum. dünya çapında çeşitli programlar tamamen online yürütülüyor. üniversiteye gelmiş biri bu zamana denk sorumluluklarını bilen bilinçli biri olmalı. ilkokul ve ortaokul öğrencileri için yüz yüze devam edilmesi daha doğru olabilir. ama uygulamalı dersi olmayan üniversite öğrencileri için uzaktan eğitime geçilebilir. kronik hastalığı olan öğrencilere bile devam zorunluluğu olmasını doğru bulmuyorum.
devamını gör...

sözlük yazarlarına bugüne kadar alınan en güzel hediye

sevgilimin aldığı kar küresi.
maddi açıdan zor zamandan geçiyorduk ikimizde. eline geçen ilk fırsatta beni mutlu edecek bir şey almıştı. asıl hediye her durumda sizi düşünen biriyle olmak bence.
devamını gör...

öğrenci yurdunda vahşet

daha 18 yaşında bir genç ne hayallerle gitmişti kim bilir...
bu olay kız yurdunda olsa tahrik etmiş derlerdi kılıf bulurlardı eminim söylenmeyen kalmazdı. ülkemizde kadın, erkek, çocuk kimsenin can güvenliği yok. annesini babasını düşünemiyorum allah sabır versin.
devamını gör...

20 yaşındaki kızın cansız bedeninin göl kenarında bulunması

artık bu kaçıncı haber bilmiyorum. en kötüsü bu haberlerin sıradan bir şey gibi gelmeye başlaması. her gün bir kadın cinayeti var ve elimizden hiçbir şey gelmiyor.
devamını gör...

1 yıl sonraki kendine not

hayalini gerçekleştirmek için bazı şeylere katlan. az kaldı sana güvenen insanları yarı yolda bırakma ve o güzel kalpli adamı üzme.
devamını gör...

epistola

kristof kolomb'un amerika'yı keşfini anlattığı seyir defteri.
devamını gör...

insanın zoruna giden şeyler

türk lirasının günden güne azalan değeri.
devamını gör...

richard hoggart

çağdaş kültürel çalışmalar merkezinin (center for contemporary cultural studies cccs) kurucusudur. 1958 yılında the uses of literacy (okur yazarlığın işlevi) kitabı kültürel çalışmalara kaynak ilk kitaptır.
devamını gör...

ingiliz kültürel çalışmaları

ingiliz kültürel çalışmaları, 1950'li yıllarda ikinci dünya savaşı sonrasında endüstriyelleşme ve refah seviyesinin artmasıyla ortaya çıktı.
kültürel çalışmalar, kültürü toplumsal boyutta incelemeye yöneliktir. marksist bir yapıdan gelir. kültürel çalışmalar felsefe, psikoloji, sosyoloji gibi bir disiplin değildir. ancak özellikleri bakımından disiplinler arasıdır.
1950'li yıllara kadar leavis ve arnold'un toplumsal sınıf görüşleri etkiliydi. ancak kültürel çalışmaların ortaya çıkışıyla toplumsal sınıf farkları kaybolmaya başladı.

1964 yılında birmingham üniversitesi'nde çağdaş kültürel çalışmalar merkezi (center for contemporary cultural studies cccs) richard hoggart tarafından kuruldu. (burası bir okul değil, sık sık karıştırılıyor.) böylece kültürel çalışmalar akademik dünyada araştırma konusu haline geldi. kültürel çalışmalar terimi ilk kez kullanılmaya başlandı. öncelikle ingilizce konuşulan ülkelerde ardından tüm dünyaya yayıldı. 2002 yılında merkez kapatıldı.

ilk sayısı 1971 yılında yayınlanan çalışma metinleri (working papers) dergisinde kültürel çalışmalar alanının belli özellikler çerçevesinde tanımlamayı reddettiler. buradan anlaşıldığı üzere kültürel çalışmalar sıralı çalışma dizisi olmayan bağımsız bir alandır.

önemli temsilcileri; richard hoggart, raymond williams, stuart hall
devamını gör...

instagram'da tatil fotoğrafı paylaşmayan insan

fotoğraf paylaşmadan da tatil yapıldığını keşfetmiş insandır.
devamını gör...

aile evi

arada gidiyorsanız sevdiğiniz yemekler, keyifli sohbetler güzeldir. ama belli bir yaşa gelip beraber yaşadıkça hayatın en büyük zorluğu olur.
devamını gör...

didem madak sözleri

hiçbir takım tutmuyorum, yıldızların takımından başka
devamını gör...

şapkalı â kullanımı

her yıl sınav döneminde hocalar ve öğrencilerin tartışma sebebi olan harf.
kaldırıldığı takdirde olacaklar:
"bu yıl şirketimizin karı %10 arttı."
kar mı? karı mı? yoksa kârı mı? aklımda deli sorular. *
devamını gör...

üniversite whatsapp grubu

tamamen çıkar ilişkisine dayalı oluşum.

o kadar duyuru yapılır. üstünden bir gün geçmeden aynı soruyu defalarca sorarlar. bu gruplardaki yöneticilere, temsilcilere sabır diliyorum...
devamını gör...

aileden birinin özlü sözleri

anneannem özü ağlamayanın gözü ağlamaz derdi.
devamını gör...

çocukların yarattığı kelimeler

aras özadalı'nın kanalizasyon yerine kakalizasyon demesi. bence de olması gereken asıl isim bu olmalı.*
devamını gör...

1 kelimelik hikayeler

değişti.
devamını gör...

hiçbir siyasi görüşe sahip olmamak

bir insanın doğumundan ölümüne kadar her alanda siyaset önem taşır.
ne kadar vergi ödeyeceğiniz, nasıl eğitim alacağınız, haklarınızın korunması, sosyal yardım, sağlık, emeklilik gibi herkesin hayatını etkileyen konulardır siyaset.
evet herkesin fikri bir partiyle tamamen uyuşmak zorunda değil, ancak ülkenin refahı adına en doğru olanı seçmenin hayati önem taşıdığını düşünüyorum. çünkü siyaset halkın sosyoekonomik, yapısını etkileyen en büyük etkendir. siyaset bir partiye yıllarca sorgulamadan oy vermek değildir. ülkemizde gündem çok hızlı değişiyor yetişmek zor ama yine de apolitik olmak doğru gelmiyor.

şanışer - susamam


ben bi' beyaz türk'üm
yasalarım anglosakson ama kafam ortadoğulu
apolitik büyüdüm, hiç oy vermedim
kafamı tatile, gezmeye, borca yordum
adalet öldü, ucu bana dokunana dek sustum ve ortak oldum
şimdi tweet atmaya bile çekiniyorum
kendi ülkemin polisinden korkar oldum
üzgünüm ama senin eserin ülkedeki umutsuz nesil
senin eserin bu mutsuz kesim ve bu kurşun sesi!
devamını gör...
devamı...

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim