helios yazar profili

helios kapak fotoğrafı
helios profil fotoğrafı
rozet
karma: 9523 tanım: 854 başlık: 314 takipçi: 103
bööööö

son tanımları


alaz (yazar)

sözlük’e tekrar ara vermeme sebep olan kişi.

senden sonra çok şey dank etti bende. döndüm biraz kendi içime. hatta yeni bir hobi de edindim.

niye böyle bir etki yarattı bende gidişin relax? ne çok şeyin boş olduğunu gösterdin bana be abicim.

şuan sözlükte olsan siyasi tüm başlıklarda tanımlarını ve sana dair şikayetleri görürdük eminim. ortalık tam senlik ama sen yoksun.

aklıma geldin yine geldim. yattığın yerde huzur bulduğunu düşünmek istiyorum.
devamını gör...

bir bilen (yazar)

herkes unutur o unutmaz diyeceğim yazar tanesi.

hele anlat bakalım neler oldu yüne yokluğumda
devamını gör...

feyza altun

çocuğuyla duruşmaya girdiği vakit takdirimi kazanmış ama sonrasında hayal kırıklığı olan avukat apla.


#2358250

yakın zamanda böyle bir ifşasını bekliyordum. ki gelmiş.
sosyal medya fenomeni oldu resmen. ilk zamanlar söylemleri iyiydi de sanırım şöhret olmayı kaldıramadı. nerde ne konuşacağını da bilememesi ilginç. sosyal medyada kazandığı kitleyle ekmeğini buluyor.
kadının düşmanı kadındır deyiminin de hakkını veriyor.

seren serengil’e de maşallah, aplam herkesle ilgili patlatacak bir bomba buluyor.
devamını gör...

maça kızı 8

sadakatsiz dizisinin senaristlerinden olan dilara pamuk’un 2017 yılında wattpad üzerinden yayınlamaya başlayıp hala devam eden kurgusu.

ulan maça kızı senin yüzünden wattpade sardım ya ben. resmen bir batak. nerden bulaştım da okudum diyorum bazen.

kitabın içinde ne ararsan var resmen. mafya kurgusu ile yola çıkıp resmen ajan/ derin devlet her şey bulaşmış gibi. yazarın hayal gücü çok sağlam.* kitabın erkek karakteri bora iş adamı kisvesi altında kara lakabıyla sayısız kumarhane sahibi bir mafya lideri. nazlı kısaltmasıyla naz ise matematik dehası ve aşık olduğu anıl için kumarhaneye gidip para kazanmaya çalışıyor. karakterlerin karşılaşma noktası kıbrıs’ta bir kumarhane. tam bir klişe ile başlıyor hikaye. ama sonrasında olaylar olaylar…


minikte olsa spoiler içerebilir.. ona göre devam edin okumaya.


hayır adam sana en başında kızım ben mafyayım günü gelince seni yok edicem diyor ama kızımınız buna rağmen adama aşık oluyor, sonra da vay efendim sen beni kandırdın diye adama küsüp gidip ajan oluyor. türkiye’de başlayan hikaye amerika, kanada, avrupa falan derken her yere uzanıyor. ulan bu kadar kolay mı ordan oraya hooop diye gitmek. * birde bir aile var aboowwww herkes sır küpü herkes bir olay içinde.
hayır birde o kadar bölüm sonra öğreniyoruz ki oyun içinde oyun var aslan dediğimiz bora kedi çıktı, içinde minnoş romantik aşık adam var..

maça kızının olayı ne 155* bölümdür netleşmedi. tam hikayesi bir türlü anlatılmadı gitti. o kadar bölüm okuyunca evet durumu anlıyorsun ama altında yatan hikaye ne? vicdansızın kızı dilara o kadar olay o kadar aksiyon sıkıştırıp duruyorsun ama esas hikayeyi finalde mi anlatacaksın.

hayır birde sürekli olay var ve hiç bitmiyor. şu ara 171.bölüm yayınlanmış olmalı. yazar mübarek devam ettirdikçe ettiriyor. aksiyon hiç bitmiyor. tam bir türk dizisi senaryosu gibi.*

peki bu kadar gömerken neden okuyorum? biliyorsam ne olayımm… okuma grubunda o kadar çok duydum ki adını bir bakayım dedim. nasıl ihtiyacım varsa artık aksiyona/ karmaşaya en çok da kaosa, bırakamadım okudukça okuyasım geliyor. okurken birde hem yazarı, hem karakterleri, hem olayları eleştirip kızıp söyleniyorum hem de okuduğum için kendimi kınıyorum. o kadar okumaya şimdi de yazar sonunu nasıl bağlayacak diye merak içindeyim. meraktan dolayı sonuna kadar okuyacağım evet.

bu arada yazar bir yayınevi ile anlaşmış kitap olarak basılacakmış 5 senedir bitmeyen kurgu kaç kitaplık seri olur fiyatı ne olur muamma..

not: boş bunlar okunmaz diyenlere şimdiden cevap olsun. insan bazen kafa dağıtmak istiyor. okuduğu kitap hakkında düşünmeden sadece kafa dağıtmak için okumak istiyor bazen.
devamını gör...

eski normal sözlük yazarlarının geri getirilmeye çalışılması

sevdiğim bir abimin nickaltımda yazdığı sözü aklıma getirdi başlık.

bkz: #2301265
devamını gör...

alaz (yazar)

sanal alemin bana kazandırdığı hoş sohbet insanlardan biri. ve ben bu durumu aşamıyorum. haberi aldığımdan beri aklımdan çıkmıyor. hatta inanmadım. açtım google’dan baktım haberi bir kaç kez okudum. durdum düşündüm.

son yazışmamızı hatırladım, relax’cım. sana kendine dikkat etmeni söylemiştim sende elimden geldiğince dikkat ederim heliciğim demiştin sadece, o an bu söylediğine inanmamıştım. ve sonrasında birkaç gün önce yaşıyor musun, görünmüyorsun yazmışım ve sen onu asla okuyup cevaplamayacaksın, işte ben bunu aşamıyorum.

ilk kez birini kaybetmiyorum hayatımda, arkadaşım olan birinin bile ilk kaybı değil ama son zamanlarda bana atılan en büyük tokat oldu ölümün. bir var bir yokmuşuz. kısa süre önce konuştuğun biri bir daha dönmemek üzere gidebiliyormuş.

ben yöneticiyken bile bir kez kızmadın bana. yazdıklarını sildim, sözlük içi tartışmalarından dolayı defalarca uyardım, her seferinde bir bildiğin vardır derdin ve benim hatrıma geri adımı atardın. aklıma o kadar çok şey geliyor ki ama ne desem boş biliyorum.

içimi rahat ettiren tek şey son konuşmamızda sanal alemin bana kazandırdığı ve değer verdiğim insanlardan biri olduğunu sana söyleme fırsatını bulmuş olmam. ayrıca hiç dile getirmemiş olsamda benim için bir abiydin.

hani alt tarafı sözlüktü lan burası. hani yazarak sadece kitap kazanıyorduk. o zaman neden bazı şeyler dert oluyor insana.

bana verdiğin tavsiyeler hep aklımda olacak huysuz adam. önceden mutlu olman için dua ederdim artık duam gittiğin yerde huzuru bulmanla ilgili. dilerim huzur bulursun sevgili relax.
devamını gör...

alaz (yazar)

duyduklarıma inanmak istemiyorum. söyleyecek o kadar şeyim var ki. önce sindirmem gerek.
devamını gör...

the matrix isn't real

tam da yazdığı bir tanıma cevap vermek için mesaj atacakken kafa izninde olduğunu fark ettiğim yazar. bir anda gidivermiş. *

neden gitti ki, güzel insanlar bir bir kafa iznine çıkıp gidiyor. umarım bu gidiş kısa süreli bir gidiştir.
devamını gör...

bir tweet görseli bırak

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

büyük sorular kitabım hayvanlar

yapı kredi yayınları tarafından çıkartılmış çocuk kitabı. aslında aralık 2020 itibariyle yayınevi tarafından ilk kez basılmış. kitap büyük sorular kitabım serisinin ikinci kitabı.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kitap içeriğinde 150 civari hayvan resmi var. resimler tiago americo tarafından çizilmiş. gerçeğe uygunluğu çocuklar açısından iyi.
kitap kendi içinde evde, bahçede, denizde, çiftlikte, ormanda, savanada, buzullarda ve olağanüstü hayvanlar olmak üzere 8 bölüme ayrılmış şekilde çocuklara hayvanları tanıtmayı amaçlıyor. her sayfada bulundukları ortama göre hayvanların kümelenmesi mevcut.

boyut olarak büyük olması , renkli bir içeriğe sahip olması sebebiyle çocuklar açısından da dikkat çekici.
kim bambu sever ?
kıskançları olan bu hayvan yan yan yürür. peki adı nedir?
köpeğin evine ne denir?
gibi sorularla ve renkli içeriğiyle çocukların dikkatini çekerek öğretme amacı güzel.

bizim favorimiz çiftlikte kısmı özellikle son zamanlarda ali babanın bir çiftliği var şarkısına sardığımız düşünülürse. *

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

bebeklik döneminden itibaren alınıp keyifle okunacak bir kitap. 4. ay itibariyle bebeklerin renkleri ayırt etmeye başlaması ile beraber bebeğe gösterilerek gelişimine katkıda bulunulabilir.

kitabın yky sayfasındaki tanıtım yazısı.


büyük sorular kitabım serisi “büyük sorular kitabım – hayvanlar” kitabıyla devam ediyor.

bu yepyeni kitap hayvanlar âlemi üzerine 8 konuya ayrılmış resimli sorular ve bunların resimli yanıtlarıyla, okuma serüveninde emeklemeye başlayan meraklılara hem bilgilenecekleri hem eğlenecekleri rengârenk görsel bir şölen sunuyor. sorulara ve yanıtlara eşlik eden 150’yi aşkın sevimli resim miniklerin hayvanlarla ilgili merak ettiklerini öğrenmesine yardım edecek…

evde, bahçede, denizde, çiftlikte, ormanda, savanada, buzullarda olağanüstü hayvanlar!

minik okurlar için özel olarak hazırlanan bu kitabın sayfaları daha kalındır ve köşeleri yuvarlak tasarlanmıştır.


not: görseller tarafımca çekilmiştir. aktif olarak kullandığımız görsellerden de belli sanırım. *
devamını gör...

dünyayla benim aramda

dün akşam itibariyle bitirdiğim dizi.

demet özdemir ve buğra gülsoy’un başrol oynadığı disney+ dizisi. öncelikle diziyi izleyerek hayatımdan çaldığım saatler için kendimden özür diliyorum.

dizinin konusunda bahsetmeye gerek yok, başlık içinde detaylarına yer verilmiş zaten. ama amerikan vari romantik dizi özentisi bir yapım olmuş. başrol kızımızın sevgilisinin kendisine açılmamasından dolayı kalkıp feyk hesap açıp ordan konuşuyor. en tuhafı da ulan bu adam ünlü oyuncu ve instagram’dan gelen mesajı anında görüyor ve cevap veriyor.* yaw kızım adamı bile bile seni aldatmaya teşvik ediyorsun sonra bana niye açılmıyor, benimle neden paylaşmıyor diyorsun. hele hele heleee.. başrol kızımızın yakın arkadaşı güya dobra ama ağzı bozuk ve açıkcası bu rol zerrin tekindor’a hiç yakışmamış çok kötü durmuş üzerinde ya da yazılan karakterin içi boş kaldığı için böyle olmuş.
kenan karakteri dizinin en güzel karakteri olmuş.

içinde sevdiğim kısımlar elbette oldu. mesela başrol erkeğin oynağı rol için isyanı, fanlara söyledikleri. bence çok yerinde olan sahnelerdi.

genel olarak sevmedim, oyunculuklar ortalama, ana fikir fena değil. son sahnede klişe olur diye bekledim ama en azından o kısmı biraz daha iyi yapmışlar.
öldürecek vaktiniz varsa izleyin, ama izlemezsenizde kaybınız olmaz.
devamını gör...

yemek kartlarının marketlerde kullanılamaması

hürriyet gazetesi yazarı noyan doğan’ın beyanı.
çalışanların yemek kartlarını marketlerde kullanması vergi kesintisine tabi olacağı ve işverenin bunu karşılaması gerektiği için 1 aralık itibariyle marketlerde kullanılamayacağını belirtmiş.

ayrıca yemek kartları derneği başkanı da değişen bir şeyin olmadığını belirtmiş. lakin ortalıkta böyle bir haber varsa mutlaka altından bir şey çıkacaktır.

şu ekonomik dönemde insanlar yemek kartlarına yatan parayı ek gelir olarak görüp evinin mutfak alışverişini bir nebze olsun karşılamaya çalışırken bu açıklama çok üzücü olmuş. günlük 50₺ yattığı söyleniyor ama bu her kurum için geçerli değil pek çok kurum 25₺-50₺ arası bir tutar yatırıyor ki bu ücretle bir öğün yemek imkansıza yakın.


“yemek kartlarında değişen bir şey yok. yemek kartlarının restoran ve marketlerde yemek ve tüketime hazır gıda dışında kullanılmasının vergi istisnasına konu olmaması hususu, 2008 yılında yayınlanan ve halen yürürlükte olan 382 sıra no’lu vergi usul kanunu genel tebliği'nde düzenlenmiştir. bu kapsamda 1 aralık 2022 itibarıyla çalışanlara verilen yemek ücreti konusundaki yeni mevzuat, yürürlükteki mevzuattan farklı bir düzenleme getirmemektedir.”


gözünüzü işçinin yemeğine de mi diktiniz?

haberi merak edebler için linkler.

noyan doğan

yemek kartları başkanı açıklaması
devamını gör...

eyluling

dur dedim yabmaa dedim ama yaptı. aldı kafasını çekti gitti.
sadece onu tanımama vesile olduğu için bile sözlüğe çok şey borçluyum. bu kadar zıt karakterlere sahipken bu kadar anlaşacağımızı asla düşünmezdim. *
bazı insanları tanıdığınızı sanırsınız, baktığınız pencerenin manzarasına göre yargılarsınız. canım eyluling’cim, benim seni gördüğüm pencereden görseydiler ah ahhh*

dilerim ki bir gün geri dönersin. *
devamını gör...

meja ve folloş baksır ile tanımsız saatler radyo yayını

yönetim kısmında olunca işler değişiyor. değer yargılarınızdan soyutlanıp tarafsız bakıyorsunuz olaya. en sevmediğiniz kişiyle bile bunu hissettirmeden orta yolu bulmaya çalışarak konuşuyorsunuz. tabi bir de amaç yazarı doğruya yönlendirip sözlüğe kazandırmak mı yoksa bas git olm demek mi o önemli.

amma hizmeti gibi oluyor karşılıksız ama işte bu da tercih meselesi kimse kimsenin boğazına yapışıp gel mod ol demiyor. en azında yoldaş demiyordu. *
alıyorsanız bu sorumluluğu ona göre davranmanız gerek. yeri geldiğinde yoldaş’la bile papaz olacak yazarlardan iyi söz kadar da kötü söz duyacaksınız. ama dediğim gibi bu da bir tercih meselesi. ağlayacaksak oynamayalım. *

sözlük düzelir ama bir şeyler için hem yazarların ama en çok da arka taraftakilerin çaba göstermesi lazım.
bunları da dile getiriyorsak sözlük ve yoldaş’ı sevdiğimizden.

he bu arada modluk ya da yöneticilik yaparken illa yoldaş’tan icazet almak gerekmiyor. kurallar varsa belli bir üslupla bu kuralları uygulamak çok kolay.
tutamadım gene çenemi.

konudan bağımsız olarak. meja lucifer ile yaptığınız yayın bir tekrarı daha olur mu acaba, biraz önce gördüm nasıl kaçırdım ben o yayınları yawww*
devamını gör...

sözlük radyosu ana haber bülteni

eski bir dostun sesini dinlemek gibi.

heyecanla dinliyorum, en kısa zamanda sayın evernevergreen editörüme radyo yayını teklif edilmesi gerektiğini de söylemeden edemeyeceğim. *

edit: eyvahhhh afişe olmuşum* işin aslı ortaya çıkmaz sanıyordum ama cabbar anormal sözlük haber ajansı ekibi gerçekleri ortaya çıkarmış.
devamını gör...

helios (yazar)

#2330702
eskiden olsa evet buyrun benim diyecek kişi. ama yakın zamanda dedilerse seni kandırmışlar dostum.*
devamını gör...

serkan is my girl

bak yine aklıma geldi sabahtan beri bunu söylüyorum off.
karabatak gibi.
devamını gör...

6 yaşında evlendirilen kız çocuğunun gelinlikli fotoğrafı

dün akşam haberi gördüğümden beri ağzımı bozma sebebim. ulan allahsızlar bu din değil, bu islam hiç değil.
tarikat/ topluluk olan hiçbir şeye neden güvenmediğimin kanıtı işte. sapık ruhlu ahlaksızların din kisvesi altında kendilerini tatmin etmeye çalışma ahlaksızlığı bu. ulan soyundu diye bu ülke bir şarkıcıya ahlaksızlıktan dava açıldı. ya bu nedir ? buna çare nedir?

peki ya o çocuğun suçu ne? tarikat içinde doğmuş olması mı? bu bizlerden biri de olabilirdi mi demek?

haberi okumayanlar içinde buradan
devamını gör...

yanlış insanla yalnız ölmek

yanlış insanla beraberseniz hayatta yalnız kalmaya mahkum olursunuz sözünü aklıma getiren başlık.
eğer hayatınıza giren ya da girmesini istediğiniz insanla uyuşmuyorsanız, naparsanız yapın bir şekilde yalnız oluyorsunuz.
örneğin sevgilinizi çok seviyorsunuz (!) ve sevildiğinizi de düşünüyorsunuz ama ne müzik zevkiniz uyuyor ne dünya görüşünüz. beraber gezdiğinizde onun mutsuz olduğunu görüyorsunuz ya da tam tersi evde takıldığınızda o mutlu olurken siz mutsuz oluyor ve beraber bir payda da bulaşamıyorsanız işte o noktada yalnızlaşmaya başlıyorsunuz. berabersiniz sevginize inanıyorsunuz o yüzden sorun yok gibi devam etmeye çabalıyorsunuz. ve bir sabah uyandığınızda tek olmasanız bile yalnız hissedersiniz.

başlık sahibinin yazdıklarını okuyunca aklıma geldi.
çevrem evlenmiş olmak için evlenenler, ve “yalnız” kalmamak için sevgili olanlarla dolu ve bakıyorum ki hepsi bir noktada yalnızlığın dibini sıyırıyor. var hatta böyle yakın bir arkadaşım çocuk sahibi olmak için evlendiler, gel gör ki çocuk olmuyor bir de ne hayat görüşleri bir ne keyif aldıkları şeyler. ama evliliği sürdürmek konusunda da o kadar inatçılar ki kavga dövüş devam ediyor evlilik.

yalnız ölmekten korkarken yalnız yaşamaya mahkum oluyor günümüz insanları. ve en kötüsü kendimizi sevmekten o kadar uzağız ki birinin sevgisi her şeyi düzeltecekmiş gibi, bu umuda sarılıyoruz.

öylee bir iç döküş oldu, kesin silerim bunu.*
devamını gör...

ateist kaplumbağa

mesaj alımları bana özel kapalı yazar tanem. nickaltına ağlamaya geldiğimi söylemiş miydim.

yaw biz sırdaş değil miydik, biz olanı biteni içimize atmamış mıydık, sen gel mesaj alımını kapat olacak şey mi bu. sen ki sayın ateist kaplumbağa bey sözlüğün nadide yazarlarından, gazeteden sorumlu patron, beni çok üzmüş bulunmaktasın. * oysa ki daha kitaplarını imzalayıp gönderecektin. sonra karşılıklı tiryaki çay içip sözlük dedikodusu yapacaktık ama işte gel gör ki ‘ mesaj alımlarım kapalı, yazdıklarını göremiyorum eyy helios ‘ dedin.

heehhhh oysa ki hediye almıştım, ben hacılarım o zaman. *


kullanıcı tarafından yüklenmiş görselbak çiğnemeye başladım, koleksiyonu tamamlayacağım. *


kullanıcı tarafından yüklenmiş görselneyse bu kadar ironiden sonra azcık ciddi olayım efenim. söyleyebileceğim çok şey var ama zaten pek çok şekilde dile getirilmiş şeyler lakin kısacık bir şekilde düşüncemi de dile getireyim

#2310042
tanımına istinaden bende belirtmek isterim ki azcıkın da tanışıyor olsak, sözlükte iyi ki var dediklerimden. yazdıklarınız daim olsun. *
devamını gör...
devamı...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim